گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون بازرسی در سازمان حمایت: برخورد جدی با محتکران مواد ضدعفونی کننده/ مردم از واحدهای معتبر خرید کنند

جواد احمدی گفت: مردم مطمئن باشند که با محتکران مواد ضدعفونی کننده و دیگر مواد برخورد جدی خواهد شد.

1398/12/08
|
08:58
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع احتکار و گرانفروشی و تدابیر دستگاه های نظارتی و ارتباط تلفنی با جواد احمدی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و دکتر علی توسطی رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

احمدی در ابتدا اظهار کرد: هریک از سازمان های حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان صنعت معدن و تجارت استانها، اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی به فراخور وظایف قانونی خود در سطح بازار حضور دارند و موارد را در طول سال رصد و بازرسی می کنند.

وی افزود: سازمان حمایت نظارت خود را در برخی مواقع از جمله هنگام افزایش تقاضا برای برخی کالاها و خدمات در کنار سازمان تعزیرات حکومتی به منظور تسریع در عملیات رسیدگی و برخورد با متخلفان تشدید کرده و با تمامی امکانات به مردم خدمات رسانی می کند کمااینکه امسال اقدامات مقدماتی انجام شده و دستورالعمل های لازم نیز به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها ابلاغ شده است.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه طرح نظارتی از یکم اسفند ماه آغاز و از شش ماه اسفند نیز وارد فاز عملیاتی شد گفت: همه همکاران ما در سطح کشور بسیج شدند و به منظور افزایش نیروی انسانی از دیگر دستگاه ها به ویژه بسیج اصناف نیز کمک گرفتیم.

این مقام مسئول با اشاره به افزایش تقاضا برای برخی کالاهای سلامت محور در وضعیت شیوع کرونا عنوان کرد: ما در این زمینه اعلام آمادگی کردیم و با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیز مکاتباتی انجام دادیم.

احمدی تامین، توزیع و نظارت را سه حلقه اصلی در زنجیره تنظیم بازار برشمرد و گفت: در صورت ایجاد اشکال در هر یک از این زنجیره ها، تنظیم بازار با مشکل مواجه خواهد شد.

وی از وجود و ذخیره سازی فراوان کالاهای اساسی و موجودی کامل انبارها سخن گفت و ابراز داشت: ما هیچ نگرانی برای ماه های آینده نداریم. در بخش تولید نیز واحدهای تولیدی مایحتاج مردم را تولید می کنند و در شرایط فعلی نیز با افزایش تقاضا برای شوینده تولیدکنندگان تولیدات خود را تا سه برابر افزایش داده اند.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همچنین تأکید کرد: ذخایر میوه و کالاهای اساسی مانند روغن و گوشت و شکر به اندازه کافی موجود است و به بازار تزریق خواهد شد.

احمدی ابراز داشت: مردم مطمئن باشند که با محتکران مواد ضدعفونی کننده و دیگر مواد برخورد جدی خواهد شد اما در عین حال از مردم تقاضا داریم که کالاهای مورد نیازشان را از واحدهای دارای پروانه کسب و با فاکتور خریداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، شکایات خود را به تلفن 124 و سامانه 124.ir گزارش کنند.

در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی"، توسطی اظهار داشت: بازرسی اصناف به عنوان معاونت اجرایی عملیاتی تهران به پایش و نظارت بر بازار کمک می کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران با بیان اینکه اتاق اصناف برنامه ریزی های لازم را در زمینه بازرسی انجام می دهد گفت: بیش از 200 بازرس در معاونت بازرسی اصناف با کمک گرفتن از بازرسان 134 اتحادیه صنفی کمک شایانی به پایش و نظارت بازار می کنند.

وی افزود: اگر کسی میل به تخلف داشته باشد قوانین و مقررات نمی تواند به تنهایی پاسخگو باشد اما در حوزه عمومی برای تنظیم بازار مشکل خاصی نیست چراکه هیچ یک از صنوف مانند صنف قنادان، خشکشویی و صنف خدماتی نسبت به سال گذشته افزایش قیمتی را لحاظ نکردند و حتی در صنف آجیل و خشکبار که صادرات آن با مشکل مواجه شد قیمت پسته و بقیه خشکبار نسبت به شب عید سال قبل کمتر شد.

توسطی یادآور شد: حوزه پوشاک نیز نسبت به دیگر اقلام و با وجود افزایش تورم اما کمترین میزان افزایش قیمت را داشته و آن 30 درصد افزایشی هم که پیدا کرد منجر به افزایش کیفیت آن تا 60 درصد شد.
وی همچنین به تولید بیش از سه میلیون تن مرکبات در مازندران در سال جاری اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه امسال در حوزه مرکبات 80 درصد نسبت به سال گذشته اضافه تولید داشتیم و مشکل خاصی برای اقلام مورد نیاز شب عید خانوارها نداریم البته قیمت گوشت گوسفندی طی روزهای اخیر دچار نوساناتی شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران از سوء مدیریت در حوزه های مختلف انتقاد کرد و گفت: علت این سوء مدیریت ها فقدان تفکر سیستمی است، همه سازمان ها باید با هم مرتبط باشند و برای برنامه ریزی بلند مدت همکاری کنند.

وی همچنین مکانیزم عرضه و تقاضا را یک مکانیزم استاندارد در تنظیم بازار دانست و بیان کرد: اگر هر یک از این دو بخش دچار اختلال شود بازار هم به هم خواهد ریخت.

توسطی در پایان این "گفت و گوی اقتصادی" از رادیو گفت و گو، ضمن اشاره به اینکه فرهنگ کسب حلال و اخلاق مداری برای اصناف از هر مقرره و قانونی فراتر است افزود: اصناف مختلف موارد اخلاقی را رعایت می کنند اما از مردم هم خواهش می کنیم کالاهای مورد نیاز را از افراد فاقد پروانه کسب خریداری نکنند زیرا هیچ نظارتی بر آنها و کالاهایی که عرضه می کنند نمی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی