گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مجتبی راعی مطرح كرد: بانک های خصوصی؛ عامل اصلی ناکارآمدی اقتصاد

مدیر تحقیق و پژوهش مجمع کارآفرینان ایران با انتقاد از نظام ناکارآمد توزیع نقدینگی گفت: موتور مولد این نظام مخرب، بانکهای خصوصی و موسسات غیر دولتی هستند.

1398/06/12
|
09:45

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع الزامات خروج نقدینگی از بازار غیرتولیدی و دلالی؛ راهکارها و موانع با حضور مجتبی راعی مدیر تحقیق و پژوهش مجمع کارآفرینان ایران از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

راعی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه کار تولیدی در کشورهای توسعه یافته یک هنجار ارزشی محسوب می شود بیان داشت: دلالی و سفته بازی در ایران به یک هنجار ارزشی تبدیل شده است.

وی با تصریح بر اینکه ریسک فعالیت تولیدی در تاریخ ایران به شدت بالا بوده افزود: در تاریخ ایران هر بار با روی کار آمدن یک پادشاه و سلسله جدید برخوردهای غارتی با تولیدکنندگان و تجار انجام گرفته است.

مدیر تحقیق و پژوهش مجمع کارآفرینان ایران خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری دقیقا ده مرتبه در تاریخ های مختلف بر لزوم هدایت نقدینگی به سمت تولید تأکید کردند اما وقتی بعد از آن هیچ اتفاقی رخ نداد و نقدینگی به سمت تولید حرکت نکرد چهار مرتبه دیگر تذکر دادند و از نخبگان ریشه یابی مشکلات را خواستار شدند.

راعی با بیان اینکه اقتصاد با دستور و قهر اداره نمی شود گفت: تا زمانی که ریسک فعالیت های سفته بازانه فوق العاده پایین و درآمد فوق العاده بالایی داشته باشد نقدینگی هم به سمت سفته بازی خواهد رفت.

وی متذکر شد: البته مشکل ما حجم بالای نقدینگی نیست بلکه مشکل اصلی نظام ناکارآمد توزیع نقدینگی است و موتور مولد این نظام مخرب هم بانکهای خصوصی و موسسات غیر دولتی هستند. در این میان بانک مرکزی نیز قدرت نظارتی خود را بر بانکهای خصوصی به هر دلیلی اعمال نکرد و وجود موسسات دارای ریسک بالا نیز نتایج همین عدم نظارت است.

مدیر تحقیق و پژوهش مجمع کارآفرینان ایران خاطرنشان کرد: بانک ها برای افزایش سهم سپرده های بانکی به جای تمرکز بر درآمدهای کاربردی و ارائه خدمات بهتر به سود سپرده توجه کردند و هر روز رقابت بانکها به ویژه بانکهای خصوصی در افزایش سود سپرده بیشتر شد. در نتیجه ی این اتفاق، ذائقه مشتریان بانکها اعم از تولیدکننده و سفته بازان از حالت نرمال خارج شد و پرداخت تسهیلات به سمت سودهای بالاتر رفت.

راعی با تأکید بر اینکه نقدینگی با دستور و ابلاغیه و بخش نامه جذب تولید نخواهد شد افزود: حتی در صورت جذب نقدینگی به بازار مولد هم، تولیدکنندگان به نام تولید تسهیلات دریافت می کنند اما عملاً در بخش سفته بازی و دلالی هزینه خواهد شد.

وی واسطه گری و دلالی را مکمل اقتصاد خواند و تأکید کرد: نمی توان دلالی را حذف کرد چراکه این کار غیرمعقول است البته دلالی و سفته بازی تا زمانی خوب است که در خدمت تولید و تسهیلگر فرآیندهای تولیدی باشد اما وقتی گسترش دلالی به تولید صدمه بزند امری مخرب و مذموم به شمار می رود.

مدیر تحقیق و پژوهش مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به چرایی گرایش اقتصاد ایران به سمت سفته بازی و بی ثباتی عنوان کرد: در کشور ما قبل از شکل گیری نظام تولید، نظام واسطه گری ناشی از درآمدهای بی حساب و کتاب نفت ایجاد شده است.

راعی شرایط تحریم و ممنوعیت واردات به کشور را یک فرصت طلایی برای رونق تولید خواند و در عین حال متذکر شد: البته این به شرطی است که به تولید کننده تضمین داده شود که این فرآیند تا 10 سال آینده به همین شکل ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه توزیع ثروت با فعالیت دلالی و سفته بازی شکل نمی گیرد گفت: دلالی و سفته بازی در حقیقت یک بازتوزیع به نفع طبقات مرفه است. به گفته دکتر مصباحی مقدم عضو تشخیص مصلحت نظام، "هزار و 110 هزار هزار میلیارد تومان از سپرده های بانکی متعلق به یک درصد سپرده گذاران است که حتی هزار تومان هم مالیات نمی پردازند" لذا اینجاست که مالیات بر عایدی سرمایه می تواند نقدینگی را به سمت تولید جذب کند.

مدیر تحقیق و پژوهش مجمع کارآفرینان ایران ادامه داد: هر ایرانی به صورت سرانه حدود 20 میلیون تومان سپرده بانکی دارد اما متاسفانه چرخه نظام بانکی به گونه ای فراهم شده که به جای نهادینه شدن فرهنگ تولید و فعالیت و کار مولد در اقتصاد، هر فعالیت تولیدی با سود بانکی مقایسه می شود.

وی حل مشکلات اقتصادی را مستلزم تشکیل یک بسیج ملی فراتر از جناح و تفکرات سیاسی و اصلاحات ساختاری نظام بانکی و ایجاد یک نظام بانک مرکزی قدرتمند دانست.

راعی در پایان این "گفت و گوی اقتصادی" از رادیو گفت و گو با انتقاد از تعدد قوانین بانکی تأکید کرد: مجلس باید یک قانون جامع و مشخص برای نظام پولی بانکی تصویب کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی