گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس برنامه ریزی: انحراف 200 درصدی در بودجه دست اندازی به بیت المال است

قلیزاده انحراف 200 درصدی در بودجه را به معنای دست اندازی به بیت المال دانست و گفت: کدام مدیر در کشورمان سراغ داریم که به خاطر انحراف بودجه ای دادگاهی شده باشد؟!

1398/09/15
|
10:09
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع نظام برنامه ریزی در بودجه به مناسبت روز حسابدار و با حضور همت قلیزاده کارشناس برنامه ریزی و ارتباط تلفنی با دگتر فتح الله آقاسی زاده معاون امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور به روی آنتن رفت.

قلیزاده برنامه ریزی برای تخصیص بهینه منابع یک کشور را در جهت دستیابی به اهداف خاص از ضروریات برشمرد و گفت: تمام کشورها برای تحقق اهداف خود برنامه ریزی می کنند و ما نیز برنامه های توسعه متعددی را شامل قوانین سالانه بودجه ای، برنامه های میان مدت و برنامه های توسعه در نظام قبلی و نظام کنونی تجربه کرده ایم.

وی افزود: تخصیص بهینه منابع محدود یک کشور به نیازهای نامحدود از موضوعات بدیهی علم اقتصاد بوده و از طریق بودجه به منصه ظهور می رساند.

این کارشناس برنامه ریزی گفت: برنامه ریزی برای بودجه به معنای تشریح اندیشه ها و اهدافی است که از طریق اعداد و ارقام به بودجه تبیین می شود، در واقع بودجه و برنامه از هم جدا نبوده و دو روی یک سکه هستند.

قلیزاده تصریح کرد: ما برنامه های توسعه ای را خیلی زیبا و آرمانی می نویسیم اما برای عملیاتی شدن آن ها باید میزان تحقق برنامه ها و شرایط جامعه را هم در نظر بگیریم.

وی با اذعان به فقدان آمارهای قابل اتکاء برای برنامه ریزی در ایران گفت: معمولاً در نظام اقتصادی و برنامه ریزی آمریکا، ارقام تولید ناخالص داخلی یکی از شاخصه های کلیدی برنامه ریزی است و آمارهای بیکاری و مسائل اقتصادی کاملاً روشن و به روز هستند اما بانک مرکزی ایران آمار تولید ناخالص داخلی را با دو سال وقفه تولید می کند.

کارشناس برنامه ریزی تصریح کرد: حاکمیت از طریق بودجه با مردم سخن می گوید اما در تمام نظامات برنامه ریزی با تکیه بر نفت عمل شده است، نتیجه چنین رویکردی این می شود که دولتها در زمان وفور منابع نفتی به برنامه ریزی بی توجه اند و به محض کسری منابع به فکری برنامه ریزی میفتند.

وی با اشاره به اینکه مبحث برنامه ریزی در بودجه بندی بر اساس قانون برنامه و بودجه مصوب سال 1351 است افزود: بخشی از این قانون مربوط به منابع عمومی و بخشی هم مربوط به شرکتهاست که سازمان حسابرسی نقش اساسی در شرکت ها دارد.

قلیزاده یادآور شد: سالهاست که بودجه شرکت های دولتی طور دیگری نوشته می شود و حسابرسان در سازمان حسابرسی طور دیگری حسابرسی می کنند.
این کارشناس برنامه ریزی انحراف 200 درصدی در بودجه را به معنای دست اندازی به بیت المال دانست و گفت: ما کدام مدیر را در کشورمان سراغ داریم که به خاطر انحراف بودجه ای دادگاهی شده باشد؟! زمانی که انحراف بودجه ای را با خنده رد کنیم نتیجه همین وضعیت فعلی می شود و در نهایت بودجه ریزی صرفاً خلاصه در نوشتن آرزوها شده و از مدار علمی خارج خواهد شد.

وی با اشاره به راهکارهای رفع مشکلات برنامه ریزی بودجه ای مطرح کرد: اجرای کامل قوانین نظارتی، پرورش نیروها و استفاده از تجربه نیروها در نهاد متولی برنامه ریزی از جمله سازمان برنامه، به روز رسانی آمارها و شفاف سازی اطلاعات، سوال و جواب کردن درخصوص انحرافات بودجه ای و تبیین بودجه برای افکار عمومی از راهکارهای رفع معضلات این حوزه است.

در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی"، آقاسی زاده معاون امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور آسیب شناسی برنامه و بودجه در ایران را مستلزم بررسی عوامل درون برنامه ای و برون برنامه ای دانست و برآن تأکید کرد.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد که ما در درون نظام برنامه ریزی و سازمان برنامه ریزی نیازمند مجموعه ای از اصلاحات جدی هستیم و از برون برنامه ریزی و در فضای کلان کشور نیز آسیب ها و آفت های جدی داریم.

معاون امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: انتقادات و اشکالات فراوانی به ساختار درونی و برونی برنامه ریزی کشور وارد است که باید به آن ها توجه کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی