صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس اتحادیه کفش ماشینی بر ضرورت ثابت شدن نرخ ارز تأکید کرد و گفت: تک نرخی شدن دلار اولین سنگ بنای اقتصاد سلامت و توسعه اقتصادی کشور است.

برنامه "گفت وگوی اقتصادی" با موضوع اینکه چرا تثبیت ارز مانع از کاهش قیمتها و رشد تورم نشد؟ و با حضور دکتر علی اژدرکش عضو کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف و رئیس اتحادیه کفش ماشینی و دکتر زهرا کاویانی کارشناس مسائل اقتصادی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

اژدرکش در ابتدا ضمن ابراز اینکه کاهش قیمت ارز به صورت فرمایشی و دستوری ممکن نیست، به دلایل کاهش قیمت ارز اشاره کرد و گفت: سیاست های دولت به ویژه تشکیل بازار متشکل ارزی، متعادل شدن بازار، سیاست های منطقه ای و بین المللی و مهاجرت دلالان و سوداگران از حوزه ارز به دیگر بخش های اقتصادی از جمله عوامل کاهش نرخ ارز هستند.

وی افزود: به دنبال افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وابسته به نرخ ارز نیز افزایش و عرضه کالا و خدمات نیز کاهش می یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف با اشاره به اینکه فاز دوم افزایش قیمت ها به دنبال افزایش هزینه های تولید (تورم تولید) کلید خورد گفت: به بیانی دیگر، فاز دوم تورم تولید با چندین ماه تاخیر به مصرف کننده رسید و این موج دوم افزایش قیمت را رقم زد.

رئیس اتحادیه کفش ماشینی درخصوص مفهوم چسبندگی قیمت اظهار کرد: چسبندگی قیمتِ رو به بالا زمانی است که اجناس متمایل به رشد قیمت می شوند که این ناشی از خطای پولی، افزایش تقاضای مصرف کننده و عرضه پایین است؛ بدین مفهوم که ارکان بازیگر اقتصاد، قدرت پول رایج اقتصاد را کمتر از حد واقعی می دانند.

اژدرکش با اشاره به اهمیت ثبات بازار گفت: یک تولیدکننده باید برای شش ماه آینده خود برنامه ریزی و مواد اولیه خریداری کند اما در شرایط عدم ثبات، امکان این کار برای تولیدکننده وجود ندارد.

وی همچنین بر ضرورت ثابت شدن نرخ ارز تأکید کرد و گفت: تک نرخی شدن دلار اولین سنگ بنای اقتصاد سلامت و توسعه اقتصادی کشور است. علاوه براین باید بازار را نیز به ثبات رسانده و ارزش پول ملی را به یک باور تبدیل کنیم تا مصرف کننده و تولیدکننده با خیالی آسوده امرار معاش کنند

در ادامه "گفت و گوی اقتصادی"، کاویانی بیان داشت: قیمت دلار و سایر ارزها در سالهای مختلف یک روند تقریباً ثابت با تغییر بسیار جزئی را طی کرده اما همین روند ثابت به یکباره منجر به جهش ارزی و افزایش سطح قیمتها شد.

کارشناس مسائل اقتصادی با یادآوری اینکه نرخ دلار به خاطر یکسان سازی نرخ ارز از سال 1384 به بعد، تقریبا ثابت بود افزود: دلار از هزار تومان در سال 1391 به سه هزار تومان رسید و در سال 1397 نیز یک جهش شدیدی تجربه کرد.

وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت و تورم در سال 1397 خاطرنشان ساخت: درست است که تورم در سال گذشته تحت تاثیر افزایش نرخ ارز بالا رفت اما همه ی علت تورم 50 درصدی هم ناشی از نرخ ارز نبود بلکه بخشی از تورم نیز به دلیل افزایش نقدینگی در سالهای گذشته افزایش یافت.

کاویانی مطرح کرد: اثر افزایش نرخ ارز بر شاخص قیمتها از طریق سه کانال کلی انتظارات تورمی، شاخص قیمت مصرف کننده و شاخص قیمت تولیدکننده نمایان می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: براساس مطالعات انجام شده، گذر نرخ ارز بر تورم در اقتصاد ایران تا یک سال برآورد شده بدین مفهوم که اثرگذاری افزایش نرخ ارز بر کالای وارداتی واسطه ای، تولید داخلی و مصرف کننده حدود یک سال طول می کشد. لذا بخشی از افزایش قیمت تولید در سال جدید ناشی از افزایش نرخ ارز در سال گذشته است.

وی با اشاره به وجود سه نوع نرخ ارز در بازار گفت: در حال حاضر سه نرخ ارزی در بازار وجود دارد که عبارت اند از نرخ ارز ترجیحی 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی، نرخ سامانه نیما برای واردات رسمی و نرخ سامانه سنا برای بازار غیررسمی.

کاویانی همچنین به روند افزایشی نرخ سامانه نیما از بهمن سال گذشته تاکنون اشاره کرد و افزود: متأسفانه تولیدکنندگان و واردکنندگان رسمی کشور در این مدت با افزایش نرخ ارز مواجه شدند.

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: تولیدکننده و واردکننده قادر به تطبیق روزانه قیمت کالا با نوسانات بازار نیست، به عبارتی تولیدکننده برای قیمت گذاری باید افق بلندمدت داشته باشد اما شرایط اقتصادی و وضعیت نرخ ارز هنوز شرایط برنامه ریزی یکساله برای تولیدکننده را فراهم نکرده است.

وی عنوان کرد: شاخص گروه کالا با رشد بالغ بر 80 درصد در سال 1397 به شدت نرخ تورم را افزایش داد و شاخص گروه خدمت شامل حمل و نقل، حقوق و دستمزد و اجاره با شاخص گروه کالا تعدیل نشد اما در سال جدید، شاخص گروه خدمت خود را به شاخص گروه کالا رساند و حتی از آن هم بالاتر زد.

کاویانی همچنین بیان داشت: علت افزایش شدید قیمت در بازار خودرو، مسکن و ارز و طلا به شاخص قیمت ها مرتبط نیست.

این کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: همزمان با نرخ بالای سود بانکی، دیگر بازارهای کشور اعم از مسکن و طلا و خودرو سود چندانی نداشتند و کارشناسان اقتصادی قبل از افزایش نرخ ارز و تحریمها هشدارهای لازم درخصوص افزایش قیمت در سایر بازارهای دارایی در سال 1397 را داده بودند.

کاویانی در پایان بر لزوم کاهش انتظارات تورمی و بازگشت به ثبات از طریق سیاست گذاری صحیح تأکید کرد.

مرتبط با این خبر

  • آزادسازی نرخ ارز تنها راه پیش روست

  • آمایش و ارزیابی سرزمین؛ نقطه تاریکی در بحث بوم گردشگری است

  • آئین نامه ارتقای اساتید نیازمند تغییرات اساسی است

  • رشد نقدینگی در اقتصاد ایران پنج برابر رشد اقتصادی

  • پیش بینی بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز در سال 1396

  • توزیع کالای قاچاق بسیار آسان شده است

  • نیاز کاذب در جامعه به واردات دامن زده است

  • سود موهوم بانکی به سمت بازار ارز سرازیر شد

  • تزریق منابع اضافی ارز به بازار بی تاثیر است

  • پارادوکس عملکردی دولت در استقرار نظام اقتصادی آزاد +صوت