گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت علمی پژوهشكده آمار : دولت نمی تواند در آمار دست ببرد!

اشکان شباک مطرح کرد : اینکه مرکز آمار زیر مجموعه دولت است به این معنا نیست که آمار را به خواسته دولت تغییر می دهد.

1398/08/01
|
14:15

دکتر اشکان شباک در برنامه " گفت و گوی اقتصادی " ، شکل گیری نظام آماری را هم راستا با توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع دانست و عنوان کرد : همزمان با کمیسیون اقتصادی سازمان ملل ، کمیسیون آماری آن شکل گرفته است. این مورد و موارد مشابه نشان می دهد که توسعه اجتماعی و اقتصادی همه جانبه نیازمند آمار و اطلاعات است.

وی با بیان اینکه آمار در تمام زمینه ها و ابعاد دیگر علمی قابل ورود است ، اظهار کرد : آنچه که ما به عنوان نظام آماری مطرح می کنیم ، داده هایی هستند که منجر به آمار رسمی می شوند. در واقع آمار برای حکمرانی در جوامع بشری ایجاد شده است ، از این رو نمی توان کشوری را یافت که توسعه یافته باشد اما نظام آماری سازمان یافته نداشته باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده آمار ، بر واقعی و قابل اتکا بودن اطلاعات آماری تاکید کرد و گفت : اصول مربوط به این حوزه به صورت بین المللی تعیین می شود و فراتر از سطح ملی است و فلسفه تشکیل سازمان ملی آمار ، این است که از این شاخص های جهانی در داخل بهره ببریم.

شباک در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو به مشکلات اجرایی در خصوص دستورالعمل های آماری اشاره کرد و گفت : سال 96 بخشنامه ای از سوی معاون اول رئیس جمهور در خصوص تبادل ریز داده و اطلاعات آماری بین مرکز آمار و سایر دستگاه ها صادر شده است اما زمانی که در بدنه نظام اداری قرار گرفت با مشکل مواجه شد. همچنین در خصوص اجرای قانون احکام دائمی مصوب سال 95 بحث وجود دارد.

وی اضافه کرد : متاسفانه حتی مدیران میانی در خصوص ارائه آمار و اطلاعات دچار مشکل هستند و آن را خصوصی و شخصی می دانند.به همین دلیل طرح ها و قوانین آماری به درستی اجرا نمی شوند.

مدیرکل دفتر استانداردها و نظارت بر طرح های آماری مرکز آمار ایران با انتقاد از نبود قانون آمار عنوان کرد : با وجود اینکه چهل سال از ایجاد مرکز ملی آمار ایران می گذرد تنها قانون مرکز آمار وجود دارد. این مرکز به همراه تمام دست اندرکاران نظام آماری ، قانون آمار را تدوین کرده و قرار است پس از بررسی در دولت ، برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

شباک در واکنش به انتقادی درباره عدم استقلال مرکز آمار تاکید کرد : استقلال و حرفه ای بودن از شاخص های اصلی بین المللی مرکز آمار است. توجه به این نکته ضروری است که مرکز آمار در 80 درصد از کشورهای جهان زیر مجموعه وزارت اقتصاد است و آنچه که اهمیت دارد حرفه ای بودن این نهاد است.

وی در پایان خاطر نشان کرد : اینکه مرکز آمار زیر مجموعه دولت است به این معنا نیست که آمار را به خواسته دولت تغییر می دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی