گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

ما معدنکاران خائن و وطن فروش نیستیم!

نایب رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران نسبت دادن خام فروش به فعالان معدنی را با نام خائن و وطن فروش نادرست خواند.

1399/04/11
|
13:15

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سجاد غرقی نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «ظرفیتهای اقتصادی معادن در ایران» به مناسبت روز صنعت و معدن که از شبکه رادیو گفت و گو به آنتن رفت با مقایسه ای میان سهم دولت و بخش خصوصی از معادن در بخش های مختلف گفت: در ذخایر فلزی سهم دولت و بخش خصوصی متفاوت است. در سنگ آهن و بوکسیت هم نسبت سهم های دولتی و خصوصی متفاوت بوده و آمارها مختلف است.
وی افزود: ذخایر بزرگ به طور عمده متعلق به دولت بوده اند یا واگذار شده است اما ساختار مدیریت معادن آن متأثر از حاکمیت و دولت است.

*7 معدن بزرگ آهن داریم

نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در سنگ آهن 440 معدن داریم که از میان آنها کمتر از 7 عدد بزرگ مقیاس هست، افزود: بقیه معادن کوچک مقیاسی هستند که دست بخش خصوصی است. بخش عمده ای در بخش سنگ آهن ذخایرش -بخش عمده ای- در اختیار معادن بزرگ و متوسط است.
غرقی سپس گفت: در سنگ ساختمانی هم آمار متفاوت است، اینجا هم عمده معادن –بزرگ- در اختیار بخش دولتی است یا اینکه روی مدیریت آن تأثیرگذار است.
وی تأکید کرد: در کانسنگ های مختلف نقش دولت و سهم آن متفاوت است.
نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه وضعیت معادن و مدیریت دولت بر آنها شرایط پیچیده ای دارد، ادامه داد: معادن روی کاغذ خصوصی هستند، اما فقط، به شکل اسمی خصوصی هستند. البته کوچک مقیاسی ها خصوصی هستند ولی در بخش معادن بزرگ مقیاس نسبت خصوصی و دولتی متفاوت است.

*چرا توسعه معدن صورت نمی گیرد؟

غرقی با طرح این سوال که چرا در بخش معدن توسعه اتفاق نمی افتد، به طرح این موضوع پرداخت که حداقل در این بخش در درجه اول باید نگاهی که حاکم است تغییر کند. نسبت به بخش معدن نگاه مثبتی در افکار عمومی و حتی حاکمیتی وجود ندارد.
وی ادامه داد: لزوم معدنکاری به عنوان فعالیت اساسی و ضروری دیده نمی شود، عبارت خام فروشی به صنعت معدنکاری پیوست شده است. کار معدنکار این نیست که اتومبیل یا ورق تولید کند، کار معدنکار این است که اکتشاف کند، کانسنگ را به بهترین وجهی بدون اینکه ذخیره را کور کند به صورت بهینه استخراج کرده و به بهترین قیمت به فروش برساند.

*خام فروشی پیوست شده به فعالان معدنی
غرقی سپس گفت: عبارت خام فروشی با عبارت هایی همچون وطن فروش و آدم فروش گره می خورد. برخی می گویند وابسته به تکنولوژی ها نباشیم، تمام کشورهای صنعتی دنیا فعالیت معدنی به روزی دارند، کانادا، چین و آلمان مثال هایی هستند که فعالیت معدنی در آن وجود دارد. ممکن است در این کشورها سر فعالیت معدنی و محیط زیست بحث هایی هست اما نگاه غیرمعدنی ندارند. در داخل هم باید تغییر نگاه اتفاق بیفتد، یکی از مزایای کشورمان وجود معدن هاست به خاطر شرایط جغرافیایی، مزیتی برای توسعه معدن داریم.
نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه با منابع معدنی مان وارد کلوپ کشورهای معدنی نشدیم، گفت: استخراج و فراوری مان هنوز در مراحل اولیه است. در کانادا نزدیک به 6 میلیون متر حفاری صورت گرفته است [اشاره به اینکه این اتفاق در سال های اخیر افتاده است.] اما در ایران از اوایل دهه 20 تا کنون در کشورمان نزدیک به 6 میلیون متر حفاری کردیم.

*لزوم توجه به معادن سنگ آهن

غرقی در پایان با تأکید بر اهمیت توجه به معادن سنگ آهن گفت: آنچه در بخش معدنی اولویت دارد، موضوع سنگ آهن است که ظرفیت بالایی دارد تا به یک جهش معدنی برسیم. در حال حاضر فرصت را از دست می دهیم. اگر به سنگ آهن به عنوان لوکوموتیو توسعه بخش معدن نگاه شود، می توانیم قیمت های داخلی را اصلاح و قیمت ها را به نرخ جهانی نزدیک کنیم، این باعث می شود سرمایه های بزرگی به کشور بازگردد و امیدواریم دولت در این بخش تصمیم معقولی بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی