گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

پازوكی : فضای مجازی 10 برابر کسبه کالای قاچاق عرضه می کند

پازوکی گفت: تفاوت قیمت کالای تولیدی با کالای قاچاق باعث گرایش مردم به خرید کالای قاچاق شده ضمن اینکه فضای مجازی نیز 10 برابر کسبه کالای قاچاق به مردم ارائه می دهد.

1398/09/17
|
11:55
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع صدمات واقعی قاچاق به اقتصاد ایران با حضور اکبر پازوکی نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی و ارتباط تلفنی با محمد حسین روشنک رئیس کمیسیون تجارت و عضو اتاق بازرگانی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

پازوکی بیان داشت: "قانون شناسه دار شدن کالاها" که در سال 1392 تصویب و اجرای آن در سال 1394 الزامی شد تا همین دو ماه قبل بایکوت شده بود و کسی به سراغ این قانون نمی رفت اما الان فقط به کسبه فشار می آورند.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی افزود: متاسفانه اهرم های فشار همیشه روی کسبه است و هیچ یک از تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی نیز طی سالهای اخیر به سراغ صادرات کالا نرفته اند.

وی همچنین گفت: در شرایطی که کارخانه دار برای بهینه سازی خط تولید و به روز شدن خواسته مردم برنامه ندارد و از طرفی، واردات یک شبه ممنوع می شود همه فقط برای فروش کالا به تکاپو میفتند.

پازوکی نوسانات قیمت مواد اولیه تولید ناشی از تحریم ها را عامل بروز مجموعه ای از مشکلات برای تولیدکننده دانست و گفت: تولیدکنندگان همچنان برای واردات قطعات با مشکل مواجهند، به عنوان نمونه موتور یخچال و ماشین لباسشویی طی یک سال اخیر وارد کشور نمی شد و با رایزنی های که صورت گرفت از ابتدای امسال برخی قطعات به کشور وارد می شود.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی خاطرنشان کرد: ما 170 کارخانه تولید لوازم خانگی داریم که صادراتی توسط آنها صورت نمی گیرد و نهایت صادرات ما به افغانستان و عراق است.

وی در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت برای ارائه مجوز تولید و یا ممنوعیت واردات باید مقرون به صرفه بودن تولید کالا را هم بررسی کند.

پازوکی با اشاره به عوامل قاچاق کالا در حوزه لوازم خانگی گفت: تفاوت قیمت کالای تولیدی با کالای قاچاق باعث گرایش مردم به خرید کالای قاچاق شده ضمن اینکه فضای مجازی نیز 10 برابر کسبه کالای قاچاق را به مردم ارائه می دهد.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به نقش مافیا در واردات کالای لوازم خانگی به کشور گفت: قاچاق یک یخچال ساید 170 کیلویی و ارتفاع دو متر کار یک نفر نیست، جالب است که این کالاها به راحتی در انبارهای تهران تخلیه و زیر قیمت تولید داخل فروخته می شوند.

وی فرهنگ سازی و مشارکت مردم را در عدم استفاده از کالای قاچاق بسیار موثر دانست و افزود: مردم باید تفاوت کالای قاچاق با تولیدی را بدانند و رسانه ها باید در این خصوص اقدام کنند.

پازوکی همچنین عنوان کرد: ما یک برند داخلی یخچال فریزر داریم که نزدیک تهران ساخته و از تهران هم خریداری می شود، به مرز که می رسد مارک و کارتن آن عوض می شود و مجددا به چرخه توزیع در تهران برمی گردد و این ناشی از عدم فرهنگ سازی و عدم معرفی کالاست.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی بیان داشت: وقتی سازمان صمت مجوزهای فراوانی برای تولید یک کالا می دهد بنابراین برند سازی عملا به حاشیه رفته و مردم نیز با این همه برند در لوازم خانگی سردرگم می شوند. لذا صدا و سیما باید فرهنگ سازی درخصوص لوازم خانگی و پوشاک برند را بسط دهد.

وی سه مولفه قیمت رقابتی کالا، خدمات پس از فروش و تولید بهینه را از عوامل ترغیب مصرف کننده به کالای ایرانی برشمرد و گفت: کارخانه های تولیدی برعکس عمل می کنند و قیمت ها را افزایش می دهند تا مردم تصور کنند این قیمت بالا به خاطر کیفیت بالاست، از طرف دیگر هیچ نظرسنجی درباره کیفیت کالاهای خود انجام نمی دهند.

پازوکی ابراز داشت: ما در مقابل دولت نیستیم و تقاضای حمایت داریم، از طرفی تولیدکنندگان هم به جای ورود به حوزه توزیع باید به فکر تولیدات صادرات محور باشند.

در ادامه این "گفت وگوی اقتصادی"، روشنک رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی بیان کرد: قاچاق کالا در همه کشورها به ویژه ایران وجود داشته و دارد اما در حال حاضر به دلیل تفاوت نرخ ارز، بیشتر شده است.

وی با اشاره به راهکارهای ریشه کن کردن قاچاق گفت: اقتصاد باید به گونه ای سازماندهی شود که نیازی به قاچاق نباشد، زیرا قاچاق زمانی اتفاق میفتد که قیمت کالای مورد نظر در کشور مقصد گران تر باشد.

عضو اتاق بازرگانی مطرح کرد: از طرف دیگر، وقتی کالایی در داخل ایران بسیار گران تر از قیمت آن در مبدا باشد به داخل کشور قاچاق خواهد شد و براندازی این نوع قاچاق نیز نیازمند تقویت تولید داخلی و برخورد بازدارنده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی