گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كاظم دلخوش: قانون مبارزه با کالا و ارز کم و کسری ندارد

نماینده مجلس با اشاره به کامل بودن قانون مبارزه با کالا و ارز گفت: برای تصویب این قانون با دستگاه های مختلف هماهنگ شدیم و کار کارشناسی انجام دادیم.

1399/03/13
|
08:45

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید کاظم دلخوش اباتری نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره های دهم و یازدهم در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع « قاچاق رسمی و نگرانی های اقتصادی آن» گفت: در ارتباط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی چندسال گذشته از دوره هفتم به بعد مورد توجه بود و در دوره قبل مجلس، این قانون را در فرایند اجرایش اصلاح کردیم.

*کار کارشناسی برای تصویب قانون مبارزه با قاچاق
وی افزود: این اصلاح مورد اشاره به این شکل بود که در مجلس دهم برای مبارزه با قاچاق، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جدیدی را تصویب کردیم. در این قانون جدید با حضور دستگاه های مختلف گمرکات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی کار کارشناسی کردیم.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در سال های آینده وقتی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بخواهد اجرایی شود مشکلی در کار نخواهد بود. اما چند مشکل هم داریم در بعضی دستگاه ها قوانین تفسیر به رأی می شوند به این شکل که قوانین تصویب شده تفسیر می شوند.

*مشکل واردکننده ها در گمرک؛ بی توجهی دولت
دلخوش اباتری همچنین با اشاره به اینکه سوء استفاده از قوانین به این شکل است که استفاده سوء از آنها می شود، گفت: دولت در سال های گذشته به برخی واردکنندگان مجوز واردات داده و بعد از واردکردن کالا سرمایه گذار برای اینکه بخواهد کالای خود را از گمرک خارج کند با مشکل مواجه است.
وی با بیان اینکه لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نوشتیم و مسئولیتی در تصویب آن داشتم، ادامه داد: از طرف دیگر مبادی قانونی را داشتیم که قاچاق صورت می گرفت. بخش زیادی از قاچاق کالا از طریق مبادی غیرقانونی و غیررسمی وارد می شود و میزان آن بالاست. البته آمارهای مختلفی ارائه می شود.

*جلوی قاچاق گرفته می شود با اجرای قانون جدید
این نماینده مجلس گفت: با قانون جدید فکر می کنم میزان واردات کالای قاچاق کمتر شود و در این زمینه قانون کمک کند که بیشتر از قاچاق جلوگیری شود. دستگاه ها هم می توانند به وظایف شان در این خصوص عمل کنند.
وی در رابطه با وظایف نمایندگان مجلس به غیر از قانون نویسی گفت: مجلس بعد نظارتی دارد هیأت تطبیق قوانین، استیضاح، طرح سوأل کتبی و شفاهی و ... جزء حقوق نمایندگان است که می توانند استفاده کنند.
دلخوش اباتری با اشاره به اینکه جلسات کارگروه با سازمان تعزیرات داشتیم، گفت: متأسفانه در بخشنامه های دولت می بینیم که سرمایه گذار ثبت سفارش کرده است و تعهد ارزی را انجام داده است اما دولت به علت تقسیم بندی زمانی اجازه ترخیص نداده است.

*دست های پنهان در قاچاق کالا
وی گفت: در حالی که شورای سه گانه سران قوا تشکیل شده است و قوانین هم تسهیل کننده است اما سرمایه گذاران در گمرک گیر افتادند. یکسری کالاها هم در بخش قاچاق گیر افتاده است. در بخش قاچاق دست های پنهانی هست که قابل تأمل است.
وی با اشاره به اینکه هنوز در تشخیص اینکه کولبر چه میزان کالا وارد کند مشکلاتی هست، ادامه داد: در اجرای بعضی قوانین مشکلاتی داریم که مستندات آن هست. درصد بالایی از افرادی که کالای قاچاق وارد می کنند در حدود یکی دو میلیون تومان است اما افرادی داریم که به صورت کلان قاچاق می کنند. باید دید آمارش چقدر است، اینها در قانون اصلاح شدند اما در عمل مشکلاتی داریم.
در پایان این نماینده مجلس گفت: در مبارزه با قانون قاچاق کالا و ارز هماهنگی خوبی با بخش های مختلف داشتیم، بین تعارضات قانونی و نحوه اجرا و اینکه دستگاه های مجری متعدد هستند یکی از مشکلاتی است که در عمل اجرای قانون را سخت می کند. می توانم بگویم در قانونگذاری از چیزی کم نگذاشتیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی