صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

حجت الاسلام عبادی گفت: طبق آمار و ارقام و گزارشات موجود، چالش های مرابحه بانکی کشورهای دیگر به مراتب از ایران بیشتر است لذا نمی توان از این کشورها الگوبرداری کرد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع اما و اگرهای طرح جدید بانکداری اسلامی با حضور حجت الاسلام دکتر جواد عبادی عضو شورای سیاست گذاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی و مدیر موسسه فقه اقتصادی طیبات به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام عبادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: با توجه به اینکه ساختار نظام بانکداری متعارف با قرض ربوی است و از سوی دیگر، اسلام نیز به شدت با ربا مخالف است لذا تعریف یک جایگزین برای این سیستم ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: اندیشمندان اسلامی از قدیم الایام با توجه به مشکلات ربوی بودن بانکها مطرح کرده بودند که اصل وجود بانک را باید پذیرفت اما در عین حال باید بانکی ابداع کرد که مبتنی بر ارزش ها و مبانی دینی اسلامی باشد که به "نظریه بانکداری اسلامی" معروف است.

عضو شورای سیاست گذاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی ادامه داد: بانکداری بدون ربا یک راهکار فوری فوتی و البته موقت بود که از سوی کارشناسان و اندیشمندان در جهت حذف ربا از بانکداری متعارف فعلی مطرح شد تا اینکه شهید صدر در کتاب خود عقودی را که با آن می توان پول را گرفت و به شکل شرعی سود داد و پول را داد و به شکل شرعی سود گرفت عنوان کرد.

مدیر موسسه فقه اقتصادی طیبات با اشاره به طراحی و تصویب " قانون عملیات بانکی بدون ربا" در سال 1362 گفت: طراحان این قانون اذعان کردند که ما ادعای اسلامی سازی کل جامعه بانکداری اسلامی را نداریم و این یک طرح موقت است.

حجت الاسلام عبادی افزود: این قانون در عین موقتی بودن اما متاسفانه طی 36 سال اخیر تغییر چندانی نکرد ضمن اینکه در اجرا نیز با چالش هایی مواجه شد تا جایی که بسیاری از مراجع عظام تقلید، جامعه شناسان و اقتصاددانان ایرادات فراوانی به این نظام بانکی وارد کردند و البته این ایرادات به قانون برنمی گردد بلکه مربوط به اجرا بود.

عضو شورای سیاست گذاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه التزامی برای عملیاتی شدن این قانون وجود نداردگفت: الزامات عملیاتی شدن، نظامات کنترلی و نظامات تشویق و تنبیه و همچنین ضمانت اجرایی باید در این قانون دیده می شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان از تجربه بانکداری کشورهای دیگر الگوبرداری کرد یا خیر؟ گفت: طبق آمار و ارقام و گزارشات موجود، چالش های مرابحه بانکی کشورهای دیگر به مراتب از ایران بیشتر است لذا نمی توان از این کشورها الگوبرداری کرد.

حجت الاسلام عبادی تصریح کرد: در اینکه نظام بانکی با چالش هایی مواجه است هیچ شکی نیست، عده ای معتقدند نظام بانکی ما در اختیار بخش واقعی نیست و به بنگاه داری تبدیل شده است، عده ای دیگر بر این باورند که قراردادهای قانون عملیات بانکی هنوز عملیاتی نشده و معاملات صوری هستند و در حوزه جریمه تأخیر در پرداخت اقساط نیز اعتراضات جدی از سوی مراجع تقلید مطرح می شود.

مدیر موسسه فقه اقتصادی طیبات درخصوص جزئیات طرح جدید بانکداری اسلامی ایران گفت: طرح جدید مجلس یک پیشینه طولانی دارد و استارت آن از هفت سال قبل زده شده بود.

وی با بیان اینکه ویرایش نهایی طرح جدید، تفاوت های اساسی با ویرایش قبلی دارد افزود: یکی از انتقاداتی که به طرح وارد است اینکه گروه های مختلف با دغدغه رفع چالش های عملیات بانکی پس از آسیب شناسی، یک مدلی را از منظر خود ارائه دادند.

حجت الاسلام عبادی با اشاره به سازوکارهای طرح جدید بانکداری اسلامی ایران بیان داشت: این طرح شامل 210 ماده و 20 فصل است که در آن، پنج قانون در یکدیگر ادغام شده اند. این پنج قانون عبارت اند از: "قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران"، "قانون بانکداری جمهوری اسلامی ایران"، "قانون تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران"، "قانون عملیات بانکی بدون ربا" و "اصلاح قانون پولی و بانکی کشور".

وی افزود: یکی از ایرادات به نظام بانکی فعلی این بود که این نظام با قوانین جزیره ای اداره می شود و از این رو، کنار هم قرار دادن آنها منطقی به نظر می رسد اما جمع کردن همه قوانین در یک طرح جدید هم کار درستی نیست، ما هم اکنون با قانونی شبیه لباس وصله دار مواجهیم.

عضو شورای سیاست گذاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: هدف از قانون جدید این است که چالش های قانون قبلی را رفع کند اما این قانون فقط قانون قبلی را در بخش هایی شفاف سازی کرده و بنابراین عملاً قانون جدیدی نیست.

مرتبط با این خبر

  • ادغام فوری بانکها به منظور سرمایه گذاری در حوزه الکترونیک

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • استقلال بانک مرکزی عامل کلیدی در تک نرخی شدن ارز است

  • بانک مرکزی باید از سیاست بازی جدا شود

  • بانکداری مستقل؛ مفهومی که همچنان مغفول مانده

  • استقلال بانک مرکزی در گرو هنر همتی و سعه صدر روحانی است

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • مشتریان می توانند با یک حساب در چندین بانک ترنور مالی داشته باشند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • ساماندهی بانک ها در شرایط فعلی با افزایش سرمایه میسر می شود