گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

«گرانی» و «تورم» معلول بدهی دولت به نظام بانکی

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران علت گرانی و تورم را بدهی های دولت به نظام بانکی عنوان کرد.

1399/04/15
|
17:15

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، محمد حسین دیده ور عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «بدهی دولت به سیستم بانکی و تأثیرات اقتصادی آن» با بیان اینکه آثار و نتایج بدهکاری دولت به بانک مرکزی و بانک ها کاملا خود را نشان داده است، گفت: بدهی های دولت روز به روز بر قیمت ها و تورم افزوده است.
وی با اشاره به چند عامل که بر اعتبار بانک مرکزی می افزاید یا از آن می کاهد گفت: یک عامل این است که اگر بانکی اضافه برداشت داشته باشد از اعتبار بانک مرکزی کاسته می شود. همچنین وام هایی که بانک مرکزی با پیش پرداخت ثابت اعلام می کند اعتبار زیادی به بانک مرکزی می دهد. همچنین خرید اوراق بهادار هم وقتی در بازار اولیه عرضه می شود می تواند برای بانک مرکزی یک اعتبار ایجاد کند، وقتی خرید اوراق بهادار به بازار ثانویه می آید هم از جمله موضوعاتی است که در اعتبار بانک مرکزی موثر است.
در ادامه این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به طرح این موضوع پرداخت که توافق بازخرید اوراق هم جزء اعتبارات مالی است و توزیع سپرده دولت نزد بانک مرکزی هم اهمیت بالایی دارد و به اعتبار بانک های مرکزی می انجامد.

*افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی؛ ارتباط با تورم و گرانی

دیده ور همچنین با اشاره به آمارهای چند وقت اخیر که نشان می دهد بدهی های دولت به بانک مرکزی و بانک ها افزایش داشته است، در پایان این بخش این گونه نتیجه گرفت: علت بالارفتن بدهی دولت ناشی این است که منابع را به یکسری شرکت های خصولتی داده است. نتیجه این کار هم افزایش بی سابقه سهام این شرکت ها و شاخص آنهاست. سود هنگفت این شرکت ها که مالیاتی نمی دهند و مواد اولیه ارزان می گیرند عامل اصلی مشکلات است.
وی همچنین از رابطه بین بدهی های دولت به بانک مرکزی و افزایش تورم ها و گرانی ها به عنوان یک رابطه علت و معلولی سخن گفت.

*شرایط سخت برای فعالان اقتصادی
در بخش دیگری این فعال اقتصادی با طرح دو سوال مبنی بر اینکه منابع پولی بانک ها از کجا تأمین شده است و باید از کجا تأمین شود، گفت: چرا باید بهره بانکی مان انقدر بالا باشد، در خیلی کشورها که به اندازه ما توان ندارند بهره بانکی و سود بانکی خیلی پایین است و فعالان اقتصادی می توانند کار سودآور انجام دهند. الان –در داخل- هرکس بخواهد از منابع بانکی استفاده کند، یکجای کار او مشکل دار است چون سودی که باید به بانک بدهد را نمی تواند به دست بیاورد. [اشاره تلویحی به اینکه چنین افرادی فعالیت اقتصادی سالمی ندارند.]
وی افزود: لازم است اگرفعال اقتصادی سراغ بانک رفت، بتواند از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کند.
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد: یکجای کار بانکداری مان مشکل دارد!

*سال 97 وضعیت بدهی های دولت تغییر کرد

در بخش دیگری این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه بخشی از آمار مربوط به بدهی دولت به بانک ها در بازه زمانی سال 97 مربوط به قانون بودجه آن سال بوده است به طرح این موضوع پرداخت که در آن مقطع بدهی های دولت مربوط به بانک ها تهاتر شدند.
وی افزود: الان بانک مرکزی یک حیاط خلوت شده است و دولت هر زمان به مشکل بر می خورد، سراغ بانک مرکزی می آید و نقدینگی بالا می رود.

*بانک مرکزی و بی برنامگی آن

دیده ور گفت: سیستم بانکداری مان از قدیم مشکل داشت و رو به بنگاه داری آورده است، در حالی که، بانک یک وسیله برای خدمت رسانی و تولید سرمایه است.
وی به طرح این موضوع پرداخت که املاک بانک ها و مستغلات آنها هم باعث یکسری گرانی می شود.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی نمی داند چه کاری می کند، در بخش دیگری گفت: نیاز به انتقال کالا بدون ارز داریم، در حالی که بانک مرکزی با شرط اعلام منشأ ارز شرایط فعالیت را امکان ناپذیر کرده است.
در بخش پایانی هم دیده ور نسبت به معطلی فعالان اقتصادی در تخصیص ارز و سختی کار اقتصادی ابراز گلایه کرد و به طرح این موضوع پرداخت که مگر فعال اقتصادی تا چند وقت می تواند دوام بیاورد و تأکید کرد: فعالان اقتصادی کار جهادی انجام می دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی