گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس كمیسیون كشاورزی در مجلس: در برنامه ششم توسعه به دنبال ایجاد 500 هزار شغل در بخش کشاورزی هستیم

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ،گفت: بنای ما بر این است تا بتوانیم با افزایش سرمایه گذاری بانک ها و بخش خصوصی و صندوق ذخیره و افزایش اعتبارات تملک دارایی،حدود 30 میلیون تن افزایش تولید داشته باشیم.

1396/02/25
|
13:45
|

برنامه "بهارستان" رادیو گفتگو با موضوع نگاهی به شعار سال رهبری اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال و با حضور دکتر علیمحمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر علیمحمد شاعری کشاورزی را به عنوان یکی از پایه های اصلی توسعه کشور دانست و گفت: در بخش کشاورزی حدود 115 میلیون تن تولید داریم و حدود 25 درصد از جمعیت کشور در این بخش مشغول هستند و بخش کشاورزی توانسته است حدود 17 درصد اشتغال و حدود 13 درصد تولید ناخالص ملی را هم به خودش اختصاص بدهد.

وی با تاکید بر ظرفیت موجود در بخش کشاورزی، اظهار داشت: علی رغم اینکه سرمایه گذاری در این بخش بسیار کم است و حدود پنج درصد است ولی نقشی که کشاورزی در تولید ناخالص ملی، اشتغال و کسب و کار دارد بیانگر این است که کشاورزی در ایران از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.

رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس با اشاره به نگاهی که در برنامه توسعه ششم بر کشاورزی شده است، عنوان کرد: در بررسی هایی که در برنامه ششم انجام دادیم تولید حدود 30 میلیون تن را در دستور کار گذاشتیم یعنی سالی حدود 6 میلیون تن و نرخ رشد بخش کشاورزی را حدود هشت درصد پیش بینی کردیم و اتکا به تولید داخل را از حدود 77 درصد به 95 درصد افزایش دادیم.

وی ادامه داد: بنای ما بر این است تا بتوانیم با افزایش سرمایه گذاری بانک ها و بخش خصوصی و با استفاده از صندوق ذخیره و افزایش اعتبارات تملک دارایی، حدود 500 هزار شغل را طی پنج سال از بخش کشاورزی و حدود 30 میلیون تن افزایش تولید را در این بخش داشته باشیم.

شاعری تاکید کرد: هر میزان بتوانیم از فنآوری های روز دنیا استفاده بیشتر کنیم می توانیم از ظرفیت آب، هوا، زمین و اقلیم بیشتر استفاده کنیم.

وی به تکالیفی که مجلس در برنامه ششم توسعه بر عهده دولت نهاده اشاره کرد و بیان داشت: در برنامه ششم، مجلس دولت را مکلف کرده تا از سامانه های نوین آبیاری استفاده کند و باید سالانه 600 هزار هکتار آبیاری تحت فشار را در دستور کارش قرار دهد. همچنین برای افزایش تولید از کشت های گلخانه ای و از تولید آبزیان در قفس استفاده کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی در مجلس افزود: دولت مکلف است تا مشوق های صادراتی را افزایش دهد و اگر تولید برای صادرات نباشد آن تولید اقتصادی نخواهد بود و یک تولید و کشاورزی سنتی و معیشتی است.

وی متذکر شد: چون متاسفانه اقتصاد ما متکی به تولید و ظرفیت داخل نبوده و نگاه بیشتر به واردات بوده است و چون کشاورزی ما دانش بنیان نشده و هزینه محصولات بالا است و قابل رقابت با بازار خارجی نیست و بازار داخل را تحت سیطره خودش قرار می دهد، وظیفه دولت است تا سازوکار علمی را بکار بگیرد و از تجارب روز دنیا استفاده کند و تعرفه ها را کنترل کند و مشوق های صادراتی بدهد به آن دسته از تولیداتی که دارند با هزینه بالایی در داخل تولید می شوند و آنها را قابل رقابت در بازارهای هدف کند.

قابل ذکر است، برنامه "بهارستان" پنج شنبه ها ساعت 13:30 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی