گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

خسروجردی پیشنهاد كرد: جبران کسری بودجه با تولید فرآورده های نفتی

رئیس اتاق مشترک ایران و آفریقا با اذعان به مشکلات فعلی کشور برای فروش نفت خام مطرح کرد: تولید فرآورده های نفتی عملاً مشکل کسری بودجه را برطرف خواهد کرد.

1398/09/18
|
10:49
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع سهم نفت در بودجه 99 و با حضور مهندس حسن خسروجردی رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی و رئیس اتاق مشترک ایران و آفریقا از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

خسروجردی با تأکید بر اینکه درآمد نفت باید از بودجه جاری کشور جدا شود و دولت آن را هزینه بخش عمران کند گفت: خوشبختانه دولت امسال به این قضیه واقف شده و به دنبال عملیاتی کردن این موضوع است.

وی همچنین با بیان اینکه کسری بودجه نفت باید از تولید فرآورده های نفتی تأمین شود افزود: این کار علاوه بر اینکه به دولت و وزارت نفت انگیزه ساخت پالایشگاه را می دهد مشکل خام فروشی را نیز حل خواهد کرد.

رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی اظهار کرد: با حذف نفت قطعاً بخشی از درآمدهای دولت کسر می شود و باید این هزینه ها را تأمین کرد. دولت می تواند بسیاری از هزینه ها را از طریق بخش خصوصی تأمین کند.

خسروجردی با اشاره به ظرفیت پتروشیمی برای تولید پنج هزار قلم کالا از فرآورده های گازی گفت: ما گاز را می سوزانیم درصورتیکه اگر صرف بخش فرآورده شود و درآمد فروش آن به دولت برسد قطعا کسری ها جبران خواهد شد.

رئیس اتاق مشترک ایران و آفریقا با اذعان به مشکلات فعلی کشور برای فروش نفت خام مطرح کرد: اگر فرآورده را برای درآمدهای دولت در نظر بگیریم عملا مشکل کسری بودجه برطرف خواهد شد.

وی صادرات نفت را در شرایط تحریمی کاری بسیار دشوار خواند و گفت: ما 55 مشتری نفت داریم که تعدادی از آنها را با ارزان فروشی و ایجاد انگیزه ی درآمدی بیشتر، مجاب به خرید نفت می کنیم، از طرفی کشتی با پرچم ایران امکان پهلوگیری ندارد و باید به یک کشتی دیگر شیب تو شیب شود و مشکل سوم هم وارد کردن پول فروش نفت به کشور است اما برای فرآورده های نفتی دو هزار مشتری داریم.

خسروجردی در ادامه مطلب، فروش فرآورده های نفتی را به مراتب آسان تر از فروش نفت دانست و افزود: اکثر این مشتریان گمنام هستند و کشورها هم در صورت خرید فرآورده های نفتی ایران هیچ نگرانی بابت ضبط دارایی هایشان نخواهد داشت ضمن اینکه حمل پول فروش این فرآورده ها نیز بسیار راحت تر است.

رئیس سابق اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی با تأکید بر لزوم کاهش هزینه های دولت مطابق با درآمدها بیان کرد: با ساخت پالایشگاه ها و پتروشیمی ها می توان بخش زیادی از مشکلات کشور را حل کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی