صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی تعیین عوارض را عامل افت 80 درصدی صادرات مواد معدنی دانست و افزود: صادرات ماده معدنی کرومیت تا 97 درصد کاهش پیدا کرد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع حد و مرزهای گذر از خام فروشی در صنایع معدنی با حضور مهندس حسن حسینقلی رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی روانه آنتن شد.

حسینقلی در ابتدای مطلب بیان کرد: ایجاد ارزش افزوده و اشتغال برای تولید بیشتر مواد معدنی بسیار ارزشمند و مثبت است اما متاسفیم که مسئولان دولتی از جمله شورای اقتصاد و هیئت وزیران توجهی به تعریف دقیق قانون از ماده خام ندارند.

وی با ذکر مثالی در این خصوص افزود: شورای اقتصاد و هیئت وزیران در دو مصوبه غیرکارشناسی کنسانتره مواد خام را جزو لیست مواد خام محسوب کردند و بعد از آن هم متاسفانه عوارضی را در نظر گرفتند که نهایتاً جلوی صادرات را گرفت و باعث تعطیلی بسیاری از معادن شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی با بیان اینکه بخش معدن و صنایع معدنی تا اندازه زیادی می تواند جایگزین نفت شود تصریح کرد: دولت های مختلف در کشور ما در حمایت از بخش خصوصی شعارهای زیادی می دهند اما عملاً با افزایش عوارض و افزایش بی رویه حقوق دولتی و مالیات ارزش افزوده بر مواد معدنی رشد این حوزه را دچار مشکل کرده اند.

حسینقلی معتقد است که "قانون عوارض 25 درصدی صادرات سنگ آهن و مواد خام" یک قانون غیرکارشناسانه است و هیچ تاثیری هم بر جلوگیری از خام فروشی ندارد چراکه وقتی خریدار داخلی حاضر به خرید این مواد از تولید کننده با قیمت صادراتی نیست کارخانه تولیدی هم تعطیل می شود.

این مقام مسئول تعیین عوارض را عامل افت 80 درصدی صادرات مواد معدنی دانست و افزود: به عنوان نمونه، صادرات ماده معدنی کرومیت تا 97 درصد کاهش پیدا کرد چراکه دیگر به صرفه نبود.

وی ادامه داد: با اعتراضات صورت گرفته در این خصوص، این عوارض به 12 تا 10 درصد کاهش یافت و ما همچنان پیگیری ها را ادامه می دهیم تا این عوارض به کلی صفر شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از دخالت دولت در تعیین قیمت سنگ آهن و ذغال سنگ گفت: این دخالت دولت باعث رانت های عجیب و غریبی شده، ترامپ ما را تحریم کرد و ما هم بلدیم چگونه این تحریمها را دور بزنیم اما ضربات تحریم های داخلی و تعیین قیمت ها در بورس بسیار سهمگین تر است.

حسینقلی با انتقاد از اینکه شورای عالی محیط زیست منطقه ی دارای بهترین ذخایر سرب و روی ایران را جزو منطقه حفاظت شده محسوب کرده افزود: این شورا به فکر اشتغال و تولید و حمایت از معدنکاران نبوده و فقط می خواسته که از چند بز و بزغاله حمایت کند درصورتیکه این کار اشتباه است و ما با رعایت مسائل محیط زیستی هم می توانیم معدن کاری کنیم.

وی همچنین از نحوه وام دادن به معدن کاران انتقاد و تصریح کرد: اگر معدن کاری در ایران رشد نکرده بدین خاطر است که حمایتی از آن صورت نگرفته است، طبق "قانون معادن"، پروانه بهره برداری قابل وثیقه گذاشتن در بانکهاست اما هیچ یک از بانکها قبول نمی کنند و دولت هم کاری ندارد. صندوق بیمه معدن کاری هم که بودجه چندانی برای حمایت ندارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی با اشاره به رابطه ضعیف دانشگاه ها با صنایع گفت: دانشگاه ها تکنسین های زبده و مفید برای معدن کاران تربیت نمی کنند.

حسینقلی مطرح کرد: ما که نمی خواهیم با بولدوزر در خیابان تک چرخ بزنیم و یا مسافرکشی کنیم اما مضحک است که برای ماشین آلات معدنی هم قانون سواری و اتوبوس اجرا می شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی با بیان اینکه بخش معدن در سالهای اخیر در تنگناهای زیادی قرار گرفته افزود: 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از ما می گیرند که طبق قانون نباید بگیرند، 10 درصد از ما حقوق دولتی می گیرند که در برخی موارد تا 30 درصد هم می رسد و عوارض 25 درصدی و مالیات عملکرد را هم که دریافت می کنند و با این حساب، ما باید بالای 50 درصد از درآمدمان را صرف عوارض و مالیات و غیره کنیم.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند