گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

بازی در زمین دشمن؛ دولت دنبال شلوغ بازی؛ بازنگشتن ارزصادراتی دروغ است

عضو اتاق ایران و چین بابیان اینکه بازنگشتن ارز صادراتی یک دروغ است، تاکید کرد که دولت با شلوغ کاری در زمین دشمن بازی می کند.

1399/04/10
|
14:30

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید احمد حسینی فر عضو اتاق های بازرگانی مشترک ایران با کشورهای عراق، عمان، هند و چین در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «ارزهایی که به خانه بر نمی گردد» با اشاره به اینکه نحوه صحبت مان به عنوان فعال اقتصادی با دولتی ها متفاوت است، گفت: ما با تجارت دست و پنجه نرم می کنیم، اما دولتی ها قانون را می خوانند. آنها یک دلار هم تولید نداشتند تا ببینند شرایط تحریمی ظالمانه چه سختی را ایجاد کرده است. این افراد دولتی در اتاق هایشان می نشینند و زیر باد کولر برای مان قانون می گذارند!
وی افزود: انتظار داریم مقامات دولتی که انتظار دارند ارزهای ناشی از صادرات را برگردانیم به ما بگویند که ساز و کار برگرداندن این ارزها چگونه باشد.

*بد شدن شرایط اقتصادی در دوران پسا دلار 4200 تومانی

این فعال اقتصادی با بیان اینکه دولت همیشه خودسرانه تصمیم گرفته است، تصریح کرد: همه می دانیم معاون اول رئیس جمهور (جهانگیری) به عنوان نماینده دولت ابتدای سال 97 اعلام کرد نرخ دلار 4200 تومان است. دولت گفت ارز به مقدار کافی داریم و هرکس بخواهد ارز در اختیارش می گذاریم. اما در این مدت تفاوت زیادی میان نرخ ارز اعلامی و نرخ واقعی ایجاد شد، از سویی تورمی به وجود آمد که در هیچ مقطعی سابقه نداشته است.
عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: تصمیم های غیرکارشناسی –دولت- بازی کردن در زمین دشمن است، الان هم دولتی ها شلوغ کردند که 27.5 میلیارد دلار در سیستم بانک مرکزی از محل صادرات به کشور وارد نشده است.

*بازنگرداندن ارز به کشور دروغ است

وی با طرح این موضوع که بازنگشتن ارزهای صادراتی یک دروغ است، یک دلیل این موضوع را این گونه عنوان کرد: یک دلیل آن مربوط به کارت های بازرگانی یکبار مصرف است. بیش از 15 هزار کارت بازرگانی داریم که رفع تعهدشان انجام نشده است. در این خصوص باید یک کمیته حقیقت یاب تشکیل شود و به مردم حقیقت ها را بگویند.
حسینی فر سپس گفت: وقتی دولتی ها سربسته صحبت می کنند، همه – فعالان اقتصادی- را زیر سوال می برند. در حالی که یکسری اقتصاددان در بخش دولتی و خصوصی داریم که اینها قهرمان هستند. افرادی که تخلف انجام دادند حتی یک دینار به دولت مالیات نمی دهند، این افراد به خاطر تخلف کردن از افراد فقیر سوء استفاده کردند و به نام اینها صادرات و واردات انجام دادند و به اسم این افراد ارز دولتی گرفتند و یا در سایه –نام- این افراد مشغول فعالیت هستند.

*چند انتظار از متولی دولتی بخش تجارت خارجی

عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین سپس گفت: به تازگی شاهد تغییراتی هستیم، آقای زادبوم از بدنه سازمان توسعه تجارت هستند و از این مجموعه به جایگاه ریاست سازمان توسعه تجارت ایران رسیدند و مسئولیت آن را به عهده گرفتند. او ارتباط خوبی با فعالان اقتصادی همچون اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و اصناف دارد. از او انتظار داریم ساز و کار جدیدی را به کار گیرد و در مدیریت خلاقیت داشته باشد. می بایست مراقب باشیم که تر و خشک با هم نسوزد!
این فعال اقتصادی در ادامه گفت: بازرگانی که الان فعالیت می کند، کارش سخت است، چرا که تضمینی برای بازگشت سرمایه این بازرگان نیست. الان ما فعالان اقتصادی رقابت با ترکیه –فعالان اقتصادی این کشور- داریم در حالی که وضعیت اقتصادی و نرخ سود بانکی این کشور با خودمان تفاوت بالایی دارد.
وی افزود: در بازارهای معدودی مشغول فعالیت هستیم، اگر نجنبیم این بازارها هم از بین می رود. بانک مرکزی باید فرهنگ سازی کند.

*گران شدن کالاها و گلایه یک صادرکننده

حسینی فر با ابراز گلایه از شرایط صادراتی و عودت پول ناشی از صادرات به بانک مرکزی تصریح کرد: امروز وقتی کالایی را به کشور دیگر می فرستیم و پول آن را بر می گردانیم، هنگامی که مجدد همان کالا را در کشور تهیه می کنیم، تغییر قیمت پیدا کرده است. در اینجا چطور می شود یک فعال اقتصادی به فعالیتش ادامه دهد. به عنوان مثال وقتی برای یک فعال اقتصادی عراقی کالایی تهیه می کنیم و به خاطر آن توافق می کنیم امکان ندارد که تغییر قیمت داشته باشیم و نمی توان قیمت را تغییر داد اما در داخل قیمت کالا تغییرکرده است.
وی در باره اینکه چه تضمینی هست که صادرکنندگان ارز ناشی از فعالیت اقتصادی شان را به سامانه نیما بدهند، تصریح کرد: فعالان اقتصادی پول شان را باز می گردانند، چرا که اینها عقودی دارند. اینها پول را بر می گردانند تا بتوانند مجدد فعالیت اقتصادی شان را ادامه دهند.
این فعال اقتصادی سپس درباره اینکه چگونه می توانیم جهش تولید داشته باشیم، هم گفت: این جهش تولید و صادرات لازم و ملزوم هم هستند و صادرکننده باید پول خود را بازگرداند.

*چند کشور که می توانند الگویمان باشند

وی افزود: باید الگو برداری از چین، کره جنوبی و ترکیه داشته باشیم که بیش از 85 درصد اقتصاد شان از دست دولت به بخش خصوصی تحویل شده است. در چنین کشورهایی برای بخش خصوصی بسترسازی شده است و آنها مالیات می پردازند.
حسینی فر همچنین گفت: بخش خصوصی هم برای خود وزارتخانه میخواهد اما ما در کشور وزارت تجارت نداریم.
عضو اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان در پاسخ به نقدی درباره واگذاری کارت های بازرگانی یکبار مصرف و سوء استفاده هایی که با آنها صورت گرفت، هم این طور گفت: اتاق بازرگانی یک نهاد غیردولتی است و کارت بازرگانی متعلق به وزارت صمت است و این کارت ها را در اختیار اتاق بازرگانی قرار داده اند اما تأیید نهایی آن توسط سازمان صمت انجام می شود. از آقای زادبوم می خواهم موضوع کارت های بازرگانی را مورد ارزیابی قرار و می خواهم بازرگانان را مورد حمایت قرار دهد.

*چرا ارز بعضی کالاها هنوز برنگشته است؟

در بخش پایانی این فعال اقتصادی گفت: خیلی از کالاهایی که صادر می شود، به اشکال مختلف پول آن بر نمی گردد. یک بخش امانی در اختیار فعال اقتصادی در کشور دیگر قرار داده می شود و یا به دلایل مختلف پول آن بر نمی گردد. این کالاها بنا به آمار به عنوان کالایی که پول آن عودت نشده، قرار گرفته است. تأکید می کنم نیاز به تشکیل یک کمیته حقیقت یاب است تا معلوم شود ماجرای بازنگشتن این ارزها چه بوده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی