گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حجت الاسلام مصباحی مقدم: بودجه نفت باید در اختیار تعاونی ها و بخش خصوصی قرار گیرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی درآمد نفت به خزانه منتقل می شود دولت هم شرکت های بزرگ دولتی را تاسیس می کند؛ اما منابع مالی باید از بودجه دولت در اختیار تعاونی ها و بخش خصوصی قرار گیرد

1398/09/06
|
11:00

حجت الاسلام مصباحی مقدم در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو بهترین نقشه راه خصوصی سازی را " قانون سیاست های اصل 44 " دانست و گفت: قانونگذار به دنبال ابلاغ این سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری، چگونگی واگذاری ها را مشخص کرده است.

استاد دانشگاه با اشاره به چگونگی واگذاری ها طبق این قانون بیان داشت: واگذاری باید به کسانی صورت گیرد که قبلاً توانایی آنها برای اداره کارخانجات و شرکتها و بنگاه ها احراز شده باشد.

وی افزود: طبق این قانون، دولت مکلف به واگذاری شرکت هایی است که سودده باشند و نه زیان ده و برای واگذاری این شرکتها، در ابتدا باید آن ها را به شرکت های سودده تبدیل و سپس واگذار کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دیگر شرایط واگذاری در قانون گفت: اگر نیروی اضافی شرکت های واگذار شده تعدیل شود باید منابع مالی در اختیار تعدیل شوندگان قرار گیرد تا شغلی برای ادامه زندگی خود دست و پا کنند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم اضافه کرد: علاوه براین موارد، بخش خصوصی نیز باید توانمند شود که متاسفانه ما قبل از واگذاری ها، بخش خصوصی را تقویت نکردیم.

وی بزرگ شدن دولت را ناشی از اقتصاد نفتی دانست و گفت: وقتی درآمد نفت به خزانه دولت منتقل می شود دولت هم شرکت های بزرگ دولتی را تاسیس می کند و نتیجه این می شود. منابع مالی باید از بودجه دولت در اختیار تعاونی ها و بخش خصوصی قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: قانون و سیاست ها حامی تولید داخل هستند اما مع الاسف کسانی که باید میدان تولید را باز کنند بعنوان مانع عمل می کنند. در واقع مشکل ما چسبندگی مدیریت های دولتی به شرکت های در اختیار، عدم جدیت نسبت به رفع موانع تولید و پاسکاری و حواله دادن وزارتخانه ها به یکدیگر است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم در پایان تأکید کرد: ما راهی نداریم جز اینکه سازمان خصوصی سازی مطابق قوانین تدوین شده عمل کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی