صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

معاون امور صنایع شرکت شهرکهای صنعتی تهران از کمبود نقدینگی به عنوان بزرگترین مشکل تولید یاد کرد و گفت: تامین نقدینگی از بانکها عامل بسیاری از مشکلات در فرآیند تولید است.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع دوگانگی کمبود منابع برای تولید و رشد نقدینگی در اقتصاد ایران با حضور مهندس علی تشنه دل معاون امور صنایع شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

تشنه دل در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: طبق آخرین اطلاعات موجود از بانک مرکزی، حجم نقدینگی در کشور دو هزار میلیارد تومان است اما یکی از مشکلات در این خصوص، بحران آماری و نبود آمار دقیق از میزان نقدینگی در کشور است.

وی افزود: نخبگان ما هنوز به اجماع نظری درخصوص میزان دقیق نقدینگی در کشور نرسیده اند که البته این مسئله هم ناشی از نبود شفافیت مالی است.

معاون امور صنایع شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران با بیان اینکه نقدینگی پدیده صرفاً خوب و یا بدی نیست گفت: نقدینگی بسته به نحوه مواجهه بنگاه های اقتصادی با آن می تواند اثرات مثبت و یا منفی داشته باشد.

وی در رابطه با برنامه های توسعه ای در کشور بیان کرد: ما برنامه های توسعه ای داریم اما آیا متناسب با شاخص های کلان اقتصادی کشور تنظیم می شوند؟ ضمن اینکه اقتصاد ما به شدت متلاطم است و اجرای برنامه توسعه ای فقط در شرایط ثبات نسبی اقتصاد در حوزه ارزی و ریالی امکانپذیر است که به دلیل نبود ثبات، برنامه های توسعه ای پنج ساله به طور کامل اجرایی نشده و حتی منجر به تصمیمات ناگهانی نیز شده است.

تشنه دل معتقد است که منشأ تورم و نقدینگی به ماهیت پولی برمی گردد که برای توسعه تزریق می شود و از این روست که در کشورهای متصل به نفت چون ایران شاهد رانت و تورم هستیم.

معاون امور صنایع شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران با بیان اینکه مشکلات صنایع فقط مربوط به حوزه مالی نیست و مسائلی چون بیمه و اختلاف شرکا و امور حقوقی را نیز در برمی گیرد افزود: بحث کمبود نقدینگی به عنوان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی مطرح است که عموماً هم از بانکها تأمین می شود اما خود این موضوع و به ویژه نرخ بهره و نحوه بازپرداخت تسهیلات عامل بسیاری از مشکلات در فرآیند تولید است.

وی عدم ثبات بازار و عدم توانایی بنگاه های اقتصادی در حفظ بازار را نیز از دیگر عوامل حجم بالای نقدینگی دانست و گفت: تزریق منابع مالی لازم است اما در برخی موارد هم منجر به موفقیت واحدها ی تولیدی نمی شود.

تشنه دل تصریح کرد: اکثر بانکها در این شرایط همدلی لازم با واحدهای تولیدی را ندارند و شاید هم به خاطر آئین نامه ها و دستورالعمل های آنهاست.

معاون امور صنایع شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران با اشاره به راهکار حل پارادوکس حجم بالای نقدینگی و کمبود نقدینگی در بخش تولید مطرح کرد: دولت شامل مجموعه نظام بانکی و سیاستگذاران باید عزم راسختری نسبت به هدایت نقدینگی به تولید داشته باشند و بخش خصوصی هم با شفاف سازی وارد بورس شود.

مرتبط با این خبر

  • اقتصاد ایران مریض است

  • بانک مرکزی با تغییر پایه پولی، به دنبال کاهش سود سپرده هاست +صوت

  • الزامات خروج نقدینگی از بازار غیر تولیدی و دلالی

  • مظاهری: دولت هزینه های تشریفاتی خود را کم کند

  • الزامات تامین نقدینگی برای خرید محصولات کشاورزی

  • لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی

  • لزوم رفع موانع کسب و کار و جذب نقدینگی

  • جذابیت بازار سکه و ارز برای سپرده های سرگردان بانکی +صوت

  • دلایل افزایش قیمت خودرو باید در طرف تقاضا بررسی شود

  • رشد نقدینگی در شرایط فعلی مانع از تولید و اشتغال است