گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" بررسی شد: نقش زنان در اقتصاد ملی

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع زنان و اقتصاد ملی و با حضور معصومه شکری کارشناس و فعال حوزه زنان به روی آنتن رفت.

1396/02/22
|
09:12
|

معصومه شکری با بیان اینکه زن قبل از اینکه زن باشد، انسان است، گفت: انسان آفریده شده تا به کمالی برسد و همه کارهایی که برای او تعریف شده برای رسیدن به کمال است و اگر به جاده خاکی بزند، مطمئنا از آن کمال و هدفی که برای او تدبیر شده، عقب خواهد ماند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه مادی و غربی به این دلیل که به بعد انسانی انسان توجه نمی کنند و تنها به ابعاد مادی انسان توجه می کنند، به جنبه های روحی کمتر می پردازند و با کارهای مختلفی که برای زن و انسان تعریف می کنند، معمولا تعالی و آرامشی که باید در کنارش داشته باشد، وجود ندارد.

شکری با بیان اینکه در اسلام به جنسیت زن نیز توجه ویژه ای شده است، عنوان داشت: در اسلام گفته نشده به خاطر زن بودن در خانه بمانید و کاری جز بچه داری نداشته باشید و نقشی در اجتماع نباید داشته باشید و نقش زن تنها مربوط به حنسیت می شود.

این کارشناس حوزه زنان درباره نقش زن در اقتصاد نیز اظهار داشت: زن به عنوان نخ تسبیح در خانه است که هم مدیریت مرد خانه و هم مدیریت و تربیت فرزندان در دستانش است. این مدیریت به صورت زیرپوستی است و به همین دلیل اثرگذاری بیشتری نیز دارد.

این فعال حوزه زنان بیان داشت: اگر نقش زن به خوبی تعریف شود، خیلی در نیروی کاری خود و اعضای خانواده اثرگذر خواهد بود. بنابراین از این بعد زنان باید به نقش خودشان در خانه و بیرون از آن واقف باشند. یکی از مسائلی که آرامش را از زنان می گیرد، این است که آگاهی کافی به نقش هایشان ندارند.

وی با بیان اینکه نقش زنان در اقتصاد حتی قبل از انقلاب نیز وجود داشته است، گفت: معمولا زنان همیشه مدیریت اقتصادی در خانواده را بر عهده داشتند و کمک اقتصادی به خانواده می کردند. البته در آن زمان خیلی کم زنان خارج از خانه فعالیت اقتصادی داشتند اما در همان منزل کارهای اقتصادی مانند قالیبافی انجام می دادند.

شکری با بیان اینکه زیرساخت های فعالیت زنان در اجتماع وجود نداشته است، گفت: در بعضی از کارهایی که خانم ها در آن فعالیت می کنند، زیرساخت های لازم جهت اینکه روح و روان ایشان در سلامت باشد، ایجاد نشد زیرا مهمترین مسئله وجود آرامش برای زن است.

وی افزود: وضعیت اشتغال در جامعه باید به گونه ای باشد که بانوان ایرانی مجبور نشوند، بین نقش مادری و نقش اجتماعی یکی را انتخاب کنند یعنی زیرساخت ها باید به گونه ای باشد که هم نقش مادری و هم نقش اجتماعی زن حفظ شود و هیچ کدام را فدای دیگری نکند. در حقیقت باید به گونه ای تدبیر شود که بانوان هم به نقش اجتماعی شان بپردازد و هم نقش مادر و همسر بودنشان کمرنگ نشود.

این فعال حوزه زنان ادامه داد: زنی که تا ساعت 5 بعدازظهر سر کار است، چطور می تواند از نظر روحی و روانی و عواطف، در سطح مناسبی باشد و فرزندانش را از نظر عاطفی تربیت کند و یا چطور می تواند نقش همسری خود را ایفا کند؟

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی