گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك پژوهشگر اقتصادی: تعیین کانال مشخص برای هدایت نقدینگی فسادزاست

حسین رضوی پور گفت: تعیین کانالهای مشخص برای هدایت نقدینگی نه تنها چاره کار نیست بلکه زمینه فساد را نیز فراهم می کند.

1398/06/10
|
13:45

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع وضعیت تشکیل کارگروه برای مدیریت نقدینگی و با حضور دکتر حسین رضوی پور پژوهشگر اقتصادی و استاد دانشگاه و علی شهیدی کارشناس مسائل پولی و بانکی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

رضوی پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: تشکیل کارگروه جدید شاید شرط لازم برای حل بسیاری از مسائل باشد اما کافی نیست و به صرف تشکیل یک کارگروه، مشکلی حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه انتظارات از "کارگروه مدیریت نقدینگی" انتظارات جدیدی نبود افزود: وظایفی که به کارگروه محول شده به نوعی وظیفه مبادی رسمی و جایگاه های تصمیم ساز پیشین بوده و به دلیل عدم موفقیت آن ها در انجام وظایف ذاتی، کارگروه جدیدی شکل گرفت.

این پژوهشگر اقتصادی قضاوت درباره خروجی و تأثیرگذاری کارگروه مدیریت نقدینگی را هنوز زود دانست و افزود: اثرگذاری نقدینگی بر اقتصاد کشور در کوتاه مدت مشخص نمی شود.

وی با اشاره به مثالی در این خصوص گفت: به عنوان مثال نقدینگی در بازه زمانی سال 1392 تا 1396 بدون اینکه نرخ تورم متناظر بر نقدینگی بالا رفته باشد پنج برابر شد اما انفجار ناشی از نقدینگی در انتهای سال 1396 اقتصاد کشور را چنان دچار بحران کرد که اقتصاد همچنان ملتهب از تنش های ناشی از آن بحران است.

استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه بانک تجاری برای ارائه تسهیلات خود باید از محل استفاده ی آن باخبر باشد مطرح کرد: اولین خطا در سیستم ما، تخصیص منابع بدون نظارت بر ارقام خرد و کلان است بدین صورت که بانک های تجاری هزار میلیارد تومان تسهیلات مشکوک الوصول پرداخت می کنند غافل از اینکه این حرکت می تواند نظم یک بازار را مختل کند.

رضوی پور مالکیت در بانکها را دومین خطای سیستمی در این حوزه دانست و گفت: بانک زدن در شرایط سخت اقتصادی امروز به یک امر مطلوب و جذاب تبدیل شده زیرا منفعت اصلی سهامدار از کانالیزه کردن منابع و مصرف آن است.

وی همچنین بدهی های انباشته و مطالبات معوق و مشکوک الوصول را خطای سوم برشمرد و گفت: این بدهی ها منجر به زیان دهی بانکها شده و بانکها برای عدم پاسخگویی به سهامداران و بانک مرکزی و عدم کاهش درجه اعتبار خود به این معوقات و مطالبات مشکوک الوصول مهلت می دهند بدین شکل که آن را تبدیل به وام مجدد می کنند.

پژوهشگر اقتصادی با تأکید بر اینکه "کارگروه مدیریت نقدینگی" باید این خطاها را پوشش دهد افزود: ابزارهای سیاست پولی مانند تنظیم نرخ بهره بین بانکی و اوراق قرضه همچون مسکّن عمل می کنند. این ابزار فقط در سازوکاری جواب خواهند داد که در ساختار اصولی طراحی شده باشند.

رضوی پور تقسیم نقدینگی به دو بخش سرگردان و غیرسرگردان را اشتباه دانست و گفت: نقدینگی مانند آب است که به هر طرفی سرازیر شود به همان طرف خواهد رفت بنابراین تعیین کانالهای مشخص برای هدایت نقدینگی نه تنها چاره کار نیست بلکه زمینه فساد را نیز فراهم می کند از این رو ما باید حدود و ثغور فعالیت بانکهای تجاری را مشخص کنیم.

وی با بیان اینکه ما نیازمند شبکه متکی بر هوش مصنوعی و ابزارهای نظارتی هستیم عنوان کرد: متاسفانه قدم بزرگی در حوزه شفافیت مراودات پولی و بانکی برداشته نشده است.

در ادامه برنامه "گفتگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، شهیدی اظهار کرد: هدایت نقدینگی از دو منظر ایجابی و سلبی قابل بررسی است.

وی در توضیح بیشتر این مطلب گفت: منظور از وجه ایجابی هدایت نقدینگی، طراحی سازوکارها و مکانیزم های مشوق است تا مردم نقدینگی خود را با ابزارهای مختلف مانند صندوق زمین و مسکن، مشارکت عمومی- خصوصی، طرح "نوت" بانک مرکزی و تامین مالی خرد در کارهای مولد سرمایه گذاری کنند اما وجه سلبی آن، طراحی ساختارهای مالیات ستانی و اصلاح شبکه بانکی کشور و بحران بانکی است.

کارشناس مسائل پولی و بانکی، نرخ بالای بهره بانکی را از مشکلات نقدینگی عنوان کرد و افزود: پرداخت نرخ بهره 23 درصدی به معنای تعطیل شدن تمام تولیداتِ با سود کمتر از 23 درصد است. از طرفی به همان میزان متوسط نرخ بهره بانکی، رشد نقدینگی هم وجود دارد. متوسط رشد نقدینگی در بازه زمانی 1392 تا 1396 حدود 27.1 دهم درصد بوده است.

شهیدی از روش مالیات ستانی به عنوان یکی از راهکارهای جامعه جهانی در حوزه اقتصاد یاد کرد و گفت: با ابزارهای مختلف مالیات ستانی می توان جلوی گرایش نقدینگی به سمت بازارهای غیرمولد را گرفت.


کارشناس مسائل پولی و بانکی در پایان مطلب عنوان کرد: "کارگروه مدیریت نقدینگی" باید با اجرای طرح هایی، نقدینگی و اعتبار جدید را به سمت بازارهای مولد هدایت کند علاوه براین، باید سازوکارهایی برای هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد طراحی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی