گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو شورای سیاستگذاری خانه اقتصاد ایران: افزایش نرخ سود اوراق مشارکت به کنترل تورم کمک می کند

مصطفی پور بیان کرد: افزایش نرخ سود اوراق در شرایط فعلی موجب تجمیع نقدینگی و کنترل نرخ تورم خواهد شد.

1398/10/17
|
10:33
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع سهم فروش اوراق مشارکت در اقتصاد با حضور محسن مصطفی پور کارشناس مسائل اقتصادی و عضو شورای سیاستگذاری خانه اقتصاد ایران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مصطفی پور با بیان اینکه تصمیم گیری درباره موضوعات اقتصادی باید مبتنی بر مزیت باشد گفت: در هر بازه زمانی باید مزیت تصمیم گیری ها را در نظر داشت.

وی با اشاره به رویکردهای مختلف درباره فروش اوراق مشارکت بیان کرد: یک نگاه این است که دولت اوراق مشارکت را برای توسعه پروژه های زیرساختی استفاده کند، رویکرد دوم جمع آوری نقدینگی دو هزار هزار میلیارد تومانی و رویکرد سوم هم توقف افزایش تورم است.

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان ساخت: دولت برای بودجه سال 1399 انتشار 80 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت را پیش بینی کرده که از سقف تعیین شده در برنامه ششم توسعه بیشتر است.

مصطفی پور با تصریح بر اینکه ما در وضعیت تنگنای اقتصادی و تحریم های ناجوانمردانه قرار داریم گفت: دولت در چنین شرایطی باید نسبت به تجمیع منابع مالی در کشور تصمیم بگیرد که انتشار اوراق مشارکت بی شک موجب انقباض سیاستهای پولی مالی در کشور خواهد شد.

عضو شورای سیاستگذاری خانه اقتصاد ایران متذکر شد: اگر دولت با فروش این اوراق، نقدینگی را کنترل و از دست مردم جمع کند به اقتصاد کمک خواهد کرد و در غیر این صورت دولت به سراغ بانک مرکزی خواهد رفت که این کار هم تبعات خاص خود را دارد.

وی از متکی بودن اقتصاد بر مولفه های غیر اقتصادی به عنوان اشکالات زیر ساختی اقتصاد ایران یاد کرد و گفت: از این روست که تصمیم گیری برای این موضوع متناسب با زمان های مختلف، متفاوت می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به دو ویژگی جدید اوراق مشارکت فعلی نسبت به اوراق مشارکت قبلی گفت: نخست اینکه طبق مصوبه شورای پول و اعتبار بازخرید اوراق مشارکت قبل از سررسید ممنوع است و ویژگی دوم هم تعیین نرخ سود اوراق مشارکت بر اساس وضعیت بازار می باشد که البته به نظر می رسد نرخ سود این اوراق باید بیشتر از 20 درصد باشد.

مصطفی پور در پایان با تأکید بر اینکه دولت در شرایط کاهش درآمدهای نفتی برای پوشش کسری خود چاره ای جز انتشار اوراق ندارد افزود: افزایش نرخ سود اوراق در شرایط فعلی موجب تجمیع نقدینگی و کنترل نرخ تورم خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی