صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

حمیدرضا صالحی با اشاره به افزایش بی سابقه نقدینگی در کشور و عدم هدایت آن به سمت تولید گفت: گام نخست برای شکل گیری سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت کشور این است که دولت اراده داشته باشد بخش خصوصی در صنعت حضور یابد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص علل عدم شکل گیری سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت کشور با مهندس حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حمید رضا صالحی در آغاز با اشاره به افزایش بی سابقه نقدینگی در کشور و عدم هدایت آن به سمت تولید، گفت: زیرساخت های اقتصادی کشور به دلیل آنکه اقتصاد نفتی حاکم بوده است، نقش دولت زیاد است به طوری که در حال حاضر 80 درصد از منابع در اختیار دولتی ها است.

وی همچنین تصریح کرد: البته ظرفیت بخش خصوصی در کشور بسیار بالا است و در همین حال نیز توان اداره 50 تا 60 درصد از صنعت و منابع کشور را دارد و در واقع توانایی های بالای بخش خصوصی بر کسی پوشیده نیست اما متاسفانه دولت در هر بخش باشد، در قامت رقیب بخش خصوصی ظاهر می شود و این در حالی است که دولت ها هیچ گاه تاجر خوبی نبوده است و رقابت را بر هم نمی زنند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی کشور در ادامه با تصریح بر اینکه هر بخش از صنعت و اقتصاد کشور که انعطاف پذیر نباشد، بخش خصوصی رشد نمی کند، عنوان کرد: اقتصاد کشور سال ها اقتصاد یارانه ای و نفتی بوده است در حالی که بخش خصوصی در جایی رشد می کند که رقابت وجود داشته باشد یعنی بخش های مختلف در رقابت با یکدیگر و تلاش زیاد بتوانند ارزش افزوده ایجاد کنند.

وی بیان کرد: دولت هم خیلی وقت ها به بخش خصوصی اجازه ورود نمی دهد و در حالی که امکان حضور و فعالیت بخش خصوصی وجود دارد اما دولت همچنان به تصدی گری خود ادامه می دهد. دولت ها در مواجه با بخش خصوصی مانند ارباب و رعیت برخورد می کنند. بنابراین گام نخست برای شکل گیری سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت کشور این است که دولت اراده داشته باشند بخش خصوصی در صنعت حضور داشته باشد و دولت، خودش را کوچک و چابک و بخش خصوصی رشد کند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه باید زمینه را برای حضور بخش خصوصی که اهلیت دارد، فراهم کرد، عنوان کرد: اگر دولت خودرو را به بخش خصوصی واگذار کند، شاهد تغییر شرایط و بهبود وضعیت خواهیم بود. البته دولت ها مدعی هستند که در خودرو کاره ای نیستند اما حقیقت آن است اگر دولت حتی یک درصد هم سهام داشته باشد، باز هم همه کاره خود دولت خواهد بود و عملا بخش خصوصی تصمیم گیرنده نخواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • اقتصاد ایران مریض است

  • بانک مرکزی با تغییر پایه پولی، به دنبال کاهش سود سپرده هاست +صوت

  • الزامات خروج نقدینگی از بازار غیر تولیدی و دلالی

  • مظاهری: دولت هزینه های تشریفاتی خود را کم کند

  • الزامات تامین نقدینگی برای خرید محصولات کشاورزی

  • لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی

  • لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی

  • جذابیت بازار سکه و ارز برای سپرده های سرگردان بانکی +صوت

  • دلایل افزایش قیمت خودرو باید در طرف تقاضا بررسی شود

  • رشد نقدینگی در شرایط فعلی مانع از تولید و اشتغال است