گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

کشاورزی نیازمند توسعه زنجیره هاست

مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به لزوم توسعه زنجیره ها در بخش کشاورزی گفت:در الگوی تأمین مالی تلاش مان این است که به سمت کشاورزی تجاری و حرکت سیستمی برویم.

1399/03/28
|
09:25

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، به مناسبت سالروز تأسیس جهاد کشاورزی برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «کشاورزی حفاظتی و کشاورزی پایدار بر ضلع توسعه روستایی» با حضور صاحبنظران این حوزه به آنتن شبکه رادیویی گفت و گو رفت.
در این برنامه محمد خالدی مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و عضو هیأت علمی موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی گفت: توسعه پایدار را می توانیم از ابعاد مختلف بررسی کنیم. روز دوشنبه (26 خرداد) وزیر جهاد کشاورزی در مصاحبه ای بر توسعه زنجیره ها و کشاورزی در وزارتخانه تأکید کرد. این نشان می دهد که او به این موضوع توجه دارد اما اعتقاد داریم ریل گذاری نیاز است. باید ریل گذاری درستی انجام شود که در سال های بعد منجر به نتیجه شود.

*اثرات زیست محیطی بر اقتصاد کشاورزی

وی با بیان تأثیرات عوامل مختلف بر کشاورزی به طرح این موضوع پرداخت که اگر یک فعال بخش کشاورزی توجهی به منابع طبیعی، آب و خاک و عوامل زیست محیطی نکند همه اثراتش بر کشاورزی بر می گردد به طرح این موضوع پرداخت که در ذات توسعه زنجیره ها فی نفسه ثبات اقتصادی قرار دارد. در زنجیره ها به جای اینکه هر کدام از حلقه ها به فکر منافع شخصی شان باشند با هماهنگی با یکدیگر در سرمایه گذاری شریک می شوند.
خالدی گفت: زمانی که این اتفاقات بیفتد و حلقه ها احساس اطمینان داشته باشند از نظر ریسک خیال تولید کننده راحت باشد که در بازار جهانی محصولش به فروش می رسد آن وقت می تواند با خیال راحت تولید کند. [اشاره به اینکه توسعه در این شرایط اتفاق می افتد.]

*اهمیت توجه به کاهش ضایعات بخش کشاورزی

در بخش دیگری این مقام مسئول در حوزه کشاورزی گفت: زمانی که زنجیره از نظر اقتصادی پایدار باشد نتیجه به شکل کاهش ضایعات خودش را نشان می دهد به شکل کاهش نوسان خودنمایی می کند. به شکل افزایش قیمت –سود- برای تولید کننده خودش را نشان می دهد. می توان راحت تر محصول کشت شده را صادر کرد و بسیاری از شاخص های دیگر در وضع بهبود قرار می گیرند.
مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری با اشاره به مشکلاتی که در مسیر توسعه زنجیره ها وجود دارد، گفت: وقتی زنجیره مشکل پیدا کند در آن صورت پشتیبان آموزش لازم را به کشاورز می دهد. به او می گویند چه نوع بذری را استفاده کنند.

*حلقه های زنجیره وصل شود چه اتفاقی می افتد؟

مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگر با اشاره به مسائل آب و خاک و تأثیرات زیست محیطی گفت: وقتی پیوند ایجاد شود و حلقه انفعالی صادر کننده و تولیدکننده شکل بگیرد و بذری که مناسب است به کشاورز داده شود محصول بهتر می شود. در مواردی دیده شده که آب مصرفی به یک دهم کاهش پیدا کرده است. در یک مورد به همین منظور کاهش آب مصرفی برای کشت گوجه فرنگی به جای بذر به تولید کننده بذر نشاء دادند.
خالدی با اشاره به اینکه به افزایش تولید در برنامه ها توجه کرده ایم و به کشاورزی پایدار توجهی نشده است، به طرح این موضوع پرداخت که قرار بود 25 درصد اراضی مشمول برنامه های توسعه و کشاورزی پایدار باشند ولی سه میلیون هکتار الان تحت پوشش است که این نشان میدهد عقب هستیم.

*ایران جزء برترین های محصولات باغی

وی گفت: جزء 10 کشور برتر در حوزه تولید محصولات باغی هستیم. همچنین ازنظر باقیمانده سموم هم وضع مطلوبی داریم البته بعضی موارد قابل بررسی است.
خالدی ادامه داد: کشاورزی حفاظتی بر منابع و آب و خاک توجه دارد و در کشورمان آمار فرسایش خاک بسیار بالاست. همچنین یکی از معضلات کشورمان ضایعات است. آمار صحبت از 20 تا 30 درصد ضایعات در کشور می کند. در همه دنیا هم به این موضوع تأکید می شود از هر جنبه به ضایعات نگاه کنیم باعث خسارت است. راهکارش هماهنگ کردن حلقه ها با هم است.

*مسیر توسعه را چگونه می توان طی کرد؟

مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه توسعه با پول کردن به دست نمی آید، گفت: در دنیا مسیر توسعه با ایجاد پایداری اقتصادی، محیطی و شرایط اجتماعی طی می شود و توسعه اتفاق می افتد.
وی با بیان اینکه به سمت کشاورزی پایدار حرکت می کنیم، گفت: شاخص اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی در این بخش داریم. شاخص جمعیت شناختی و شاخص دانشی هم برای سنجش آن داریم. در این شاخص ها رشد داشتیم. همچنین شاخص اجتماعی هم رشد داشته است. از نظرسطح تحصیلات، مراودات اجتماعی، آموزش و تحصیلات هم وضعیت مان رشد پیدا کرده است.

*برنامه های جهاد کشاورزی موثر بوده است

خالدی تأکید کرد: در بخش کشاورزی برنامه داریم، جهاد کشاورزی بعد انقلاب موثر بوده بعد آن معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری نقش آفرینی داشته است. در بخش شاخص زیست محیطی هم شاهد رشد بودیم با وجود مصرف بالای نهاده ها در مقطعی کاهش برخی سموم را هم داشتیم. در مقطعی یارانه سموم برداشته شد و مصرف آن تا 50 درصد کاهش داشت که این نشان می دهد لازم است خرج کردن یارانه ها هدفمند باشد.
وی طرح این موضوع که گفته می شود کشاورزان از سطح تحصیلات بالایی برخوردار نیستند را یک بی انصافی دانست و گفت: کشاورزان سواد کشاورزی بالایی دارند و دانش بومی و تجربی آنها بسیار با ارزش است. هرجا کوتاهی هست ناشی کوتاهی موسسات تحقیقاتی است. باید پاسخگو باشیم که چرا نتوانستیم کشاورزی سنتی را به مدرن تبدیل کنیم. البته بعضی واحدها خوب عمل می کنند واحد کشاورزی مدرن هم داریم اما قاطبه هنوز سنتی است.

*سیاستگذاری های نادرست در بخش توسعه کشاورزی

خالدی در بخش دیگری با طرح این موضوع که در گذشته سیاستگذاری ها در بخش توسعه کشاورزی نادرست بود، گفت: براساس این سیاست ها افراد به هر قیمتی تولید می کردند و کشاورزان هم با برنامه ها همراهی نمی کردند.
مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه وقتی تصمیمات وارد زنجیره می شود، فرد فراوری کننده به تولید کننده می گوید در مسیر تولید چگونه از سم و کود و آب بهینه استفاده کند، ادامه داد: الان در زنجیره ها برای آب برنامه دارند چون آینده را می شناسند. نمی شود فقط با دستورالعمل اقدام کرد از دو سال قبل برنامه ای داریم موسوم به«حرکت از کشاورزی تولید محور به سمت کشاورزی بازار محور» ظاهرش به نظر می رسد خوب نیست اما در دل آن می خواهد جابه جایی زنجیره ها اتفاق بیفتد.

*نیازمند راهکاریم برای الگوی کشت

در بخش دیگری خالدی گفت: الگوی کشت نیاز به یکسری راهکار دارد، چون با روش دستوری نمی توان نتیجه گرفت. کشاورز هم برای خودش حساب و کتاب می کند؛ تا قیمت هابه طور نسبی اصلاح نشود و قیمت ها واقعی نشود شرایط بهتر نمی شود.
وی ادامه داد: در عمل توسعه زنجیره ها باید به سفارش شرکت ها و حلقه های بعدی تولید اتفاق بیفتد تا پایداری برسیم.

*تلاش برای حرکت به سمت توسعه زنجیره ها

مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در بخش پایانی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی و توسعه آن و نیز تأثیر گسترده این بخش بر سایر بخش های اقتصادی کشاورزی های مبتنی بر قرارداد را یک شیوه مناسب برای آرامش روانی کشاورزان عنوان کرد و گفت: در الگوی تأمین مالی تلاش مان این است که به سمت کشاورزی تجاری و توسعه زنجیره ها و حرکت سیستمی برویم.
خالدی درباره فعالیت خودش در دوران عهده داری مسئولیت گفت: سعی کردم در دورانی مسئول بودم اهداف توسعه دنبال کنم اما اینکه چقدر پایدار بوده ممکنه برنامه ها با جا به جایی افراد از بین برود!

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی