گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس اقتصادی: کنترل نقدینگی در گرو اصلاح نظام معیوب بانکی است

علی ملک زاده گفت: تا زمانی که نظام معیوب بانکی اصلاح نشود نمی توان نقدینگی را کنترل کرد.

1398/06/12
|
12:46

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع الزامات خروج نقدینگی از بازار غیرتولیدی و دلالی؛ راهکارها و موانع با حضور علی ملک زاده کارشناس مسائل اقتصادی و پژوهشگر شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی از شبکه رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

ملک زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو فعالیت های اقتصادی را از منظر ایجاد ارزش افزوده به دو دسته مولد و غیرمولد تقسیم کرد و گفت: فعالیت های غیرمولد هیچ ارزش افزوده ای برای اقتصاد ایجاد نمی کنند اما در عین حال دارای ریسک کم و سود بالایی هستند.

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: ما ضمن لزوم کاهش جذابیت فعالیت غیرمولد، باید به صورت همزمان جذابیت فعالیت های تولیدی را نیز افزایش دهیم.

وی با اشاره به مصادیق فعالیت های غیرمولد در کشور بیان داشت: خرید و فروش املاک، فعالیت در بازار طلا و فلزات گرانبها، خرید و فروش ارز، سپرده های بانکی و واسطه گری در نظام توزیع از فعالیت های غیرمولد محسوب می شوند.

ملک زاده نقدینگیِ حاصل از نظام بانکی را بی حساب و کتاب خواند و مطرح کرد: سالانه 25 درصد به نقدینگی اضافه می شودکه بیشتر به خاطر سپرده های مدت دار و بلند مدت است. متاسفانه هیچ نظارت خاصی هم بر تخصیص منابع بانکی و بازگشت آن صورت نمی گیرد.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: تا زمانی که نظام بانکی معیوب اصلاح نشود نمی توان نقدینگی را کنترل کرد. نقدینگی به خودی خود موضوع بدی نیست چراکه اگر به اندازه نقدینگی، کالا و خدمات تولید شود می تواند به تولید کمک کند.

پژوهشگر شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی با تأکید براینکه نباید بازار تولیدی و غیرتولیدی را جدا از یکدیگر تصور کرد افزود: ما باید مسیر نقدینگی را به گونه ای طراحی کنیم که به سمت تولید حرکت کند و از طرفی باید راه های حرکت نقدینگی به فعالیت های غیرتولیدی را مسدود کنیم.

وی همچنین خاطرنشان ساخت: طبق آمار بانک مرکزی حدود 40 درصد سرمایه های کل کشور در حوزه املاک و مستغلات انباشته شده و طبق آمار سال 1395 نیز حدود دو نیم میلیون خانه های خالی داریم که "نقدینگی منجمد" محسوب می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه حجم سپرده های مدت دار بانکی در شهریور 1396 حدود هزار و صد هزار میلیارد تومان بوده افزود: با احتساب نرخ سود 15 درصدی، سالیانه رقمی حدود 165 هزار میلیارد تومان از همین راه به نقدینگی اضافه می شود.

ملک زاده در پایان با اشاره به قوانینی که از خلق پول و افزایش نقدینگی جلوگیری می کنند گفت: " قانون مالیات بر عایدی سرمایه" ، "مالیات بر خانه های خالی" و " قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر" از جمله این قوانین هستند اما متاسفانه اجرایی نشده اند. در واقع عده ای ذینفع راضی به جلوگیری از خلق پول به این روش نیستند که بعضاً این عده در مواضع سیاسی و حاکمیتی دخیل اند و جلوی این قضیه را گرفته اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی