گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

وحید ویسی زاده خواستار شد؛ بانک های کوچک و متوسط در بانک های بزرگ ادغام شوند!

تحلیلگر بازار سرمایه، اقدام بانک مرکزی درباره ادغام بانک های نظامی را مثبت ارزیابی و پیشنهاد کرد: این کار باید درباره اکثریت نظام بانکی انجام شود.

1398/06/13
|
14:45

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع نقش بانکها در هدایت نقدینگی با حضور دکتر وحید ویسی زاده کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

ویسی زاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: با وجود واقعی تر شدن ترازنامه بانکها با فشار مقام ناظر (بانک مرکزی) و افزایش ذخائر تسهیلات غیرجاری در صورت های مالی بانکهای بورسی اما رقم واقعی بیش از اینهاست.

کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه، مکانیزم غیر مستقیم سرمایه گذاری در ایران (سپرده گذاری در بانک) را مخدوش دانست و افزود: حجم تسهیلات غیرجاری و دارایی های منجمد در سیستم بانکی موید همین مطلب است.

وی با اشاره به نقش بانک ها در هدایت نقدینگی گفت: بر اساس علم اقتصاد، بانک ها از طریق سیاست انقباضی می توانند در هدایت نقدینگی موثر باشند کمااینکه عمده صاحب نظران در شوک تورمی دو سال اخیر به دولت پیشنهاد افزایش نرخ سود 20 درصد را دادند که البته این رویکرد کاملا اشتباه بود.

ویسی زاده خاطرنشان کرد: حجم نقدینگی کشور در پنج سال گذشته حدود 700 هزار میلیارد تومان بود و در حال حاضر بر اساس آمار غیررسمی به بیش از دو هزار هزار میلیارد تومان رسیده اما نکته اینجاست که ما در همین پنج سال هم رشد اقتصادی چندانی نداشتیم و نقدینگی متناسب با رشد اقتصادی نبود.

کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه، منتسب کردن تورم به تحریم ها را یک تصور غلط خواند و افزود: تحریم صرفاً یک ماشه کوچکی بود که به انبار باروت نقدینگی چکانده شد.

وی با اظهار اینکه عمده بانک های کشور وضعیت ناتراز دارند گفت: متاسفانه تسهیلات بانکی به جای پرداخت به بخش های مولد اقتصادی به بخش هایی داده شده که یا فاقد صرفه اقتصادی بودند و یا تمایلی برای بازپرداخت آن نداشتند. در واقع بانک ها با بالا نگهداشتن نرخ سود و جذب سپرده های جدید، وضعیت ناتراز خود را مخفی کردند.

ویسی زاده با اشاره به عملکرد شرکت های بانک ها در بورس گفت: در حال حاضر به جز چند بانک که وضعیت خوبی دارند اما درآمد تسهیلاتی مابقی بانکها کمتر از سود سپرده ای است که به سپرده گذار پرداخت می کنند.

این کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه هشدار داد: در صورت عدم اصلاح ساختار نظام بانکی، به زودی اثرات نقدینگی در حال رشد به صورت تورمی در اقتصاد نمایان خواهد شد.

وی اقدام بانک مرکزی درباره ادغام بانک های نظامی را مثبت ارزیابی و پیشنهاد کرد: این کار باید درباره اکثریت نظام بانکی انجام شود. بانکهای عمدتا کوچک و متوسط، که وضعیت نامناسبی دارند باید در بانکهای بزرگ ادغام شوند تا ضمن یکسان سازی وضعیت مالی هر یک از این بانکها، سیاست گذار نیز برای نظام بانکی برنامه ریزی کند.

ویسی زاده درخصوص نقش بانکها در هدایت نقدینگی بیان داشت: بانکها سالانه از طریق جذب سپرده با نرخ 20 درصد حجم نقدینگی را افزایش می دهند. در واقع منابع جدید و واقعی به بانکها اضافه نمی شود که بخواهند آن را مدیریت و هدایت کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی