صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

پویا پرتو با بیان اینکه همکاری با FATF منافعی برای جمهوری اسلامی نخواهد داشت گفت: تحریم های ثانویه آمریکا همان ضررهای FATF را بر اقتصاد کشور خواهد زد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تأثیر تصویب لوایح مرتبط با FATF بر اقتصاد کشور و در ارتباط تلفنی با پویا پرتو پژوهشگر اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

پرتو در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به مکانیزم ماشه در بند 36 و 37 برجام گفت: هم اکنون مکانیزم ماشه توسط سه کشور اروپایی علیه ایران فعال شده و بحث FATF به حاشیه رفته است.

وی افزود: ما از الان کمتر از 30 روز فرصت داریم تا تعهدات و پنج گام سازمان انرژی اتمی را دوباره به حال تعلیق دربیاوریم وگرنه پرونده به شورای امنیت ارجاع داده می شود.

این پژوهشگر اقتصادی مکانیزم ماشه را آخرین تیر بر پیکره برجام خواند و گفت: از این به بعد دولت ایران و دولت های اروپایی عملاً راه حلی برای بازگشت به برجام ندارند.

پرتو یادآور شد: قرار بود FATF در حالتی که برجام تحریم های ثانویه آمریکا را تعلیق کند استانداردهای بانکی را نیز برای ما حل و فصل کند اما وقتی با تحریم های ثانویه آمریکا و قطعنامه شورای امنیت مواجهیم یعنی FATF هم خود به خود خارج می شود.

وی با بیان اینکه همکاری با FATF منافعی برای جمهوری اسلامی نخواهد داشت افزود: ضررهایی هم که قرار است این نهاد بزند همان تحریم های ثانویه آمریکا خواهد زد ضمن اینکه متاسفانه دولت دوازدهم هم رغبتی به مبارزه با تحریم ها ندارد و فعلاً اثرات تحریم را مدیریت می کند.

پژوهشگر اقتصادی با ارائه پیشنهادی در این خصوص اظهار کرد: دولت از الان باید مسئله اقدام تقابلی را به عنوان یک پیش فرض در نظر بگیرد و بر اساس آن، به فعالان بخش خصوصی و تجار رسماً اعلام کند تا آنها هم تکلیف و برنامه خود را بدانند.

پرتو با بیان اینکه پنج گامی که ما در برجام تعریف کردیم هیچ خطری برای اروپایی ها نداشته گفت: اگر همین طور گام به گام منتظر واکنش طرف مقابل بمانیم بحث FATF هم در بهمن ماه همان ضررها را به ما خواهد زد.

وی ادامه داد: در صورت اجرای مکانیزم ماشه و صدور قطعنامه شورای امنیت، FATF دیگر برای ایران موضوعیتی نخواهد داشت. اما هر وقت که این سطح از تخاصم و تحریم های ثانویه حل شود آنگاه باید به فکر استانداردهای بانکی هم باشیم.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست