گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

واكنش مدیر عامل اسبق شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به یك طرح مجلس به جای تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین طرح جامع انرژی را دنبال کند

معاون سابق وزیر نفت در واکنشی به یک طرح پیشنهادی در مجلس یازدهم درباره تغییر الگوی سهمیه‌بندی بنزین خواست مجلس قوانین مصوب قبلی همچون طرح جامع انرژی را دنبال کند.

1399/04/12
|
10:56

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، عباس کاظمی مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع «مسیر دستیابی به تحول اقتصادی، اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین» با رد صحبت مالک شریعتی، نماینده مجلس یازدهم در این برنامه که 50 درصد خانواده‌های ایرانی را فاقد خودرو خواند، گفت: از 25 میلیون خانوار ایرانی 21 میلیون آنها خودرو دارند و تعدادی هم موتور سیکلت دارند. البته خانواده ها تعداد خودروهایشان متفاوت است و در این زمینه می‌توان سیاست های دریافت مالیاتی اعمال کرد.

وی با انتقاد از پیشنهادی در میان نمایندگان مجلس یازدهم درباره تغییر دادن الگوی سهمیه‌بندی بنزین از خودروها به خانواده ها گفت: از سال 89 تا کنون 9 بسته انرژی تدوین شده است که اجرایی نشده است. [اشاره به اینکه مجلس به دنبال اجرای این بسته ها باشد و برای سیاستگذاری آنها را مورد توجه قرار دهد.]

*موضوع را ماتریسی ببینید

معاون سابق وزیر نفت با اشاره به اینکه سیاستگذاری‌های غیر قیمتی برای بنزین و حامل‌های انرژی وجود دارد گفت: نمایندگان مجلس چرا دنبال قوانینی که پیشتر در همین نهاد نوشته شده است نمی روند!؟

وی گفت: مسأله انرژی با یک معادله قابل حل نیست بلکه با ماتریسی سر و کار داریم که به نا معادلات می‌رسیم، آقای شریعتی، نماینده مجلس طرحی را پیشنهاد می‌کند که براساس آن نرخ جدید ایجاد کنیم در چنین شرایطی چطور می خواهیم سه نرخی ایجاد کنیم، در حالی که با این نرخ جدید قاچاق هم توسعه پیدا می‌کند.

کاظمی گفت: اگر می خواهید، براساس ایجاد عدالت اجتماعی اقدام کنید، به افراد پول بدهید به کارت آنها پول واریز کنید و بسته ها معیشتی و کالایی بدهید. [انتقاد به اینکه تغییر سیاست سهمیه‌بندی بنزین متناسب با عدالت اجتماعی نیست.]

*سه نرخی شدن بنزین یعنی نیاز به نظارت بیشتر

وی با بیان اینکه سه نرخی کردن یعنی نیاز به نظارت بیشتر، گفت: هزینه توزیع دولتی فراورده های مان 40 برابر کشورها خارجی است. این به این دلیل است که قانون وضع می‌کنیم و سیستم نظارتی را زیاد می‌کنیم. در حالی که وقتی قانون می‌نویسیم باید ببینیم ایا توان اجرای آن وجود دارد؟

کاظمی سپس گفت: باید به اقتصاد ملی و طرح جامع انرژی توجه کنیم در این قانون کارهایی که باید، به منظور سیاستگذاری، انجام دهیم گفته شده است.

*سیاستگذاری را به کرونا پیوند ندهید

وی با انتقاد دیگری به شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس که مهمان برنامه گفتگوی اقتصای بود، گفت: مسائلی که طرح می‌شود قابل قبول نیست. در مسأله کرونا قیمت نفت پایین آمد اما نمی‌شود با توجه به این موضوع سیاتگذاری بنزین انجام داد. در ماه‌های آینده قیمت دوباره واقعی شود و نمی‌توان قرنطینه شدن دنیا به خاطر این بیماری و تأثیراتش را مبنا قرار داد. [واکنش به صحبت شریعتی که گفت قیمت بنزین در ماه‌های اخیر در جهان کاهش پیدا کرد و درباره سیاستگذاری نظراتش را مطرح کرد.]

کاظمی گفت: بنزین همه انرژی کشور نیست. [اشاره به اینکه حامل های انرژی و مصرف انرژی کشور متنوع است و فقط بنزین نیست.]

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی