گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

به دنبال شیوع كرونا در ایران عنوان شد؛ افت شدید تولیدات در 65 درصد صنایع و کسب و کارها

مدیر دفتر مدل سازی اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: 65 درصد صنایع و کسب و کارها و اصناف ابراز کردند که وضعیتشان از حیث تولید محصول نسبت به قبل بدتر شده است.

1399/01/19
|
12:48

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اقتصاد ایران و کرونا؛ آسیبها و راهکارها و در ارتباط تلفنی با دکتر مرتضی بَکی حَسکویی استادیار اقتصاد و مدیر دفتر مدل سازی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

بکی حسکویی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" اظهار کرد: شیوع کرونا قطعاً آثار و تبعات اقتصادی مختلفی بر ابعاد اقتصاد اعم از تقاضا و عرضه، رفتار مصرف کننده و ساختار مالی دولت خواهد گذاشت.

وی همچنین با اشاره به اینکه زنجیره تأمین در تولید نیز تحت تاثیر شیوع کرونا قرار خواهد گرفت افزود: میزان و عمق رکود ناشی از شیوع کرونا بستگی به مکانیسم انتشار ویروس در هر اقتصادی دارد؛ در واقع این مکانیسم انتشار است که میزان و عمق رکود اقتصادی را در جوامع مختلف تعیین می کند لذا هر چه قدر که زمان و سطح انتشار ویروس طولانی تری شود اثرات و تبعات آن هم بر اقتصاد بیشتر خواهد بود.

مدیر دفتر مدل سازی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با تأکید بر لزوم تعیین سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظام تصمیم گیری برای مواجهه با این موضوع مطرح کرد: ما نیازمند یک مرکزیت در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای کنترل آثار منفی شیوع ویروس کرونا در این سه بازه زمانی هستیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تجربه دنیا نشان می دهد که هر کشوری به محض ورود کرونا علاوه بر انجام اقدامات کنترلی، بسته های حمایتی را نیز برای اقتصادش در نظر گرفته که این بسته ها در قالب یک افق زمانی کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت طرح ریزی شده اند.

بکی حسکویی به تجربه اقتصاد استرالیا اشاره و بیان کرد: بسته ای که دولت استرالیا برای اقتصاد کرونایی در نظر گرفته تا سال 2024 طرح ریزی شده و این نشان می دهد که این دولت حتی برای بعد از پایان کرونا هم برنامه ریزی کرده است.

مدیر دفتر مدل سازی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) معتقد است که ما در شرایط امروز نیازمند مرکزیت و یکپارچگی در سیاستگذاری ها، برنامه ریزی جامع در افق های زمانی مختلف و استفاده از روش های مناسب برای اجرای این طرح ها هستیم.

وی در بخش دیگر اظهارات خود به آسیب های کرونا بر اقتصاد ایران اشاره و اظهار کرد: اقدامات مداخله ای و کنترلی دولتها و رفتار مردم در مواجهه با این پدیده میزان گستردگی اثرات اقتصادی و عمق رکود احتمالی ا تعیین خواهد کرد لذا هرچه قدر که اقدامات کنترلی گسترده تر باشد شیوع کرونا و تبعات منفی آن هم کمتر خواهد بود.

بکی حسکویی با اشاره به نتایج مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در ارتباط با کسب و کارهای مختلف ایران تا اوایل فروردین 99 گفت: متاسفانه 65 درصد صنایع و فعالیت ها و کسب و کارها و اصناف ابراز کردند که وضعیتشان از حیث تولید محصول نسبت به قبل بدتر شده و از این میزان 42 درصد هم اعلام کردند که تولیداتشان تا حد خیلی زیادی کاهش یافته است.

مدیر دفتر مدل سازی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) تولید را یک موضوع دینامیک و پویا دانست و تصریح کرد: شاید الان قفسه فروشگاه ها و مغازه ها در کشورمان مملو از محصولات و کالاها باشند اما بخش عمده ای از این محصولات از تولیدات روز نیست و مربوط به تولیدات گذشته است که از قبل برنامه ریزی شده لذا موضوع مهم در این جریان برنامه ریزی تولید در ادامه شیوع کروناست.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بخش دوم تاثیرات اقتصادی کرونا مربوط به کاهش میزان خرید و تقاضا مصرف کنندگان و همچنین کاهش درآمد و بیکاری افراد است.

بکی حسکویی همچنین بر لزوم طبقه بندی کسب و کارها، برآورد میزان خسارات وارده و تخصیص منابع مالی به آن ها، توجه ویژه به کسب و کارهای کوچک و نیز جبران بیکاری خانواده ها ناشی از تعدیل نیروی کار جامعه با تهیه بسته های حمایتی تأکید کرد.

مدیر دفتر مدل سازی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه دولت با کاهش هزینه های جاری خود در این شرایط می تواند تامین مالی بسته های حمایتی را انجام دهد افزود: انتشار اوراق در دو سطح بین المللی و داخلی نیز از سوی دولت می تواند به کاهش عمق تاثیرات منفی کرونا بر اقتصاد کمک کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی