گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

چند پیشنهاد برای افزایش درآمد مالیاتی

یک کارشناس اقتصاد با اشاره به اینکه درآمدهای مالیاتی کشور امکان رشد 3 برابری دارند، چند پیشنهاد برای افزایش درآمدهای مالیاتی ارائه داد.

1399/03/12
|
08:00

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید احمد قاسمی استاد دانشگاه در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «توان نظام مالیاتی در جبران کسری بودجه» با اشاره به اینکه کشور –به ویژه در عرصه اقتصادی- نیازمند مدیران واقعی و مشاورانی کار بلد است، گفت: اگر چنین مدیرانی داشته باشیم و بعد از آن هم انقلابی باشند بسیار مناسب است. در حال حاضر مدیرانی داریم که مدیر واقعی نیستند یا مشاوران خوبی ندارند.

وی درباره موضوع مالیات هم گفت: مالیاتی که دریافت می کنیم یا درآمد حاصل از آن قریب به 150 هزار تا 200 هزار میلیارد تومان است. در حالی که می توانیم بدون افزایش پایه مالیاتی تا 2 الی 3 برابر این درآمد برسیم، به این شرط که سراغ بخش هایی برویم که امکان اخذ مالیات از آنها هنوز کشف نشده است.

وی با بیان اینکه متوسط ضریب نفوذ مالیاتی در کشورهای دنیا 14 درصد است و در ایران 7 درصد، گفت: این به این معنی است که از دنیا عقب تر هستیم در حالی که اقتصادمان کشش تحقق درآمد مالیاتی بالاتر را دارد ولی نیازمند قانون گذاری و برنامه نویسی درست است.

وی در بخش دیگری خاطرنشان کرد: اگر درست عمل شود تا سه برابر می توان عایدی مالیاتی داشت.

قاسمی تأکید کرد: کار سختی نیست برای اینکه به درآمد مالیاتی بالاتر برسیم، می توانیم ابهام اطلاعاتی درباره املاک و سرمایه افراد را با ایجاد پایگاه های تحلیل داده مبتنی بر بیگ دیتا از بین ببریم. با این کار هم بسیاری معاملات صوری که در حال حاضر انجام می شود جنبه منطقی و قانونی پیدا می کند و مشکلات قوه قضائیه حل خواهد شد هم اینکه دولت از منافع آن بهره مند می شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: استفاده از درآمدهای مالیاتی از محل افزایش ضریب نفوذ بیمه ها و دریافت مالیات از محل پرداخت سود بانکی یکی از راه های افزایش درآمد مالیات دولت هستند.

وی تصریح کرد: اخذ مالیات می تواند در بازار ایجاد تعادل کند و به رقابت در بازار کمک می کند.

در بخش دیگری قاسمی گفت: بیگ دیتا هر اطلاعاتی است که در اینترنت از سوی مشتری دریافت می شود و می تواند تبدیل به پایگاه داده شود تا مدیران از آن استفاده کنند. این اطلاعات می تواند براساس تک تک بنگاه ها براساس انتخاب مشتری جمع آوری شود.

وی با بیان اینکه حمایت از سرمایه گذاری در اقتصاد یکی از راه هایی است که به افزایش درآمد مالیاتی منجر می شود، گفت: ایجاد امنیت با افزایش امکان سرمایه گذاری به نفع اقتصاد است و با افزایش درآمد می توان مالیات را افزایش داد.

قاسمی گفت: اصلاح بهره وری و خصوصی سازی از دیگر نقاطی است که با حرکت به سمت آن می توان به درآمد مالیاتی بالاتر رسید. بنگاه های بزرگ اقتصادی داریم که مالیات کمی می پردازند و اگر اینها خصوصی شوند درآمد مالیاتی بیشتر می شود. هم اکنون صنایع بزرگ پتروشیمی، بانک ها و بیمه هایی هستند که با خصوصی شدن امکان پرداخت مالیات دارند اما الان از محل بودجه هم مبالغی می گیرند.

این استاد دانشگاه کشف پایه های جدید مالیاتی را هم یکی دیگر از راه های افزایش درآمد مالیات دولت توصیف کرد و گفت: امکان دریافت مالیات هایی داریم که هنوز شناسایی نکردیم و کافیست مطالعه کنیم در دنیا از چه شیوه هایی درآمد مالیاتی اخذ می شود و تاکنون چرا خودمان نتوانستیم از این محل ها عایدی مالیاتی داشته باشیم. به عنوان مثال یکی از این راه های تحقق درآمد مالیاتی اخذ مالیات از محل ایده پردازی است که سهم 30 درصدی از تولید خالص داخلی را در دنیا به خود اختصاص می دهد.

قاسمی با تأکید مجدد بر اهمیت تشکیل بیگ دیتا و داده های هوشمند گفت: در دنیا 25 الی 30 سال است که به سمت این داده های هوشمند و ایجاد پایگاه هوشمند حرکت کردند اما در داخل برنامه ها به صورت کلی تدوین می شود که برای بخش های اقتصادی ضعیف مشکل ایجاد می کند.

این استاد دانشگاه ضمن درخواست از دست اندرکاران به ویژه مسئولان سازمان امور مالیاتی مبنی بر ارائه پیشنهادهایی که امکان مبدل شدن به قانون های مناسب برای افزایش درآمد مالیاتی را داشته باشند، ادامه داد: اگر ضریب نفوذ بیمه بالا رود و مشمول مالیات شود درآمد آن جبران کننده کسری بودجه خواهد بود. در حوزه سود بانکی هم مالیات گرفتن کمک به درآمدزایی می کند. در املاک هم همین طور است اینها اگر در قالب قوانین و لوایح پیشنهاد شود کمک می کنند.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی