گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عسگر اولادی در مصاحبه با رادیو گفتگو: زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات باید به شش ماه افزایش یابد

عسگر اولادی گفت: با بانک مرکزی در تماسیم تا زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات به شش ماه افزایش یابد.

1398/05/26
|
11:45

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت های مغفول صادراتی به اروپا با حضور اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

عسگر اولادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو کشورهای اروپایی را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کرد و گفت: اروپای غربی همان بازار مشترک با 28 کشور و اروپای شرقی نیز شامل کشورهای عضو بلوک شرق و روسیه است.

وی همچنین صادرات ایران به اروپا و همه کشورهای دنیا را به دو نوع نفتی و غیرنفتی تقسیم بندی کرد و افزود: بزرگ ترین بخش صادرات ایران، نفت است که در انحصار دولت قرار دارد و صادرات غیرنفتی هم در دست بخش خصوصی و تعاونی ها و شامل میعانات گازی، پتروشیمی ها، محصولات کشاورزی، دریایی و باغات است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به وضعیت کلی صادرات در ایران گفت: مشکل اصلی صادرات در داخل کشور با دولت و در خارج با خریداران است.

عسگر اولادی با اشاره به مهم ترین کشورهای اروپایی برای صادرات عنوان کرد: از میان 28 کشور اروپای غربی، چهار کشور آلمان، انگلستان، ایتالیا و اسپانیا و از بین اروپای شرقی نیز کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و گرجستان از اهمیت ویژه ای برای صادرات برخوردارند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: ما معتقدیم ارز حاصل از صادرات غیرنفتی باید به چرخه اقتصادی کشور بازگردد اما چگونگی این بازگشت موجب مشکلاتی شده است.

این مقام مسئول درخصوص حجم صادرات ایران به کشورهای اروپایی گفت: حجم کل صادرات ایران به دنیا 38 میلیارد دلار و حجم صادرات ایران به کشورهای اروپایی 30 میلیارد دلار است که اگر این میزان را به 40 تا 45 میلیارد دلار برسانیم نیازمان به صادرات نفتی و التماس از کشورهای دیگر برای خرید نفت کم خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه وابسته های بازرگانی و کنسول دومی ها باید از کشور محل مأموریت، اطلاعات لازم را برای وضع اقتصادی آن و حتی اقتصاد کشور خود کسب کنند یادآور شد: ما از معاون رئیس جمهور درخواست کردیم که اتاق بازرگانی، وابسته های بازرگانی را در آینده معرفی کند.

عسگر اولادی در رابطه با مشکلات صادرات به اروپا گفت: مشکل این است که از صادرکنندگان، پیمان ارزی می خواهند. به عبارتی صادرکننده موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات به سیستم ظرف چهار ماه است که ما با بانک مرکزی در تماسیم تا زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات به شش ماه افزایش یابد.

وی مشکل دوم صادرکنندگان را در چگونگی برگشت ارز از اروپا عنوان کرد و افزود: اروپایی ها در شرایط تحریمی امکان فرستادن ارز را به ایران ندارند لذا ما باید بانک هایی را بین راه در کشورهای دبی، چین یا ژاپن تهیه کنیم و از آنجا به صادرکننده در ایران برگردانیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به شعارهای اقتصادی مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر گفت: مقام معظم رهبری سال گذشته را اقتصاد مقاومتی و امسال را رونق تولید نامگذاری کردند، دولت باید در رابطه با این دو شعار اخیر سال پاسخگو باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی