گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نگاهی به پیامدهای حذف 4صفر؛ سیاست بانک مرکزی تورم را کنترل می کند؟!

یک کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی باید ابزارهای سیاست پولی را بر اساس اعتبار و در یک پکیج کامل و به درستی اعمال کند ابراز داشت: امیدواریم با این اقدام بازار ارز و تورم کنترل شود.

1398/05/14
|
12:00

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع حذف چهار صفر از پول ملی با حضور دکتر فخر الدین رحمانی و دکتر کوثر یوسفی از کارشناسان اقتصادی و اساتید دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

رحمانی در ابتدا با بیان اینکه صفرها عامل تغییر کاهش ارزش پول ملی نیستند گفت: حذف صفرها تنها یکی از عوامل موثر در روندهای نهایی اصلاح به شمار می روند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به مزایا و معایب حذف چهارصفر از پول ملی بیان داشت: صرفه جویی در چاپ و اصلاح محاسباتی با رقم کمتر، از جمله محاسن حذف چهار صفر هستند اما ما با این کار، فقط واحد اندازه گیری را تغییر می دهیم و ماهیت اندازه گیری هیچ تغییری نخواهد کرد ضمن اینکه حجم تولید اسکناس های جدید هزینه آور است و این تنها اولویت افزایش ارزش پول در کشور ما نیست.

رحمانی کاهش ارزش پول ملی را فرصتی ویژه برای ورود توریست به کشور دانست و گفت: ما از دولت انتظار داشتیم با استفاده از این فرصت طلایی، بستر و زمینه سازی ورود توریست به کشور را فراهم می کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روند و فرهنگ حذف چهار صفر از پول ملی در جامعه تقریباً اصلاح شده افزود: از طرفی، کاهش ارزش پول ملی یک فرصت بود که دیگر قابل بازگشت نیست.

وی با انتقاد از اینکه تولید در ایران صادرات محور نیست عنوان کرد: در شرایطی که ارزش پول ملی کم باشد تولید با ارز خارجی سودمند تر است اما امیدواریم روند حذف چهار صفر از پول ملی مبنایی برای جبران عقب افتادگی های مولفه های اقتصادی کشور شود.

در ادامه"گفت و گوی اقتصادی"، یوسفی با اشاره به روند حذف صفرهای پول ملی در سایر کشورهای دنیا گفت: برخی کشورها از جمله ترکیه و رومانی مجبور به حذف تعدادی از صفرهای پول ملی خود شدند.

وی افزود: این کشورها عمدتا دچار تورم های بالایی بودند که البته برخی از آن ها هم بعد از حذف صفر مجددا دچار تورم شدند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حذف چهارصفر از پول ملی هیچ اثر حقیقی و خاصی بر اقتصاد و بخش پولی کشور نخواهد داشت افزود: شاید این کار تورم را در حد یک تا دو درصد تغییر دهد اما اثر دیگری نداشته و یک اتفاق خنثی خواهد بود.

یوسفی مطرح کرد: به نظر می رسد بانک مرکزی باید در این خصوص روابط عمومی خود را ارتقا داده و اطلاع رسانی بیشتری در این زمینه انجام دهد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: نظام پولی ایالات متحده آمریکا از دهه 80 میلادی به یک نظام پولی مبتنی بر اعتبار تبدیل شد و هم اکنون نظام پولی کشور ما نیز مبتنی بر اعتبار بانک مرکزی است اما عدم استقلال سیاسی بانک مرکزی و استفاده نابجا از ابزارهای سیاست پولی این اعتبار را خدشه دار می کند.

یوسفی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی باید ابزارهای سیاست پولی را بر اساس اعتبار و در یک پکیج کامل و به درستی اعمال کند ابراز داشت: امیدواریم با این اقدام بازار ارز و تورم کنترل شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی