گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی انتقادكرد: ناکارآمدی شدید مجلس در حوزه نظارتی

علیلو با انتقاد از ناکارآمدی شدید مجلس در حوزه نظارتی گفت: معاون نظارت مجلس اصولاً هیچ برنامه ای در این حوزه نداشته است.

1398/12/15
|
10:35
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اولویت های مجلس یازدهم در بهبود فضای کسب و کار با حضور دکتر علی علیلو نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، رئیس هیئت تحقیق و تفحص صنعت خودرو و عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن و اصل 90 مجلس از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

علیلو در ابتدا بیان داشت: نتیجه انتخابات این دوره مجلس نسبت به دوره قبلی نتیجه نسبتاً خوبی بود و به نظر می رسد عزم جزم بیشتری برای بهبود عملکرد مجلس و ارتقای وضعیت اشتغال و ازدواج جوانان شکل گرفته است.

عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص توان و دانش تخصصی مجلس یازدهم در حل مشکلات اقتصادی کشور گفت: نمی توان گفت همه نمایندگان باید اقتصاددان باشند تا دردی را از جامعه دوا کنند چراکه حل مشکلات اقتصادی لزوماً نیازمند برخورداری از تخصص در رشته اقتصاد نیست و حل هر یک از مشکلات اقتصادی در حوزه های مختلف تخصص خاص خود را می طلبد.

علیلو مطرح کرد: اگر کمیسیون فرهنگی مجلس همنوا و هماهنگ با جریان اصلاح وضعیت اقتصادی کشور پیش رود حتماً باید طرحی را برای فرهنگ سازی خیلی از موضوعات ارائه کند چراکه امروز ریشه بسیاری از مسائل، از حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

عضو سابق کمیسیون اصل 90 متذکر شد: اصولاً دولتها در هر حوزه ای که ناکارآمدی داشتند عدم موفقیت خود را به گردن مجلس و یا سایر دستگاه ها انداخته اند. بهانه های دولت ها هیچ وقت تمام شدنی نیست به ویژه دولت فعلی که در بسیاری از حوزه ها موفق به برآورده کردن انتظارات مردم نشده است.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید تابع مجلس باشد نه مجلس تابع دولت گفت: مجلسی که به دنبال دولت راه بیفتد و نیاز و بهانه دولت را شناسایی کند چندان موثر نخواهد بود و یکی از اشکالات مجلس فعلی و بلکه مجلس قبلی هم که خود بنده در آن بودم این بود که به تور برخی سیاست ها و برنامه های غلط دولت از جمله برجام افتاد و در مجلس فعلی نیز نمایندگان در موضوع هماهنگی با دولت چنان غوطه ور شدند که اصل رسالت آنها در بسیاری از حوزه ها فراموش شد.

علیلو با تأکید بر اینکه رویکرد فعلی مجلس باید از تولید قانون خارج شود افزود: مجلس برای رفع موانع تولید و کسب و کار باید مشکلات قانونی و یا رویه های اشتباه قانونی را آسیب شناسی و اصلاح کند.

وی همچنین با انتقاد از ناکارآمدی شدید مجلس در حوزه نظارتی گفت: معاون نظارت مجلس اصولاً هیچ برنامه ای در این حوزه نداشته و گواه بر این مطلب هم اینکه اشخاص مختلف هنوز برای صدور پروانه کسب و کار ماه ها معطل می شوند.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی با اذعان به کوتاهی مجلس ها برای پیگیری اجرا و نظارت بر سیاست های کلان ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بیان کرد: متاسفانه مجلس دهم برنامه محور نبود و دچار روزمرگی شده بود.

وی با اشاره به اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی هم اکنون در بسیاری از کشورها به شکل موفقی اجرایی می شود گفت: مجلس نهم و دهم اقدام اساسی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نکردند و تنها اقدامی که انجام شد تشکیل فراکسیون اقتصاد مقاومتی در مجلس نهم بود که هیچ حمایتی از آن صورت نگرفت.

علیلو با تأکید بر اینکه مجلس نباید به حاشیه ها بپردازد یادآور شد: قانون "رفع موانع تولید" از اواخر دوره هشتم مجلس آغاز و در مجلس نهم تکمیل و تصویب شد اما متاسفانه مجلس نهم در دو سال آخر کاری خود به حواشی پرداخت و دنباله رو سیاست های دولتی شد و به همین دلیل هم این قانون مغفول ماند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا زمانی که فساد در سیستم وجود داشته باشد هر طرح خوب و قوی بی فایده و به بن بست کشیده خواهد کشید.

وی ادامه داد: نظارت و تحقیق و تفحص در مجلس های قبلی به درستی انجام نمی شد و شاید از ده تحقیق و تفحص یکی از آن ها به نتیجه می رسید و به قوه قضائیه ارسال می شد.

علیلو با بیان اینکه مجلس باید اولویت را از تولید قانون به نظارت بر اجرای قانون تغییر دهد گفت: گاهی جهت و سمت و سوی یک قانون مصوبه مجلس در هیئت دولت با نوشتن آئین نامه تغییر می کند و مجلس هم هیچ عکس العملی نشان نمی دهد و گاهی هم نه دولت و نه مجلس اهتمامی نسبت به اجرای برخی قوانین ندارند.

عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با انتقاد از ناکارآمدی دولت در رفع موانع تولید و مدیریت سلیقه ای دولت در این خصوص ابراز داشت: بزرگ ترین مانع در مقابل قوانین بسیار خوب در کشور ما وجود فساد است لذا مجلس ضمن مبارزه با فساد باید نسبت به پیاده سازی قوانین و نظارت بر اجرای درست قوانین نیز اهتمام به خرج دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی