صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

صالح آبادی گفت: هم اکنون نیاز چندانی به تعداد شعب وجود ندارد بطوریکه حداقل نصف شعب بانکهای کشور باید جمع آوری شوند.

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع کاهش تعداد شعب بانکها، الزامات و بایدها در ارتباط تلفنی با دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و عضو شورای هماهنگی بانکها از آنتن رادیو گفت و گو روانه آنتن شد.

صالح آبادی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت وگو با تصریح بر اینکه تعداد شعب بانکها به ویژه بانکهای دولتی و شبه دولتی در ایران به شدت زیاد است گفت: تعداد شعب بانکی وابسته به قدمت بانک تغییر می کند و عمده این شعب در دوره هایی ایجاد شدند که بانکداری الکترونیک به شکل امروزی توسعه پیدا نکرده بود.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 20 هزار و 500 شعبه بانکی داریم و ارزیابی ها حاکی از این است که از این تعداد، 10 هزار شعبه بانکی در ایران اضافه است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: با توجه به توسعه تدریجی مباحث بانکداری الکترونیک و روش های پرداخت هم اکنون نیاز چندانی به تعداد شعب وجود ندارد بطوریکه حداقل نصف شعب بانکهای کشور باید جمع آوری شوند.

صالح آبادی در رابطه با ملاحظات کاهش تعداد شعب بانکی گفت: موضوع کاهش تعداد شعب بانکی به دلیل وجود ملاحظات استانی و شهری باید در سطح کلان مجلس و سران قوا به یک جمع بندی و اجماع نظر برسد.

عضو شورای هماهنگی بانکها گفت: ملاحظات استانی در این قضیه بسیار بالاست و استانداران، فرمانداران و مسئولان استان ها در حوزه وزارت کشور و سران قوا باید درخصوص تعداد شعب اضافه و شعب لازم به یک اجماع برسند و هماهنگ اقدام کنند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی باید با هر بانک جلساتی را برگزار و تعداد شعبه لازم برای هر بانک را متناسب با سپرده ها و مشتریان و میزان توزیع جغرافیایی عملکرد آن مشخص کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با تصریح بر اینکه هزینه های بانکی معمولا از جیب سپرده گذاران و سهام داران هزینه می شود افزود: کاهش تعداد شعب بانکی می تواند در صرفه جویی این هزینه ها موثر باشد.

صالح آبادی با تأکید بر اینکه کاهش تعداد شعب بانکی باید از طریق گفتمان سازی صورت گیرد افزود: قوه قضائیه، قوه مقننه و قوه مجریه در سطح کلان باید به این تفاهم برسند و در سطح خرد هم رئیس کل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد هم باید با بانکها جلساتی را برگزار کنند و به تفاهم برسند.

وی همچنین در ادامه گفت: بانک نیز همچون سایر بنگاه های اقتصادی باید سودآور باشد اما اشکال کار اینجاست که ما حتی در یک دفتر اسناد رسمی هم هزینه خدمت را پرداخت می کنیم اما در سیستم بانکی یا هزینه بسیاری از خدمات را نمی پردازیم و یا هزینه ناچیزی پرداخت می کنیم.

عضو شورای هماهنگی بانکها، تأمین سود بانک از محل تفاوت نرخ سود سپرده و تسهیلات را اشتباه خواند و گفت: عمده سود بانکها در دنیا از محل خدمات حاصل می شود که متاسفانه میزان درآمد بانکهای ایران از محل خدمات بسیار ناچیز است.

صالح آبادی با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی درباره دریافت هزینه خدمات بانکی از مشتریان گفت: در این صورت علاوه بر سودآوری بانکها، کیفیت ارائه خدمات به مردم نیز افزایش خواهد یافت.

مرتبط با این خبر

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود