گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

محدودیت شدید بودجه ای در تأمین سازوکار مهارت آموزی

مدیرکل راهبری اجرای آموزش سازمان فنی و حرفه ای از محدودیت های شدید بودجه ای در تامین سازوکار مهارت آموزی انتقاد کرد و گفت: ما برای غلبه به این موضوع از ظرفیت خود شرکا استفاده می کنیم.

1399/05/07
|
14:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مهندس حبیب عرفان منش مدیرکل دفتر راهبری اجرای آموزش سازمان فنی و حرفه ای کشور با برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره چالش های کارآفرینی در ایران مصاحبه کرد.

عرفان منش با اشاره به اینکه تمرکز سازمان آموزش فنی و حرفه ای در سنوات گذشته بر مهارت های فنی و سخت معطوف شده بود گفت: اخیراً تمرکز سازمان با تغییر رویکردی که صورت گرفته بیشتر بر حوزه برنامه ریزی آموزشی قرار گرفته است.

وی افزود: کارشناسان ما در بررسی های خود به این نتیجه رسیدند که محیط بازار کار به مهارت های نرم نیاز دارد که یکی از این مهارت ها بحث کارآفرینی است از این رو با بخش های متولی این حوزه از جمله معاونت کارآفرینی و اشتغال، سازمان ملی کارآفرینی و دانشگده کارآفرینی دانشگاه تهران وارد تعامل و همکاری شدیم و در نهایت سازمان فنی و حرفه ای مهارت کارآفرینی را به عنوان مهارت در حال توسعه در دستور کار خود قرار داد.

مدیرکل دفتر راهبری اجرای آموزش سازمان فنی و حرفه ای با اشاره به تنظیم 19 استاندارد با مشارکت متخصصان مسئول امر در سازمان گفت: بیش از 17 هزار نفر در سراسر کشور در دوره های سال گذشته آموزش کارآفرینی شرکت کردند.

ایجاد "کمپ های کارآفرینان نوجوان" توسط معاونت توسعه وزارت کار و وزارت آموزش و پرورش موضوع دیگری بود که عرفان منش به آن اشاره و بیان کرد: دانش آموزان در دو گروه سنی 12 تا 14 سال و 14 تا 16 سال مفاهیم کارآفرینی را به صورت بازی و در مدت یک هفته آموزش می بینند.

وی متذکر شد: عمده چالش این طرح خارج شدن دانش آموز از محیط آموزشی مدرسه و نگرانی خانواده ها از تبعات احتمالی آن است.

عرفان منش همچنین درباره طرح "ایران مهارت" گفت: هدف اصلی از این اجرای این طرح تقویت فرهنگِ توجه خانواده های دانش آموزان و خود دانش آموزان به مهارت بوده و هدف غایی هم این است که دانش آموزان بدانند راه سعادت صرفاً ورود به دانشگاه و گرفتن مدرک دانشگاهی نیست و برای ورود به بازار کسب و کار باید از مسیر مهارت آموزی عبور کنند.

مدیرکل دفتر راهبری اجرای آموزش سازمان فنی و حرفه ای اظهار کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای مرتب استاندارد های آموزشی خود را بازنگری می کند و در حال حاضر هم بالغ بر 5700 استاندارد شغل و شایستگی در 63 گروه درسی داریم که مرتب در حال بازنگری هستند.

این مقام مسئول از محدودیت های شدید بودجه ای در تامین سازوکار مهارت آموزی انتقاد کرد و گفت: البته برای غلبه به این موضوع از ظرفیت خود شرکا استفاده می کنیم مانند آموزش در محیط کار واقعی که نیازی به سرمایه گذاری دولتی و خرید ماشین آلات و غیره ندارد.

عرفان منش از توسعه محیط واقعی کار سخن گفت و عنوان کرد: حدود 6500 نفر در پادگانها و رستورانها و کارگاه های تولیدی نیروهای مسلح در سال گذشته آموزش دیدند و خارج از محیط های کاری نیروهای مسلح نیز به حدود 37 هزار نفر آموزش دادیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی