گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت: فروش کالای خارجی در نمایشگاه های بهاره امسال ممنوع است

احمدی اظهار داشت: یکی از سیاست های امسال برای نمایشگاه های بهاره تاکید بر عدم ورود کالای خارجی است.

1398/12/04
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نمایشگاه های بهاره؛ خوب یا بد؟ با حضور دکتر زهرا ممتاز کارشناس مسائل اقتصادی و اشتغال و ارتباط تلفنی با جواد احمدی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

ممتاز در آغاز نمایشگاه ها یا بازارهای فروش فوق العاده را از دو منظر مشتری و فروشندگان صنفی یا تولیدی ارزیابی کرد و گفت: وجود این بازارها کارکردهای مثبت و منفی دارد.

وی ارتباط مستقیم بین مشتری و تولیدکننده را کارکرد مثبت این بازارها برشمرد و گفت: در نمایشگاه بین المللی سازندگان و تولیدکنندگان کالاها حضور پیدا می کنند و مردم با آداب و رسوم مناطق مختلف آشنا می شوند اما در نمایشگاه های فروش ویژه مانند نمایشگاهی که اخیراً در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد کارگاه های کوچک و شرکتهای بزرگ حضور داشتند و قیمتها هم برای قشر ضعیف خوب بود.

کارشناس مسائل اقتصادی و اشتغال مطرح کرد: اگر این بازارها کوتاه مدت تر و فروش فوق العاده تری داشته باشند و برای برگزارکننده و غرفه دار هم مقرون به صرفه باشد مفیدند وگرنه بود و نبود آن ها چندان هم فرقی به حال مردم نمی کند.

ممتاز عدم اطلاع رسانی به موقع را مشکل اساسی این نمایشگاه ها خواند و گفت: مخاطب چنین نمایشگاه هایی اقشار حقوق بگیر هستند اما این نمایشگاه ها در زمانی برپا می شوند که این اقشار هنوز عیدی پاداش و حقوقشان را دریافت نکرده اند و نهایتاً خریدار و غرفه دار ضرر می کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی و اشتغال معتقد است که این نمایشگاه ها باید فرصتی برای کارگاه های کوچک تولیدی و شرکتهای نوپا باشند.

وی با اشاره وضعیت سرسام آور دستفروشان مترو در واگن ها گفت: ما به شهرداری پیشنهاد کردیم که به جای برخورد سلبی یک تعاونی از خود این افراد تشکیل دهد و برخی مکان های شهرداری حتی در گوشه های مترو غرفه هایی را به آنها تخصیص دهند اما این پیشنهاد را به مصوبه شورای شهر حواله دادند که نهایتاً هم نتیجه ای نگرفتیم.

همچنین، احمدی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات از سازمان حمایت گفت: ما در شرایط عادی سال سراغ نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا نمی رویم و معتقدیم واحدهای صنفی و فروشگاه های بزرگ در سطح جامعه نیاز مردم را برطرف می کنند اما در برخی مواقع با افزایش تقاضا برای برخی کالاهای خاص نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا توسط کارگروه تنظیم بازار برپا می شوند.

وی با بیان اینکه نمایشگاه ها در کنار مزایا با معایبی نیز همراهند افزود: تجمیع نیازهای مردم در یک محل و عرضه آن ها باعث رفع غالب نیازهای مردم می شود، علاوه براین قیمت ها در این نمایشگاه ها باید از قیمت واحدهای صنفی کمتر باشد لذا کارشناسی قیمت صورت می گیرد و فروشندگان نیز موظف به عرضه با همان قیمتند.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت، عرضه کالا بدون واسطه را مزیت مهم این نمایشگاه ها عنوان کرد و گفت: این نمایشگاه ها باعث متعادل تر شدن قیمت ها و افزایش نظارت ها خواهند شد.

احمدی با بیان اینکه یکی از سیاست های امسال برای این نمایشگاه ها عدم ورود کالای خارجی است افزود: تعداد غرفه هایی که در کل کشور برای این نمایشگاه ها پیش بینی شده کمتر از 20 هزار غرفه است لذا در مقابل سه میلیون واحد صنفی بسیار ناچیز است و تاثیر چندانی بر کاهش فروش واحدهای صنفی نخواهد داشت.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت اظهار داشت: واحدهای صنفی در قالب فروش های فوق العاده در این ایام تخفیف می دهند و اتحادیه های صنفی نیز به تامین کالای مورد نیاز مردم و بازار کمک می کنند.

این مقام مسئول با اشاره به طرح های نظارتی ویژه توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در این ایام سال گفت: برای امسال هم این موضوع پیش بینی و دستورالعمل های نظارتی نیز به همه استانها ابلاغ شده است.

احمدی در پایان این مصاحبه رادیویی اظهار داشت: ما تشدید بازرسی ها را در دستور کار داریم و با تلفن 124 و سامانه 124.ir به شکایات مردمی رسیدگی می کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی