گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حسین شریعتمداری: FATF به دنبال مسدود سازی راه های دور زدن ایران از تحریم هاست

مدیرمسئول روزنامه کیهان معتقد است که اساساً FATF معاهده بین المللی نیست و هدف از پذیرش FATF مسدود کردن راه های دور زدن تحریم‌ها بر ایران است.

1398/12/05
|
12:15

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع تاثیرات اقدام کارگروه FATF بر اقتصاد ایران در ارتباط تلفنی با حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

شریعتمداری ابتدا در رابطه با اقدام اخیر FATF اینگونه توضیح داد: FATF اخیرا در بیانیه خود اعلام کرده که دیگر تعلیق برخوردهای تقابلی را انجام نمی دهد؛ یعنی ما را در لیست کشورهایی قرار می دهد که معامله و روابط تجاری و بانکی با آن ها دارای ریسک بالایی است.

وی افزود: از ابتدای کار معلوم بود که این نوعی ترفند است، ما همین الان هم تحریم هستیم. تحریم های اولیه آمریکا شامل اشخاص و شخصیت های حقیقی و حقوقی می شد که از درون آمریکا با ایران در رابطه تجاری اند و تحریم ثانویه نیز مشمول حال شخصیت های حقیقی و حقوقی غیرآمریکایی است که اگر با ما وارد روابط تجاری شوند تحریم شده و باید جریمه های سنگینی بپردازند.

مدیرمسئول روزنامه کیهان ادامه داد: با اینکه قرار بود تحریم های ثانویه برداشته شوند اما نشد و همین امروز هم تحریم هستیم تا جایی‌که کشورهای اروپایی رابطه تجاری و بانکی خود را با ما به خاطر تهدیدهای آمریکا قطع کردند.

شریعتمداری متذکر شد: گروه اقدام مالی FATF در بیانیه اخیر خود گفته که اگر ایران دو لایحه پالرمو و CFT را نپذیرد و چون تا به حال نپذیرفته تعلیق را تحریم نمی کنیم یعنی از حالا به کشورها اعلام می کند که معامله با ما ریسک بالایی دارد که البته معتقدم این اتفاق قبلا هم افتاده و تاثیر بعدی هم نخواهد گذاشت.

وی در این خصوص با نقل قول از رئیس کل بانک مرکزی گفت: دکتر همتی روز شنبه اعلام کرد که پیوستن یا نپیوستن ما هیچ تاثیری ندارد به این خاطر که ما همین الان هم تحریم هستیم اما می تواند برای ما خسارت های سنگین دیگری را در پی داشته باشد.

مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت: ما شدیداً مشتاق تحقق لایحه CFT ( مبارزه تامین مالی تروریسم) هستیم اما مسئله اینجاست که آنها تعریف تروریسم را از ما نمی پذیرند و ما اصلی ترین قربانی تروریسم هستیم.

شریعتمداری ادامه داد: مطابق تعریف آنها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس، صداوسیما، وزارت اطلاعات و وزارت دفاع تروریست هستند و شهید سردار قاسم سلیمانی را هم در راس و صدر گروه اشخاص تروریست می دانند لذا در صورت پذیرفتن CFT باید بودجه همه این گروه ها را قطع کنیم و اگر بودجه ای دهیم یعنی از تروریسم حمایت کرده ایم. لذا به نظر می رسد که پذیرش CFT نوعی خودتحریمی است ضمن اینکه اقدام FATF هم هیچ تاثیر عملی نخواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها رسماً از داعش و فرانسه از منافقین حمایت می کنند تصریح کرد: اگر قرار است با تامین مالی تروریسم مقابله شود چرا با اینها این کار را نمی کنند؟! معتقدم پذیرش آن نه تنها گشایشی برای ما خواهد داشت بلکه پیچیدگی های جدیدتر و تحریم های بیشتری را از نوع خودتحریمی نیز بر ما تحمیل خواهد کرد.

مدیرمسئول روزنامه کیهان در بخش دیگری از اظهاراتش یادآور شد: برخی بانکهای کوچک به صورت مخفیانه با ما همکاری می کنند که ما با آنها می توانیم تحریم ها را دور بزنیم. خود مدیرکل FATF نیز صراحتاً گفته که ایران از طریق بانکهایی تحریمها را دور می زند و اگر FATF را بپذیرد این راه هم مسدود می شود.

شریعتمداری با اشاره به اینکه برجام امتیازات را از ما گرفت افزود: وقتی هم قرار بود به تعهداتش عمل کند عمل نکرد و خارج شد و جالب اینکه در این میان کشورهای اروپایی هم هیچ اعتراضی نکردند.

وی با اشاره به اصرار کشورهای اروپایی به ماندن ما در برجام گفت: کشورهای اروپایی از طرفی همه تحریم های آمریکا را علیه ما اعمال می کنند و از سوی دیگر به هیچ یک از تعهدات برجامی خود پایبند نیستند بنابراین ما خواستار روابط تجاری با کشورهای دیگر هستیم اما آنها هستند که حاضر به این کار نمی شوند.

مدیرمسئول روزنامه کیهان معتقد است که اساساً FATF معاهده بین المللی نیست اما هدف از پذیرش FATF این است که راه های دور زدن تحریم بر ایران بسته شود.

شریعتمداری همچنین به یکی از بندهای بیاینه FATF اشاره کرد و گفت: طبق این بند، آنها تعریف ما از تروریسم را قبول ندارند و سپس در ماده چهارم توضیح می دهد که کشوری که جریان و نهضتی برای آزادی و استقلال خودش دارد و مبارزه می کند برای ما ملاک نیست.

مدیرمسئول روزنامه کیهان در خاتمه اظهار کرد: وقتی کشور عربستان به عنوان رئیس کمیته حقوق بشر در سازمان ملل انتخاب شد آقای گوترش (دبیر سازمان ملل) عربستان را از این کمیسیون بیرون کشید و گفت که ما به پول عربستان نیاز داشتیم. ما با چنین سازمان بین المللی طرفیم و چرا باید خودمان را گول بزنیم؟! نمی شود گفت ما به این معاهده می پیوندیم اما آن را اجرا نمی کنیم، آنها دقیقاً از ما می خواهند که این معاهده را اجرا کنیم اما برعکس از کشورهای دیگر مطالبه نمی کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی