گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس سازمان بهره وری: رتبه نخست جهاد کشاورزی در میان دستگاه‌های بهره ور

فاطمه پهلوانی گفت: فقط وزارت جهاد کشاورزی موفق به طی کردن گام‌های پنجم، ششم و هفتم بهره وری شده است.

1399/03/01
|
15:20
|

به گزارش "سرویس اقتصادی" سایت رادیو گفت و گو، دکتر فاطمه پهلوانی رئیس سازمان ملی بهره وری با برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره بهره وری به صورت تلفنی گفتگو کرد.

پهلوانی با بیان اینکه نقش و جایگاه قانونی سازمان ملی بهره وری در ماده 79 قانون " برنامه پنجم توسعه " مشخص شده گفت: این سازمان یک دستگاه حاکمیتی است که مسئول سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر حرکت ملی بهره وری در کشور است.

وی رگولاتوری امر بهره وری را مهمترین ماموریت سازمان خواند و گفت: سازمان ملی بهره وری در صورت برخورداری از قدرت کافی برای اعمال حاکمیتی خود، تاثیر جدی بر رشد اقتصاد خواهد گذاشت.

رئیس سازمان ملی بهره وری تسهیل گری، مربی گری و همراهی با متولیان تاثیرگذار بر حوزه بهره وری در بخش‌های اقتصادی و ارائه مشاوره‌های تخصصی و برنامه‌های تکنیکال و فنی برای حذف موانع بهره وری در دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ را از جمله کارکردهای اصلی این سازمان برشمرد.

پهلوانی ذهن بهره ور و داشتن استراتژی بهره وری را از مقدمات مهم برای رسیدن به اوج بهره وری دانست و متذکر شد: اینگونه نیست که ما استراتژی بهره وری نداشته باشیم بلکه شاید تکنیک‌های مسئله شناسی در دستگاه‌های اجرایی دچار مشکل است ضمن اینکه موضوع بهره وری هم دغدغه نخست مدیران و مسئولان نیست.

این مقام مسئول یادآورشد: ما از زمان ابلاغ برنامه ششم توسعه به دستگاه‌های اجرایی در سال 1396 همچنان پیگیر اجرای بهره وری هستیم اما امیدواریم که با اجرای بند " د" تبصره 31 قانون بودجه سال جاری شاهد ارتقای شاخص‌های بهره وری در هر دستگاه باشیم.

وی با ارائه گزارشی از پیشرفت دستگاه‌های اجرایی در استقرار چرخه بهره وری گفت: از مجموع 34 دستگاه ملی که مشمول این ماده قانونی بودند 29 دستگاه وارد پروسه اجرای چرخه بهره وری شدند و همگی گام نخست را طی کرده‌اند.

18 دستگاه معادل 62 درصد دستگاه‌ها گام سوم و چهارم را طی کرده‌اند و در نهایت 8 دستگاه از این 34 دستگاه از قبیل وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، سازمان انرژی اتمی، سازمان پشتیبانی از نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات گام پنجم را طی کردند.

از این‌میان تنها یک دستگاه یعنی جهاد کشاورزی موفق به طی کردن گام پنجم، ششم و هفتم شده که البته به این معنا نیست که جهاد کشاورزی از سایر دستگاه‌ها بهره ورتر است.

پهلوانی درباره تعداد پرسنل سازمان ملی بهره وری اظهار کرد: این سازمان 42 کارشناس دارد که با احتساب نیروی خدماتی و غیره به 77 نفر می‌رسد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی