گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دولت برای فروش املاک خود به میدان بیاید!

نماینده مجلس با ابراز گلایه از وضعیت معیشت مردم به طرح این موضوع پرداخت که دولت برای تسویه بدهی های خود املاکش را به فروش برساند.

1399/04/15
|
10:00

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سیدکاظم موسوی گفت: دولت باید بدهی خود به بانک ها را پرداخت کند، هفته گذشته یکی از مسئولان کشور گزارش داد دولت قریب به 200 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی –سیستم بانکی- بدهی دارد.

*لزوم تدبیر دولت در گرانی دلار

وی افزود: بدهی فوق مبلغ سنگینی است، اگر دولت نسبت به تسویه بدهی خود اقدام نکند، نتیجه اش این می شود که بانک ها نمی توانند سرمایه در گردش کارخانه مورد نیاز کارخانه ها را تأمین کنند و همچنین تسهیلات بدهند. سرمایه گذاران هم اگر در این شرایط سرمایه گذاری انجام دهند، به مشکل بر می خورند. از سویی صادرکنندگان هم ارز ناشی از فعالیت خود را به داخل نمی آورند.
موسوی با اشاره به بالا رفتن –بی سابقه- قیمت دلار و سکه این اتفاق را خطرناک توصیف کرد و گفت: لازم است در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.

*برای مردم کار نکنیم به مشکل بر می خوریم!

نماینده مجلس گفت: اگر برای بخش کالاهای اساسی، معیشت و اشتغال کاری انجام ندهیم به مشکل بر می خوریم. اگر دولت نسبت به تسویه بدهی خود به سیستم بانکی اقدامی نکند، در تأمین معیشت و نیازهای ابتدایی مردم به مشکل بر می خوریم و کارخانه ها هم –با تداوم این وضعیت- نیروهایشان را تعدیل می کنند.

*دولت برای فروش املاک اقدام کند؛ مجلس ناظر است

این نماینده مجلس گفت: اگر دولت می خواهد برای چاره اندیشی وضع کنونی گام بردارد و می خواهد فروش املاک دولتی را به سرانجام برساند، به میدان بیاید. این فروش املاک مضراتی هم در پی دارد که نیاز است مجلس و سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کند که اموال دولتی به حراج نرود.
وی با اشاره با واگذاری شرکت ها و کارخانه های دولتی در سال های قبل که ناموفق بودند از واگذاری مجموعه هپکو، آلومینیوم الهمدی و ... ابراز گلایه کرد و در بخش دیگری به طرح این موضوع پرداخت که دولت بدهکار است و می خواهد املاک خود را واگذار کند، برای این موضوع شروع به اقدام کند.
در بخش دیگری این نماینده مجلس با اشاره به جلسه مشترک همتی، رئیس کل بانک مرکزی با مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته گفت: رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد اگر بدهی های دولت به بخش بانکی وصول شود خیلی کارها در مجموعه بانکی کشور قابل انجام است.

*لزوم کار کردن مجلس در توسعه اشتغال

وی با بیان اینکه الان یک عده از مردم با مشکلات مواجه هستند، دولت می خواهد چه کاری انجام دهد، و طرح این موضوع که کرونا یک ویروس جهانی است گفت: دولت می خواهد با چه تدبیر و مکانیسمی مشکلات گرانی را حل کند.
موسوی گفت: مجلس انقلابی، ولایی و توانمند است. بر این نظرم که برای کالاهای اساسی باید فکری کنیم و همچنین برای توسعه فضای اشتغال هم کاری کنیم.
وی افزود: دولت با این بدهی نمی تواند فعالیتش را دنبال کند، دولت باید به صنایع بالادستی و پائین دستی نظارت کند.

*سکاندار وزارت اقتصاد در کمیسیون اقتصادی؛ سه شنبه این هفته

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش پایانی خبر داد: سه شنبه این هفته دژپسند، وزیر اقتصاد به همراه عوامل وزارتخانه و مدیران بانکی به کمیسیون اقتصادی دعوت شده است، شاید بررسی موضوعات اقتصادی را به کمیسیون تلفیق هم بکشانیم.
وی همچنین از شرایط و سختی های تحمیل شده به مردم گلایه کرد و به طرح این موضوع پرداخت که مردم خوبی داریم و افراد سرپرست خانواده شرمنده اعضای خانواده ها شدند و گفت: در مجلس غیر از شفافیت موضوع دیگری نداریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی