صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

امینی اجرای طرح "مالیات بر عایدی سرمایه" را مستلزم به کارگیری تمهیدات خاص در همه ابعاد دانست و تأکید کرد: این نوع قوانین نباید موجب قفل شدن دارایی ها و تشدید تورم شود.

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع لزوم اجرایی شدن مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای غیرمولد با حضور دکتر محسن امینی معاون طرح و برنامه ریزی دانشگاه و پژوهشگر مالیاتی از شبکه رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

امینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با ارائه تعریفی از" مالیات بر عایدی سرمایه" اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه بر بازدهی حاصل از سرمایه گذاری در تملک دارایی های سرمایه ای وضع می شود.

وی در رابطه با درصد پرداخت مالیات از عایدی سرمایه گفت: طبق لایحه پیشنهادی کمیسیون اقتصادی مجلس، این مالیات در سال اول از پنج درصد شروع می شود و به صورت پلکانی طی پنج سال به 10، 15 و 20 درصد خواهد رسید که البته بیشتر در حوزه مسکن مطرح است.

معاون طرح و برنامه ریزی دانشگاه با ابراز اینکه این نوع مالیات در دنیا 50 سال سابقه دارد اظهار کرد: مالیات بر عایدی سرمایه در برخی کشورها حتی به 42 درصد هم رسیده و البته در برخی کشورهای پیشرفته هم میزان آن صفر درصد است.

پژوهشگر مالیاتی درخصوص الزامات اجرایی شدن این طرح گفت: اگر طرح "مالیات بر عایدی سرمایه" با هدف کنترل فعالیت های سفته بازی و سوداگرانه در برخی بازارهای سرمایه ای چون مسکن، خودرو و سکه و ارز وضع و اجرایی شود به نتیجه خواهیم رسید اما اگر زیرساخت های مورد نیاز این قانون فراهم نشود، رکود را به دنبال خواهد داشت.

امینی مقاومت در برابر اعمال محدودیت در منفعت هر بازاری را طبیعی دانست و افزود: معمولا بسیاری از هدفگذاری ها در کشور ما محقق نمی شوند؛ همچون قانون مالیات بر ارزش افزوده که 15 سال بین کمیسیون های مختلف مجلس چرخید و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های اولیه، این طرح هنوز هم به صورت آزمایشی اجرا شده و در برخی بازارها نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است.

معاون طرح و برنامه ریزی دانشگاه با اذعان به اینکه شناسایی عایدی و فرآیند وضع مالیات بر آن در کشور ما بسیار دشوار است بیان کرد: این مشکل به فراهم نبودن ساختارهای اطلاعاتی مورد نیاز برمی گردد.

این پژوهشگر مالیاتی خاطرنشان ساخت: معمولا طرح های مالیاتی در ایران با هدف اصابت مالیاتی به یک گروهِ مشخص وضع می شود اما در اجرا گروه غیرهدف مورد اصابت قرار می گیرد بنابراین این سوال مطرح است که اگر در صورت اجرای طرح، چه کسی تضمین می کند که این مالیات به مصرف کننده نهایی در بازار اصابت نکند و به تورم بازار مسکن دامن نزند؟

امینی در خاتمه اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه را مستلزم به کارگیری تمهیدات خاص در همه ابعاد دانست و تأکید کرد: این نوع قوانین نباید موجب قفل شدن دارایی ها و تشدید تورم شود.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط رکود اقتصادی توجیه ندارد

  • عدم اراده دراجرای قوانین از موانع اخذ مالیات بر مسکن است

  • پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است

  • پلیس مالیاتی باید آل کاپون های داخلی را دستگیر کند!

  • افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

  • شناسایی فرار مالیاتی حائز اهمیت تر از دریافت مالیات است

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • تاخیر در رسیدگی، مالیات نقد را به بدهی مالیاتی تبدیل می کند

  • با تقلیل معافیت های مالیاتی موافق نیستم

  • صنعت شیرآلات ساختمانی به خودکفایی رسیده است