گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

کرونا در بازار| ملاحظه اصناف را خواهیم کرد

مقام مسئول در سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه ملاک محاسبه مالیات برای مودیان کوچک خوداظهاری است تأکید کرد: ملاحظه شرایط کرونایی اصناف هم می شود.

1399/03/12
|
11:15

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، احمد زمانی رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «توان نظام مالیاتی در جبران کسری بودجه» گفت: امسال با یک چالش بزرگ در وصول درآمدهای مالیاتی مواجه هستیم، موضوعی که از زبان کارشناسان پولی و مسائل مالی مورد تأکید است که از یک طرف محدودیت درآمدهای بودجه و نفتی مواجهیم و از سویی لزوم تأمین منابع درآمدی دولت با مالیات مطرح هست از سویی هم درگیر شرایط کرونایی هستیم.
وی با اشاره به لزوم فشارهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی بر بعضی بخش ها برای مقابله با مشکلات، گفت: اقدامات سازمان امور مالیاتی در سال جاری این است که برای بدهکاران مالیاتی فشار وارد کند.

*تأکید سازمان امور مالیاتی بر دانه درشت ها
زمانی با بیان اینکه در یکی دو سال اخیر برای وصول درآمد بیشتر عمدتا تأکید بر پرونده های بزرگتر داشتیم، گفت: سرعت رسیدگی و دقت نظر در پرونده های بزرگ مالیاتی را مدنظر داریم.
رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه هیچ پرونده فرار مالیاتی از نگاه سازمان امور مالیاتی به دور نیست، تصریح کرد: یک جایی هزار پرونده داریم و در جایی دیگر صد پرونده در دست بررسی است. در حالی که درباره دادرسی های مالیاتی پرونده های بزرگ از دید ما پنهان نمی ماند. در دو سه سال اخیر فشاری را هم به بدهکاران آوردیم تا مطالبات معوق وصول شود.

*تحقق درآمد مالیاتی با امر و اگر....
زمانی ادامه داد: اینکه به طور دقیق بگوییم چقدرامسال می توان درآمد مالیاتی وصول کرد به تلاش سازمان امور مالیاتی بستگی دارد؛ اما اینکه افرادی می گویند ظرفیت مالیاتی را می توان دو برابر کرد به زیرساخت ها و در اختیار داشتن داده ها هم مربوط است. تحقق درآمد مالیاتی بالا، یک اقدام ملی است.
وی تصریح کرد: بخش دیگری از امکان تحقق درآمد مالیاتی بالاتر به اصلاح قوانین مربوط می شود، اینکه معافیت های گسترده مالیاتی داریم یکی از موانع محقق شدن این درآمد بالاست که تلاش می کنیم آنها حذف شوند. ضمن اینکه درآمدهای بالاتر را به عنوان عامل تبعیض در نظام مالیاتی می دانیم.

*نیاز به اصلاح قوانین
زمانی در بخش دیگری با اشاره به اینکه با مساعدت تمام دستگاه های اجرایی و اصلاح قوانین مقررات باید اصلاحات در نظام مالیاتی صورت گیرد، گفت: در حوزه قوانین به عنوان مثال می توان مالیات و پایه مالیات را گسترش داد که ضرورت این اصلاحات احساس می شود. این موضوع را می توان در موضوع مالیات بر ثروت ملاحظه کرد که اگر اصلاح شود درآمد مالیاتی بیشتر می شود.
رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: ایجاد عدالت مالیاتی یک از اهداف نظام مالیاتی است و بخشی از ایجاد عدالت اجتماعی محسوب می شود. البته فعلا نظام مالیاتی هدف اصلی اش بر تأمین درآمد مالیاتی است، چرا که معتقدیم اگر این تأمین درآمد درست محقق شود در راستای عدالت هم هست. این موضوع با اجرای درست قانون هم مرتبط است.

*سامانه مبتنی بر بیگ دیتا راه می افتد
وی در پاسخ به سوالی درباره ایجاد سامانه های مبتنی بر بیگ دیتا برای کسب درآمدهای مالیاتی بهتر گفت: درباره بیگ دیتا سامانه هایی را طراحی می کنیم. کار با این سامانه اعمال می شود.
زمانی ادامه داد: هدف سازمان امور مالیاتی بر اذیت فعالان اقتصادی خرد نیست و قرار هم نیست اذیت کنیم به همین دلیل براساس خوداظهاری افراد میزان درآمدشان را جهت محاسبه مالیات می پذیریم، البته بخشی از این افراد را رسیدگی می کنیم.

*ملاک محاسبه مودیان کوچک با خوداظهاری
رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سامان امور مالیاتی ادامه داد: درصد بالایی از خوداظهاری مودیان کوچک تر را می پذیریم و درصد کمتری را رسیدگی می کنیم.
زمانی گفت: در حوزه مالیات مشاغل اتفاق خوبی افتاده است، در رابطه با کرونا با توجه به مصوباتی که از ستاد ملی کرونا گرفتیم تحویل اظهارنامه مشاغل مختلف را دو ماه به تعویق انداختیم. همچنین هیأت حل اختلاف ها را تا پایان سال تعطیل کردیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره شرایط کرونایی و سختی هایی که واحدهای صنفی دارند، تأکید کرد: در رسیدگی هایی که امسال خواهیم داشت ملاحظه برخی مشاغل انجام خواهد شد، البته باید در نظر داشت، مالیات امسال مربوط به رسیدگی فعالیت مالیاتی سال 97 بوده و بخشی مربوط به 98 است.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی