گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

وزارت راه وشهرسازی مسئولیت مسکن را بپذیرد!

یک عضو کمیسیون عمران مجلس از وزارت راه و شهرسازی خواست مسئولیت بخش مسکن و مشکلات آن را برعهده بگیرد.

1399/04/03
|
13:45

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «ساماندهی بازار مسکن و وضع مالیات بر خانه های خالی» گفت: اکثریت نمایندگان مجلس یازدهم یکی از موضوعاتی که به عنوان اولویت در نظر گرفتند بهبود زندگی مردم، اشتغال و معیشت و ازدواج است. در کنار اینها حمایت از کسب و کارها و فعالیت های دانش بنیان را هم مدنظر دارند.
وی افزود: کمیسیون عمران به تازگی شکل گرفته است و می خواهیم در اولین جلسه ای که برگزار شد به موضوع مسکن ورود پیدا کنیم.

*اولویت مسکن در کمیسیون عمران

این عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه در جلسه اول کمیسیون موضوع مسکن پیگیری خواهد شد، گفت: این اولویت اول کمیسیون عمران مجلس یازده است. ما از فقدان ساماندهی بازار مسکن و نبود کنترل بازار مسکن رنج می بریم و این موضوع الان شدت بیشتری پیدا کرده است. مردم توان اینکه بخواهند در شهر زندگی کنند را ندارند و کوچ اجباری از شهرها به حاشیه ها و... مشاهده می کنیم.
شاکری گفت: اگر از من سوأل شود که مهم ترین موضوع و اولویت برای بخش مسکن چیست، پاسخم این است که وزارت راه و شهرسازی شفاف به مردم اعلام کند مسئول ساماندهی بازار مسکن است و هر اتفاقی بیفتد این وظیفه را می پذیرد که شرایط را مدیریت کند.
این عضو کمیسیون عمران مجلس سپس گفت: وزارت راه و شهرسازی بگوید چه اقداماتی را می خواهد انجام داد.

*مالیات بر خانه های خالی مورد توجه مجلس

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مدنظر مجلس مالیات بر خانه های خالی است. به محض اینکه مجلس تشکیل شد –با پیگیری در مجلس- دولت اعلام کرد که از اول تیر دریافت این مالیات اجرایی خواهد شد. با این حال اولین سوأل در کمیسیون این است که چرا طی 5 سال اخیر اجرا نشده بود!؟
شاکری سپس گفت: وقتی مجلس تذکر داد دولت اعلام کرد مالیات بر خانه های خالی را می گیریم. البته الان نمی گوییم این مالیات همه مشکلات بخش مسکن را حل می کند، اما عرضه مسکن به بازار را افزایش می دهد. این عامل می تواند در کنترل قیمت ها موثر باشد.
این عضو هیأت علمی دانشگاه امیر کبیر و نماینده مجلس یازدهم گفت: معتقدیم نباید این مالیات به متراژ ملک وابسته باشد.
وی با بیان اینکه دومین کاری که باید انجام دهیم این است که سامانه های مربوط به طرح مالیات بر خانه های خالی وجود دارد یا خیر ادامه داد: نظارت نکردن موثر مجلس یکی از دلایل اجرا نشدن طرح مالیات بر خانه خالی است.

*تأثیر قانون و نظارت بر آن در بهبود اوضاع

شاکری گفت: اگر تأثیر قانون نوشتن بر بهبود یک وضعیت 30 درصد است، 70 درصد مربوط به نظارت بر اجرای قانون است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه هنوز دولت به خوبی نتوانسته است نقش خود را ایفا کند، تأکید کرد: لازم است دولت تکلیف خود را با مسکن مهر، مسکن استیجاری و طرح ملی مسکن روشن کند. اینها ظرفیت هایی هستند که با کمک بخش خصوصی و پرداخت تسهیلات می توان در آنها کار کرد.

*نظارت توأم با برادری

وی گفت: از وزارت راه و شهرسازی ضمن نظارت می خواهیم کمک هم بکنیم و بنابراین به آنها می گوییم چه کمکی از مجلس بر می آید؟
شاکری سپس گفت: مشکلی با نقد طرح های جامع، راهبردی و توسعه کشور نداریم. اما الان صحبت این است که مدیر و مسئول بازار مسکن باید خودش را نشان بدهد. باید معلوم شود که مسئول این بخش چه کسی است و چه کسانی بودجه این بخش را می گیرند!
این نماینده مجلس سپس گفت: نباید بازار را رها کرد، قانون مالیات بر خانه خالی حلال همه مشکلات نیست اینکه مسکن مهر بد بوده یا خوب بوده یا طرح اقدام ملی باید به جای خودش صحبت کرد. اما رها کردن بازار مسکن دست دلالان، سفته بازان و املاکی ها کار درست نیست. باید کمک کنیم به مسئولان تا راه خودشان را درست بروند. یکی از راه ها هم مجلس است که با نظارت قوی و تخصصی در بخش های اجرایی کمک کنند. اگرمجلس نظارت نکند و پاسخی از مسئولان نخواهد مشکلات ادامه پیدا می کند.
وی در پایان گفت: تا مطمئن نشدیم که نظرات کارشناسی در مورد لایحه و طرحی اخذ نشده، نمی گذاریم پیش رود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی