گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس اقتصادی: مسیر اقتصاد را کج رفتیم

یک کارشناس اقتصادی از نمایندگان مجلس درخواست کرد از نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس استفاده کنند و طرح‌های جدیدی نیاورند و بگذارند کارهای قبلی دنبال شود.

1399/04/20
|
08:48

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر یوسف کاووسی کارشناس اقتصادی در برنامه گفتگوی اقتصادی گفت: مشکل عمده‌ای که در این سال‌ها شاهد هستیم، این است که از تجربه‌های قبل استفاده نمی‌کنیم. این مشکل در دولت‌های مختلف دیده می‌شود که در دور اولشان با یک فضایی کار و تلاش می‌کنند که اجناس و کالاها ارزان به دست مردم برسند. بعد هم به مردم بگویند دولت قبلی‌شان مرتکب اشتباه بوده است. اما در دوره دوم مشکلات به سراغ‌شان می‌آید و هزینه پرداخت می‌کنند. [اشاره به نتایج اجرای سیاست‌های اشتباه در دوره اول]

معلوم نیست چه کسانی پای تصمیم ارز دولتی هستند

وی افزود: عمده مشکلات‌مان از اواخر 96 شروع شد، در آن زمان (عید 97) نرخ دلار به 5 هزار تومان رسیده بود. آن وقت ارز با نرخ 4200 تومانی اعلام شد. اینکه چه کسانی موافق یا مخالف بودند هم کسی نمی‌دانست، امروز هم افرادی از بدنه دولت بیرون رفتند و در مصاحبه‌های رسانه‌ای می‌گویند ما نبودیم!
کاووسی گفت: در عید 97 که دولت تعطیل بود وقتی قیمت ارز بالا می‌رفت، کارشناسان می‌گفتند چون دولت در اقتصادی حضور ندارد، قیمت‌ها خودش را پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در آن مقطع وقتی دولت به اوضاع ورود کرد، کارشناسان گفتند این تصمیم اشتباه است. نظر آن‌ها این بود که قیمت ارز 4200 تومانی بر چه اساسی کشف شده و با چه منابعی قرار است تأمین شود تا دولت بخواهد این کار را انجام دهد.

دولت بی توجه به نظرات کارشناسان؛ حتی خودی ها

این کارشناس اقتصادی سپس گفت: دولت کنونی مدعی استفاده از نظرات کارشناسان است اما به نظرات کارشناسان توجهی نکرده است. افرادی در این دولت گفتند این تصمیم –تخصیص ارز 4200 تومانی- را اجرایی نکنید.
وی ادامه داد: همین الان و آن زمان می‌دانستیم که بانک مرکزی مخالف این قضیه است. [اشاره به تخصیص ارز 4200 تومانی] بانک مرکزی به عنوان نهادی که محاسبات اقتصادی را دارد، مخالف این موضوع بود. از نشانه‌های این مخالفت این بود که رئیس کل بانک مرکزی که متولی اجرای این طرح بود، در این خصوص مصاحبه نکرد!
وی سپس در واکنش به صحبت یکی از مهمانان برنامه که درخواست اجرای سیاست‌های ازادسازی اقتصادی را کرد، تصریح کرد: در شرایطی که اقتصادی در شرایط تحریمی ندارد و منابع ورودی و خروجی مشخص است می‌توانیم این سیاست‌ها را اجرا کنیم.

اقتصاد آزاد دنبال شد ارز کاهش قیمت تجربه کرد

کاووسی گفت: در دولت اصلاحات یکبار ارز تک نرخی شد آن زمان تنش‌های بین المللی در کف قرار داشت. در آن زمان دولت با شعار کاهش تنش‌ها سرکار آمد، دنیا هم احساس کرد صدای متفاوتی از داخل می‌آید. بعد از برجام ملاحظه شد نرخ ارز خود به خودی کاهش پیدا می‌کرد به طوری که رئیس کل بانک مرکزی سیگنال داد که پایین تر از سه هزار تومان نرود.
وی افزود: ارز 4200 تومانی فساد و رانت برای عده‌ای داشت، اثرات آن را امروز در دادگاه‌های مفاسد اقتصادی می‌بینیم، افرادی در محاکم هستند که وابستگی‌هایی داشتند. بنا به هر دلیلی گروهی –امروز- پای محکمه آمدند.

اتفاقی مشکوک در بازار تلفن همراه
این کارشناس اقتصادی با اشاره به خبرهای مربوط به ممنوعیت واردات تلفن همراه گفت: در دو روز گذشته در مورد موبایل گفتند به اندازه سه برابر نیازمان به کشور واردات شده است. روز بعد خبر می‌آید که ورود موبایل بالای سیصد یورو ممنوع است و رجیستر هم نمی‌شود. در این شرایط مردم و کارشناسان می‌دانند چه کسانی اقدام به واردات می‌کنند. در این بازار تعداد محدود 4- 5 نفر اصلی هستند که واردات دارند. [اشاره به اینکه این تصمیم دولتی در جهت منافع افرادی خاص است. ]
وی ادامه داد: وقتی این تصمیم اعلام شد قیمت گوشی 75 درصد بالا رفت. جای سوال است که این وضعیت به نفع چه کسی است؟

گوشت قرمز با ارز نیمایی ارزان تر شد!
در بخش دیگری این کارشناس اقتصادی گفت: زمانی که گوشت با ارز 4200 تومانی وارد کشور می‌شود، قیمت آن 140 هزار تومان بود، بعد که قرار شد با ارز نیمایی بیاید قیمت گوشت در داخل ارزان شد و به نرخ 85 هزار تومان رسید.
وی با بیان اینکه منابع محدودی داریم، و همچنین تحریم هستیم، با اشاره به مشکلات نقل و انتقال پول گفت: با این محدودیت‌ها با ارز نیما نمی‌شود در خارج از کشور پول جا به جا کرد و 20 تا 30 درصد هم –بیشتر- هزینه می‌کنیم.

مجلس عاقل باشد!
کاووسی گفت: مسیر اقتصاد را کج رفتیم باید به تدریج راست شود.
وی افزود: نیاز است مجلس فکر اساسی بکند و نگاهی به اسلاف خودشان داشته باشند و کمی کارشناسی تر کار کنند.
وی خواست نمایندگان مجلس از نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس استفاده کنند و گفت: نمایندگان طرح‌های جدیدی نیاورند و بگذارند کارهای قبلی دنبال شود.

استراتژی نداریم و بلاتکلیف
در ادامه کاووسی گفت: استراتژی و هدف نداریم این موضوع مربوط به تمام دولت هاست، اگر کشوری استراتژی داشته باشد با تعویض رئیس جمهوری 10 درصد برنامه‌ها تغییر می‌کند. در ایران این را نداریم با تعویض هر دولت به عملکرد دولت‌های قبلی خط بطلان می‌کشند. در حالی که از اول هم می‌خواهیم چرخ را اختراع کنیم.
در بخش پایانی این کارشناس اقتصادی از مسئولان کشور خواست سیاستگذاری و مسائل جناجی را کنار بگذارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی