صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول اظهار داشت: اگر FATF منافعی هم داشته باشد منافع آن برای کشورهایی خواهد بود که تحریم نیستند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تأثیر تصویب لوایح مرتبط با FATF بر اقتصاد کشور و با حضور دکتر محمد آقا قوام نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

قوام در ابتدای این برنامه اظهار داشت: در پشت پرده تمام سازمان های بین المللی موجود، سیاست های قدرتی بزرگ قرار گرفته اند؛ مانند آمریکا که به تنهایی در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی حق وتو دارد.

وی افزود: FATF تنها نهاد یا سازمانی است که در عین خطاب قرار دادن تمام کشورهای جهان اما در ابتدا توسط هفت کشور صنعتی و با اهداف و مقاصد سیاسی خودشان ایجاد شده است.

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول با بیان اینکه عضویت در FATF به جز 39 کشور عضو برای کشور دیگری مانند ایران مطرح نیست گفت: از شرایط عضویت در FATF برخورداری از شاخص کیفی و کمی خاصی است و شامل کشورهای در حال توسعه مانند ایران نمی شود. بنابراین عضویت ایران در این نهاد مطرح نیست بلکه این نهاد تمام کشورهای جهان غیر عضو را خطاب قرار می دهد تا خود را با استانداردهای آن تطبیق دهند.

قوام خاطرنشان کرد: FATF برای اهداف خود یعنی مبارزه با پولشویی، مبارزه با تأمین مالی تروریسم، مبارزه با جرایم سازمان یافته بین المللی، مبارزه با اشاعه تسلیحات کشتار سلاح جمعی، مبارزه با ترافیک مواد مخدر و جلوگیری از فساد 50 استاندارد و دستورالعمل تهیه کرده تا تمام کشورها این دستورالعمل ها را در قوانین و مقررات و نظام پولی و بانکی و تجاری خود پیاده کنند.

وی افزود: بسیاری از کشورها از جمله ایران " قانون مبارزه با پولشویی" و "قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم" را دارد اما طبق این دستورالعمل ها ما باید قوانین داخلی مان را هم با آنها تطابق دهیم درصورتیکه تعریف ما از تروریسم و تروریست با تعریف آن ها کاملا متفاوت است و این کار شدنی نخواهد بود.

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول متذکر شد: البته ما همین الان هم بسیاری از دستورالعمل های FATF را اجرا می کنیم و اگر FATF منافعی هم داشته باشد برای کشورهایی خواهد بود که تحریم نیستند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در حال حاضر بخشی از دستورالعمل های FATF را اجرا می کند گفت: ما در سال 2016 با نهاد FATF برنامه عمل تنظیم کردیم اما آنها به این میزان هم رضایت نمی دهند و می خواهند که همه کارهای ما متناسب با دستورالعمل FATF باشد!

قوام با تأکید بر اینکه ما در شرایط کنونی باید از مولفه های قدرتی استفاده کنیم اظهار داشت: آقایان نه تنها به مولفه های قدرتی اعتقاد و باوری ندارند بلکه اجرای آن را هم بلد نیستند و فقط مذاکره کردن و پذیرفتن را بلدند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست