گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

تنها عاملی که باعث «ترس» امام خمینی(ره) می‌شد

مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امام خمینی(ره) از آمریکا ترسی نداشت وقوع بی عدالتی درجامعه را عامل «ترس» ایشان خواند.

1399/03/15
|
15:21

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، علی محمد بشارتی، مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع «عدالت اقتصادی در اندیشه امام خمینی(ره)» با اشاره به اینکه هیچ تحولی در هیچ مقطعی از تاریخ اتفاق نیفتاده است مگر اینکه بر اساس دو پایه اعتقادی و اقتصادی باشد، گفت: اگر هر زمامداری در دنیا حتی از پشتوانه همه جانبه برخوردار باشد، اما اتکایی به دو محور اعتقادی و اقتصادی نداشته باشد راه به جایی نخواهد برد.

اعتقاد و اقتصاد؛ دو پایه نهضت امام خمینی(ره)

وی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) هم از این قاعده مستثنی نبود، گفت: ایشان تأکید بر بنیان اعتقادی مردم داشت و موضوع دیگر یعنی رسیدگی به مشکلات اقتصادی مردم زمان خودش را در نهضتی که سال 42 به راه انداخت مورد توجه قرار داد.

مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: محمدرضا شاه پهلوی درآمد حاصل از نفت را به جیب خریداران بر می‌گرداند. این موضوع در جلد دوم کتاب «دختر یتیم» اثر فرح دیبا آمده است که شاه به کسینجر گفته بود من 37 سال همچون یک غلام حلقه به گوش مجری فرامین منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای شما بودم و هرسال میلیاردها دلار از درآمد مملکت را صرف شما می‌کردم. بنا بر اسناد به جای مانده از آن دوران هم درآمد کشور به جیب آنها می‌رفت و حاصلش بی سوادی و فقری بود که در کشورمان ایجاد شد.

پولهایی که شاه به خارجی‌ها داد

وزیر اسبق کشور تأکید کرد: در دوران پهلوی به دولت انگلیس یک میلیارد دلار دادیم تا سیستم آب شهر لندن اصلاح شود، همچنین یک میلیارد دلار به انور سادات دادیم و همین طور مبالغ دیگری که به کشورهای دیگر دادیم. مطلبی هست در روزنامه توفیق که خانم فرخ رو پارسا، وزیر آموزش و پرورش کشور که فردی بهایی بود و نوشته است زگهواره تا گور 500 تومان برای یک معلم؛

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: تا مشکل اقتصادی حل نشود –هیچ- کاری در کشور حل نمی‌شود. در قرآن هم آمده است به خدایی ایمان بیاورید که مشکلات‌تان را با برنامه حل می‌کند.

امام درکلام نمی‌گنجد

وی در بخش دیگری گفت: مشکلی که در دوره پهلوی داشتیم اول بعد اعتقادی بود که لطمه به اسلام و تشیع زدند بعد هم به اقتصاد لطمه وارد کردند.

بشارتی با بیان اینکه راجع به شخصیت امام خمینی(ره) هرچی بگوئیم بازهم کم است، ادامه داد: چون به ابعاد روحانی و معنویت ایشان اشراف کامل نداریم و این خط قرمز است نمی‌توانیم به آن ورود پیدا کنیم. امام خمینی(ره) نشان داد که به صراحت ساده زیست بود و این را در عمل هم نشان داد. عملکرد امام برای همگان روشن بود همان طور که همه دیدند در یک خانه کوچک زندگی می‌کرد.

وی ادامه داد: زمانی که امام خمینی(ره) در شهر نجف بود با وجود گرمای هوا در منزل یخچال نداشت، برای ایشان یخچال قسطی خریده می‌شود و هنگام مراجعه به منزل متوجه آن می‌شود و ماجرا را که از زبان آقا مصطفی (فرزندش) می‌شنود می‌گوید یخچال را برگردانند و هروقت برای همه طلبه‌های نجف یخچال خریدید برای من هم بخرید.

تسلط کوتاه مدت امام خمینی(ره) بر اوضاع

بشارتی با بیان اینکه حضرت امام خمینی(ره) هنرهای فراوانی داشت که ما با توانمندی محدودمان مقداری از آن را متوجه شدیم، گفت: ایشان در مدتی کوتاه انقلاب را در میانه ناباوری خواص به پیروزی رساند و خیلی زود بر اوضاع هم زود مسلط شد. شهید آیت الله مطهری زمانی در یک سخنرانی در اردیبهشت 57 گفته بود برای امام خیلی ناراحت هستم چرا که انقلاب‌شان بعد از 4 تا 5 سال آینده پیروز می‌شود و او کادری برای هدایت انقلاب نخواهد داشت. اما دیدیم در مدت چهار الی پنج ماه بعد از ایراد این سخنرانی توسط آقای مطهری انقلاب پیروز شد و امام خمینی(ره) کادری هم برای اداره انقلاب ایجاد کرد.

مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) انقلاب را مصون کرد و در جنگ تحمیلی ایستادگی نشان داد و الان قدرت‌های دنیا می‌دانند که با سلاح نمی‌توانند بر انقلاب پیروز شوند، گفت: امام از یک چیزی می‌ترسید» او به کرات گفته بود از آمریکا نمی‌ترسم اما از بی عدالتی در جامعه نگران بود.

پول‌هایی که یکجا بودنش زیبا نیست

این چهره سیاسی با قرائت بخشی از خطبه وصیت حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه ایشان حتی یک پیراهن یدک برای خودش – در پایان دوران امامت- نداشت و تشبیه امام خمینی(ره) به این امام معصوم از نگرانی امام برای کوخ نشینان گفت و نوع زندگی ایشان را غیرقابل مقایسه با سران جهان در دوران خود برشمرد.

وی گفت: در زمانی که در وزارت امور خارجه عهده دار مسئولیت بودم به کشورهای مختلفی سفر کردم و در کشورهای کمونیستی دیدم که سران کشورها در کاخ‌های بزرگی ساکن هستند.

بشارتی با اشاره به اینکه امروز وزرای کشور وقتی می‌خواهند از شرایط زندگی‌شان گزارشی ارائه دهند می‌گویند 1000 میلیون تومان پول دارند، تجمع این پول‌ها نزد یک نفر را حتی اگر از راه صحیح کسب شده باشد نادرست خواند و گفت: امام خمینی(ره) نمی‌خواست مردم در سختی باشند؛ اگر مردم از ما مسئولان مأیوس شوند دیگر حمایتی از انقلاب نمی‌کنند و این موضوعی است که رهبر معظم انقلاب هم از آن نگران است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی