صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

بابایی با بیان اینکه افزایش قیمت فرآورده های نفتی اجتناب ناپذیر است گفت: دولتمردان فکر اساسی برای درآمدهای مردم کنند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ضرورت اصلاح و هدفمندی نرخ سوخت با حضور مهندس همت قلیزاده کارشناس ارشد اقتصادی و مهندس یزدانمهر بابایی مشاور کانون عالی کارفمایان صنفی جایگاه داران کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

قلیزاده در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: با وجود اینکه یارانه ای که پرداخت می شود از کل بودجه دولت بیشتر است اما متاسفانه شرایط اقتصادی مردم همچنان نامطلوب است.

وی ادامه داد: در واقع ما به مردم یارانه نمی دهیم ما مبلغی را به عنوان ما به التفاوت در نظر گرفتیم و اسم آن را یارانه گذاشتیم درصورتیکه این کار صحیح نیست.

این کارشناس ارشد اقتصادی با انتقاد از کیفیت پایین بنزین در ایران تصریح کرد: مصرف بنزین خودرو در اروپا برای هر 100 کیلومتر چهار لیتر است اما در ایران برای همین مسافت 12 لیتر یعنی سه برابر بنزین مصرف می شود.

وی همچنین یادآور شد: بر اساس مطالعات متعدد در این حوزه، حداکثر حساسیت و رفتار مردم در برابر قیمت سوخت به ویژه بنزین 30 درصد است و این مطلب یعنی 70 درصد اصلاحات باید خارج از رفتارهای قیمتی انجام شود.

قلیزاده عنوان کرد: طبق تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مصرف سرانه بنزین در ایران از تمام کشورهای نفتی پایین تر است اما قیمت بنزین به نسبت درآمد مردم در مقایسه با کشورهای دیگر نفتی، گران تر است.

وی افزایش نرخ سوخت را نیازمند پذیرش اذهان عمومی دانست و گفت: وقتی سیاست ها مخالف روح اجتماعی حاکم بر جامعه وضع شوند مردم هم مخالفت می کنند و با روش های مختلف این سیاست ها را خنثی خواهند کرد.

در ادامه "گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، بابایی اظهار داشت: به اعتقاد بنده پرداخت یارانه گداپروری است و قابل کنترل هم نیست، این چه کاری است که از مردم پول بگیریم و و مجددا به آنها بازگردانیم؟ ما باید یارانه را از قشر مرفه بگیریم و به اقشار ضعیف جامعه دهیم.

مشاور کانون عالی کارفمایان صنفی جایگاه داران کشور مطرح کرد: می توان بر اساس پلاک خودروها و نوع سوخت مصرفی، سوخت را سهمیه بندی و در کنار آن عوارض نیز تعیین کنیم چراکه با این کار، اقشار آسیب پذیر صدمه ای نخواهند دید.

وی با بیان اینکه شش سال است که بنزین گران نشده و کارمزد جایگاه داران نیز افزایش چندانی پیدا نکرده افزود: قیمت تمام شده سوخت حدود پنج برابر قیمت فعلی است بدین معنا که دولت هرچه تولید می کند ضرر می دهد.

بابایی با اظهار اینکه برخی تصمیمات طی شش سال گذشته جهت دار و از روی ترس از انتخابات اتخاد شده گفت: به دلیل مسائل انتخاباتی قیمت سوخت اصلاح نشد اما مردم نباید تاوان این انباشت قیمتی را بدهند.

مشاور کانون عالی کارفمایان صنفی جایگاه داران کشور افزود: مافیای خودروسازی در ایران انحصاری و قیمت بنزین و فرآورده های نفتی هم حاکمیتی است که در هم تنیده شده اند. در واقع ما مردم را مجبور به استفاده از خودرویی می کنیم که بنزین زیادی مصرف می کند.

بابایی در پایان با بیان اینکه افزایش قیمت فرآورده های نفتی اجتناب ناپذیر است اظهار کرد: دولتمردان باید فکر اساسی برای درآمدهای مردم کنند و طوری برنامه ریزی کنند که قشر آسیب پذیر بیشتر از این، صدمه نبیند.

مرتبط با این خبر

  • مجلس به افزایش قیمت بنزین رای نخواهد داد +صوت

  • امکان رسیدن به اهداف برنامه ششم وجود ندارد

  • افزایش یکباره قیمت حامل های انرژی ،باعث افزایش رکود و لاغرتر شدن قشرمتوسط می شود +صوت

  • اشتغال زایی با افزایش قیمت سوخت امکان پذیر نیست +صوت

  • روزانه 80 تا 100 میلیون لیتر دیزل می سوزانیم

  • استقبال مردم از کمپین ملی "نه به چهارشنبه سوری خطرناک"

  • رفتار مصرفی مردم عامل اصلی تلفات انرژی در ساختمان ها +صوت

  • آب گرمکن های خورشیدی از مهمترین مصادیق بهینه سازی مصرف انرژی و سوخت هستند

  • خودروهای شخصی جای حمل و نقل عمومی را گرفته اند

  • غفلت مجلس از برند سازی بنزین بخاطر نقایص موجود در این طرح است