صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

محمودی گفت: گسترش فساد در کشور، کاهش اشتغال و تولید داخلی، خروج ارز از کشور، رونق پول کثیف در جامعه، و گسترش اهرم های قدرت عوامل قاچاق از مهم ترین آثار ورود کالای قاچاق به جامعه هستند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع صدمات واقعی قاچاق به اقتصاد ایران با حضور مهندس محمد محمودی مشاور مالیاتی اتاق تعاون و عضو شورای مشورتی وزارت اقتصاد و دارایی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

محمودی با اشاره به پیامدهای منفی قاچاق و توزیع آن در داخل اظهار داشت: گسترش فساد در کشور، کاهش اشتغال و تولید داخلی، خروج ارز از کشور، رونق پول کثیف در جامعه، عدم ارائه گارانتی مناسب از کالاهای قاچاق، عدم اطلاع از گردش مالی در اقتصاد کشور و گسترش اهرم های قدرت عوامل قاچاق از مهم ترین آثار ورود کالای قاچاق به جامعه می باشند.

مشاور مالیاتی اتاق تعاون در رابطه با عوامل قاچاق در ایران گفت: متاسفانه دولت هیچ نظارتی بر کیفیت کالای صادراتی به عنوان آبروی کشور و زمینه جذب سایر کالاهای صادراتی ندارد ضمن اینکه فعالان حوزه قاچاق نیز به قدری فربه شدند که می توانند یخچال ساید را به راحتی وارد کشور کرده و حتی در مواردی از استقرار دستگاه های ایکس ری در مبادی گمرکی هم جلوگیری کنند.
وی به نتیجه رسیدن "طرح جامع مالیاتی" را گامی رو به جلو دانست و گفت: قاچاق کالا در زمان راه اندازی سامانه های اطلاعاتی به شدت کاهش خواهد یافت اما در عین حال یک بازار سیاه ایجاد می شود بگونه ای که این لوازم به جای فروش در مغازه ها در منازل فروخته خواهند شد. لذا اینجاست که دولت باید تراکنش های بانکی را کنترل کند.

محمودی با بیان اینکه دولت به راحتی و با ابزار مالی و مالیاتی می تواند از ورود کالای قاچاق به کشور جلوگیری کند متذکر شد: سیستم ها و اشخاصی که درگیر قاچاق هستند به قدری قدرت دارند که حتی می توانند قانونگذاری کنند و جلوی اقدامات مبارزه ای را هم بگیرند.

عضو شورای مشورتی وزارت اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه مسئولان در تنظیم قوانین و دستورالعمل ها به اصناف و بازاریان هم توجه کنند گفت: به عنوان مثال با طرح شناسه دار کردن کالاها، بسیاری از کالاهای اصناف و بازاریان قاچاق محسوب می شوند چراکه شناسه ندارند.

مشاور مالیاتی اتاق تعاون با اشاره به ضرورت ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و ارائه خدمات پس از فروش گفت: وقتی تولیدکننده داخلی هیچ خدماتی به مصرف کننده نمی دهد مردم هم اعتماد نکرده و به سراغ برندهای معروف خواهند رفت.

محمودی معتقد است تا زمانی که موفق به جلب اعتماد عمومی نشویم، "طرح جامع مالیاتی" کارایی خود را به دست نیاورد و یک عزم ملی برای مبارزه با فساد و قاچاق شکل نگیرد مبارزه با قاچاق موثر نخواهد بود.

وی در پایان مطلب، اصلاح قانون و مقررات در زمینه جلوگیری از قاچاق کالا و رونق تولید را ضروری برشمرد و گفت: اگر دولت قوانین دست و پاگیر مانند مالیات و تامین اجتماعی را از مسیر حرکت تولیدکننده حذف نکند تولیدکننده هم از قدرت رقابت نسبت به کالاهای خارجی محروم خواهد ماند.

مرتبط با این خبر

  • دستگاه هایی که همراهی نکنند، به قوه قضاییه معرفی می شوند

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • تشکیل پرونده قضایی برای دستگاه های خاطی در امر قاچاق

  • بخش عمده ای از قاچاق از طریق مبادی رسمی است +صوت

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • ته مانده حراج های خارجی برتن مارک پوشان ایرانی

  • فقط 70برند خارجی پوشاک در کشور مجوز فروش دارند +صوت

  • علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را باید از استانداری پرسید

  • تشکیل 2هزار پرونده پوشاک قاچاق ظرف دو هفته