صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی گفت: مسئولان باید منافع و ضررهای همکاری با FATF را کامل برای مردم توضیح دهند اما متاسفانه موافقان این قضیه حتی حاضر به مناظره هم نیستند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تأثیر تصویب لوایح مرتبط با FATF بر اقتصاد کشور و با حضور دکتر یاسر برخورداری معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

برخورداری در آغاز با اشاره به اهداف اصلی FATF و دلیل تردید ایران نسبت به صدق نیت آن گفت: اهداف مطرح شده برای FATF همچون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم اهداف بسیار خوبی اند اما توجه داشته باشیم که خیلی از اتفاقات بد با همین شعارهای خوب رخ می دهد.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی با اشاره به اهمیت موضوع امنیت ملی در نظام بین الملل بیان داشت: برخی کشورها استفاده از هر روشی را برای امنیت ملی خود مجاز نمی دانند اما کشوری مانند آمریکا برای امنیت ملی از هر روشی استفاده می کند.

وی تصریح کرد: مردم باید در جریان هجمه های رسانه ای غیرکارشناسی، پوپولیستی و استفاده از ابزار ژورنالیستی باشند، عده ای از این طریق مطرح می کنند که فقط ایران و کره شمالی به FATF نپیوستند درصورتیکه این موضوع حقیقت ندارد.

برخورداری در توضیح بیشتر این مطلب گفت: نهاد FATF فقط 37 کشور عضو دارد و بحث کنونی، همکاری ایران با FATF است نه عضویت در آن.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی با اشاره به عضویت عربستان سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی در FATF مطرح کرد: با نگاهی به کارنامه این کشورها مشخص می شود که شعارهای این نهاد، تحقق همان اهداف مطرح شده نیست بلکه پرده ای بر منافع ملی و اهداف پنهانی آنهاست.

وی همچنین گفت: ما مطلبی تحت عنوان "بلک لیست "در کل فضای FATF نداریم اما معلوم نیست که چرا بیهوده و بی جهت مردم را می ترسانیم!

برخورداری در ادامه اظهارات خود بیان داشت: هیچ یک از کارشناسان و مقامات دولتی قول و تضمینی ندادند که با پیوستن ما به لوایح و همکاری با FATF گرهی از مشکلات معیشتی مردم، اقتصاد کشور و یا وضعیت کنونی بانکها برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به استدلال عجیب مقامات دولتی در این خصوص گفت: مقامات دولتی در مجلس حاضر شدند و گفتند که ما هیچ تضمینی برای رفع مشکلات نمی دهیم اما اگر این اقدام انجام شود وضع ما از این بدتر نخواهد شد.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی همچنین به استدلال مخالفان در این رابطه اشاره و بیان کرد: مخالفانِ همکاری با FATF در این شرایط تحریمی، با قطعیت اعلام کردند که پیوستن ایران به این لوایح و قبول و اجرای لوایح CFT و پالرمو قطعاً تأثیرات منفی بر معیشت مردم خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: با همکاری ایران با CFT عملاً روزنه ها و راه های دور زدن تحریم ها هم دیگر بسته خواهد شد، قیمت دلار به طور وحشتناکی افزایش پیدا خواهد کرد و نهایتاً هم خواسته اصلی دشمنان یعنی رسیدن ایران به بن بست و نهایتاً مذاکره با آنها محقق خواهد شد.

برخورداری با انتقاد از رویکرد دولت دوازدهم به همکاری با FATF گفت: اگر دولت آینده پژوهی درستی انجام ندهد و ملاحظات را در نظر نگیرد با تبعات زیادی و حتی تبعات داخلی مواجه خواهیم شد.

معاون پژوهشی پژوهشکده تحقیقات راهبردی یادآور شد: مسئولان در قضیه برجام به مردم گفتند که در صورت اجرایی شدن برجام مشکل آب خوردن هم حل می شود اما نشد، ما یک تجربه تلخ اینچنینی داشتیم و به مردم هم قول دادیم اما در این مورد این قول هم داده نمی شود و حتی یک منفعت هم برای کشورمان ندارد.

برخورداری در پایان تصریح کرد: درست نیست که ما فقط بخشی از مسائل را به مردم بگوییم، مسئولان باید منافع و ضرر های همکاری با FATF را کامل برای مردم توضیح دهند اما متاسفانه موافقان این قضیه حتی حاضر به مناظره هم نیستند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست