صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی درآمد نفت به خزانه منتقل می شود دولت هم شرکت های بزرگ دولتی را تاسیس می کند؛ اما منابع مالی باید از بودجه دولت در اختیار تعاونی ها و بخش خصوصی قرار گیرد

حجت الاسلام مصباحی مقدم در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو بهترین نقشه راه خصوصی سازی را " قانون سیاست های اصل 44 " دانست و گفت: قانونگذار به دنبال ابلاغ این سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری، چگونگی واگذاری ها را مشخص کرده است.

استاد دانشگاه با اشاره به چگونگی واگذاری ها طبق این قانون بیان داشت: واگذاری باید به کسانی صورت گیرد که قبلاً توانایی آنها برای اداره کارخانجات و شرکتها و بنگاه ها احراز شده باشد.

وی افزود: طبق این قانون، دولت مکلف به واگذاری شرکت هایی است که سودده باشند و نه زیان ده و برای واگذاری این شرکتها، در ابتدا باید آن ها را به شرکت های سودده تبدیل و سپس واگذار کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دیگر شرایط واگذاری در قانون گفت: اگر نیروی اضافی شرکت های واگذار شده تعدیل شود باید منابع مالی در اختیار تعدیل شوندگان قرار گیرد تا شغلی برای ادامه زندگی خود دست و پا کنند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم اضافه کرد: علاوه براین موارد، بخش خصوصی نیز باید توانمند شود که متاسفانه ما قبل از واگذاری ها، بخش خصوصی را تقویت نکردیم.

وی بزرگ شدن دولت را ناشی از اقتصاد نفتی دانست و گفت: وقتی درآمد نفت به خزانه دولت منتقل می شود دولت هم شرکت های بزرگ دولتی را تاسیس می کند و نتیجه این می شود. منابع مالی باید از بودجه دولت در اختیار تعاونی ها و بخش خصوصی قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: قانون و سیاست ها حامی تولید داخل هستند اما مع الاسف کسانی که باید میدان تولید را باز کنند بعنوان مانع عمل می کنند. در واقع مشکل ما چسبندگی مدیریت های دولتی به شرکت های در اختیار، عدم جدیت نسبت به رفع موانع تولید و پاسکاری و حواله دادن وزارتخانه ها به یکدیگر است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم در پایان تأکید کرد: ما راهی نداریم جز اینکه سازمان خصوصی سازی مطابق قوانین تدوین شده عمل کند.

مرتبط با این خبر

  • نفت عامل دخالت گسترده دولت در اقتصاد است

  • بخش خصوصی برای رشد سرمایه گذاری نیازمند حمایت های دولت است

  • از راه های موفقیت در اقتصاد مقاومتی را بخش خصوصی میدانم

  • بهره برداری دولت از منابع صندوق توسعه ملی به اشکال مختلف!

  • تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو اصلاح قوانین به نفع بخش تولید

  • طبق فرمایش رهبر انقلاب باید اقتصاد و بخش خصوصی را برای ادغام با اقتصاد جهانی آماده کنیم

  • دولت باید در جهت کاهش تصدی گری خود اقدام کند

  • ریسک فعالیت های اقتصادی در ایران بالا و سود پایین است

  • بی انگیزگی بخش خصوصی درنبود ارتباط بین فضای کسب و کار داخلی و بین المللی

  • واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی نیست