صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

قائم مقام مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران گفت: اگر مدیریت شهری در کلیه منابع درآمدی برنامه ریزی کند بخش خصوصی بهتر وارد می شود و روند توسعه نیز چند برابر خواهد شد.

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع بخش خصوصی در میدان پروژه های نیمه تمام در ارتباط تلفنی با مهندس جعفر موسوی قائم مقام مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

موسوی در مصاحبه با رادیو گفت وگو بیان کرد: شهرداری ها در ابتدا، قوانین روشن و شفافی برای مشارکت در اختیار نداشتند. شهرداری و شریک (بخش خصوصی یا عمومی) در فرآیند مشارکت یک آورده ای دارند و به نسبت سرمایه گذاری هم بهره برداری می کنند.

قائم مقام مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران گفت: "ماده 35 آئین نامه مالی شهرداری ها" تصریح کرده که در سایر معاملات به غیر از خرید و فروش و اجاره و مناقصه و مزایده، باید به هر نحوی که شورای اسلامی شهر مقتضی بداند عمل شود که این "سایر معاملات" می توانست قراردادها را نیز شامل شود.

وی افزود: طبق ماده 22 آئین نامه در صورت وجود هرگونه ابهام می توان به وزارت کشور مراجعه کرد. لذا نامه ای به وزارت کشور نوشته شد و نهایتا وزیر کشور دستورالعمل و شیوه نامه سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری با بخش خصوصی را تدوین و به شوراها و شهرداری ها ابلاغ کرد؛ بدین صورت که هر شورایی باید در چارچوب این شیوه نامه مشارکت کند.

موسوی یادآور شد: آورده شهرداری اعم از زمین، عوارض، ماشین آلات و وجه نقد در قالب قرارداد نوشته می شود که توسط شورای شهر تصویب می شود و شهرداری هم آن را اجرا می کند.

قائم مقام مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران با بیان اینکه قوانین شهرداری خاص است مطرح کرد: شهرداری دستگاه درآمد هزینه ای است که علاوه بر مسئولیت در درآمد مسئول هزینه نیز می باشد از این رو باید باید نیاز مالی خود را خودش تأمین و مبالغ قرارداد پروژه ها را پرداخت کند و در مقابل مردم، کارکنان و دستگاه های نظارتی هم پاسخگوست و پذیرفته شدن استقلال مالی و حقوقی شهرداری در قانون از همین روست.

موسوی گفت: "لایحه مشارکت بخش خصوصی و عمومی" نکات مثبت زیادی در حوزه تضامین و صندوق دارد اما اجرای همه این مسائل جای بحث دارد چراکه شاید دولت ها آن را اجرایی نکنند.

این مقام مسئول متذکر شد: از آنجایی که سرمایه گذار پروژه ای با بازدهی بیشتر و زمان کوتاه تری را انتخاب می کند ممکن است سرمایه گذاری در برخی شهرها آنگونه که باید جواب ندهد.

وی به نقش و اهمیت مدیریت در شهرداری در کنار سرمایه گذاری بخش خصوصی، تأکید کرد و گفت: شهرهایی که گام های موثرتری در توسعه برداشتند ابتدا منابع را به خوبی مدیریت کردند و همین موجب ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این شهرها شده است.

موسوی مطرح کرد: اگر مدیریت شهری در کلیه منابع درآمدی برنامه ریزی کند بخش خصوصی بهتر وارد می شود و روند توسعه نیز چند برابر خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • دولت دوازدهم نقدینگی را بیش از سه برابر افزیش داد

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد