صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عباس زاده مشکینی گفت: ما باید موضوع مناطق آزاد را با اتکا به اطلاعات و آمارهای صحیح بازمهندسی و سازوکار و قوانین آن را اصلاح کنیم و در عین حال نظارت ها را هم بر این مناطق افزایش هیم.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی اولویت های مجلس یازدهم در مناطق آزاد و در ارتباط تلفنی با دکتر محمود عباس زاده مشکینی نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

عباس زاده مشکینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: قانون مصوب مناطق آزاد در دهه 70 سه هدف کمک به تولید، ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی در مناطق محروم را دنبال می کرد اما متاسفانه این اهداف به دلیل عدم اجرای قانون، فشارهای سیاسی و افزایش بی از حد مناطق آزاد در کشور محقق نشدند.

وی با تأکید بر اینکه مناطق آزاد باید به شکل محدود و در مناطق غیرمستعد برای توسعه ایجاد می شدند افزود: با وجود در نظر گرفتن تسهیلاتی چون معافیت های مالیاتی و عوارض گمرکی و رفع بروکراسی سنگین اداری در این مناطق اما اهداف اولیه محقق نشدند و متاسفانه مناطق آزاد به سکوی واردات تبدیل شدند و حتی سوء استفاده هایی هم به نام این مناطق صورت گرفت.

نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: دولت برای ساماندهی این وضعیت، قانونی را در هیئت دولت تصویب و ابلاغ کرد که نه تنها خود قانون ایراداتی داشت بلکه در اجرا هم با مشکلاتی مواجه شد.

عباس زاده مشکینی تصریح کرد: مناطق آزاد بدون مطالعه کارشناسی و توجیه اقتصادی و بعضاً با فشارهای سیاسی به ویژه از سوی خود مجلسی ها ایجاد شدند و متاسفانه در این میان عده ای به اسم مناطق آزاد مجوزهایی گرفتند و در خارج از آن کار واردات انجام دادند و در نتیجه کار از مسیر و اهداف اصلی منحرف شد.

وی معتقد است که مجلس یازدهم باید صفر تا صد قضیه و قوانین مربوطه را مجدداً بازمهندسی کند و تکلیف مناطق آزاد را در کلان اقتصاد کشور مشخص کند.

نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: اصلاح و بازمهندسی قوانین و مقررات و سازوکارهای مربوط به مناطق آزاد باید بر مبنای اطلاعات دقیق و درست و پژوهش اانجام شود و نه اتهامات.

وی با انتقاد از رقابت های سیاسی نمایندگان مجلس در استانها برای شکل گیری مناطق آزاد گفت: این رقابت های سیاسی ما را از منطق اقتصادی دور کرده و باعث شده که مدیریت مناطق آزاد از دست ما خارج شود.

عباس زاده مشکینی همچنین با انتقاد از اینکه هنوز یک مدیریت متمرکز و علمی برای مناطق آزاد نهادینه نشده افزود: یک دفتر کوچک تحت نظر ریاست جمهوری و با اختیارات بسیار محدود ایجاد شده که فایده ای هم ندارد لذا باید موضوع مناطق آزاد را با اتکا به اطلاعات و آمارهای صحیح بازمهندسی و سازوکار و قوانین آن را اصلاح کنیم و در عین حال نظارت ها را هم بر این مناطق افزایش دهیم.

مرتبط با این خبر

  • قاچاق در مناطق آزاد باید به صفر برسد

  • تقویت صادرات مناطق آزاد،پشتوانه ی رشد تولید کشور

  • اضافه کردن مناطق آزاد به دلایل سیاسی است

  • مسئولان باور کنند ما قاچاقچی نیستیم

  • منطقه آزاد کیش؛ تولید کننده بخش اعظم نیاز دارویی کشور

  • زیرساخت های لازم در مناطق آزاد ایجاد نشده است

  • کل واردات از مناطق آزاد پنج میلیون دلار از حدود 60 میلیارد دلار است

  • ممنوعیت ترانزیت کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد، برخلاف مقررات است

  • ستاد مقابله با تحریم در مناطق آزاد راه اندازی شد

  • آغاز به کار منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) در سالجاری