گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیته پولی و بانكی حوزه علمیه: بانک های کشور اسلامی نخواهد شد!

حجت الاسلام صفا گفت: ساختار نظام بانکی قابلیت اسلامی سازی ندارد لذا باید به دنبال ساختارهای مالی جدیدی باشیم که در خدمت اقتصاد ملی و تولید و در ارتباط مستقیم با بخش حقیقی اقتصاد باشد.

1398/09/11
|
09:30

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع اما و اگرهای طرح جدید بانکداری اسلامی با حضور حجت الاسلام دکتر احمد رضا صفا عضو کمیته پولی و بانکی حوزه علمیه و استاد دانشگاه و دکتر فردین آقا بزرگی کارشناس حوزه پولی و بانکی به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام صفا درخصوص ضرورت و تاریخچه پیدایش بانکداری اسلامی در دنیا گفت: تعدادی از اندیشمندان مسلمان برای حذف ربا از سیستم بانکی متعارف، طرح هایی را ارائه کردند و اولین طرح کلی توسط یک بانک در کشور مصر در سال 1963 اجرایی شد.

وی با بیان اینکه فعالیت بانک های دنیا به نوعی بانکداری بدون رباست نه بانکداری اسلامی افزود: برخی کارشناسان معتقدند بانکداری بدون ربا یکی از اقسام بانکداری اسلامی است اما این موضوع هم قابل نقد است چراکه تنها با حذف یکی از چالش های نظام بانکی متعارف نمی توان آن را اسلامی پنداشت.

عضو کمیته پولی و بانکی حوزه علمیه، ایراد ساختاری را مهم ترین ایراد سیستم فعلی بانکداری از منظر اکثر کارشناسان حوزوی و دانشگاهی خواند و مطرح کرد: وقتی عوارض به صورت معاملات صوری است و جریمه تأخیر هنوز تغییری نکرده یعنی ساختار نظام بانکی قابلیت اسلامی سازی را ندارد لذا ما باید به دنبال ساختارهای مالی جدیدی باشیم که در خدمت اقتصاد ملی و تولید و در ارتباط مستقیم با بخش حقیقی اقتصاد باشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سود، اصل اولیه در اقتصاد است افزود: هر کسی برای ورود به فعالیت اقتصادی در ابتدا میزان سود و انتفاع خود را در نظر می گیرد و سیستم مالی کشور هم باید بر همین مبنا باشد اما نه اینکه حق دیگران را ضایع و خلاف عدالت رفتار شود بطوریکه سود درآمد از ناحیه ای به صورت تورم کنده شود و به شکل نقدینگی به جیب دیگری برود.

در ادامه این "گفت وگوی اقتصادی"، آقابزرگی کارشناس حوزه پولی و بانکی اساس بانکداری بدون ربا را حذف ربا و ارائه خدمات بدون بهره دانست و گفت: از آنجایی که تاکنون تعریف مشخصی از ربا و انواع آن در حوزه فعالیت های بانکی ارائه نشده لذا به نظر می رسد باید از تجربه کشورهای موفق درخصوص بانکداری بدون ربا استفاده کنیم.

وی مطرح کرد: وقتی هدف عالیه اصلاح نظام اقتصادی، که در حقیقت توزیع عادلانه درآمد و ثروت است وجود نداشته نباشد شاید به وضع بانکداری بدون ربا در برخی کشورها برسیم که صرفاً شکلی با موضوعات برخورد می کنند.

آقابزرگی افزود: بازارهای مالی متشکل از بازار پول و بازار سرمایه هستند که زیر پرچم اقتصاد کشور قرار می گیرند. لذا نباید اقتصاد کشور را تک بعدی و صرفاً از طریق اصلاحات در نظام بانکی به عنوان یکی از بال های اقتصاد (بازار پول) مدیریت کرد.

کارشناس حوزه پولی و بانکی یادآور شد: طبق گزارشات موجود، ارزش دارایی ها و سرمایه های بانکهای اسلامی کل دنیا در سال 2014 بالغ بر 850 میلیارد دلار بوده و 126 بانک اسلامی هم در دنیا داریم که در 27 کشور کشور واقع شده اند اما با این حال هنوز تعریف مشخصی برای اجرای عملیات بانکداری بدون ربا در کشورهای اسلامی وجود ندارد.

آقابزرگی تشکیل کمیته های شرعی و فقهی و بررسی ابعاد حقوقی و فقهی در این خصوص را ضروری خواند و گفت: این کمیته ها باید متشکل از طیف وسیعی از صاحب نظران اقتصادی، بانکی و متشرعین در جهت دستیابی به یک نتیجه مطلوب باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی