گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

شبیه سازی سرمای اسپیلت با سفال برای اولین بار در ایران

مرتضی چابکی مخترع و کارآفرین نمونه کشور در مصاحبه با رادیو گفت وگو از جدیدترین اختراع خود که منجر به ارزآوری به کشورمان خواهد شد سخن گفت.

1399/05/07
|
15:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر احمد قاسمی کارشناس اقتصادی، استاد دانشگاه و رئیس هلدینگ کسب و کار کشور با برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره چالش های کارآفرینی در ایران مصاحبه کرد.

قاسمی با ارائه تعریفی از مقوله کارآفرینی در علم اقتصاد گفت: تعاریف متعددی درباره مقوله کارآفرینی وجود دارد که هر ساله به دلیل تغییرات بسیار زیاد در حوزه دانشی مفاهیم کارآفرینی تغییر می کنند اما مهمترین نکته در مفهوم کارآفرینی قابلیت ارزیابی نیاز بازار و تأمین آن توسط کارآفرینان است.

وی افزود: کارآفرینی در ایران نیز با اینکه تعاریف مختلفی دارد اما با تعاریف جهانی منطبق نیستند زیرا افرادی که در ایران ایده های خود را به محصول تبدیل می کنند معمولاً توجهی به نیاز مشتری و بازار و فروش ندارند و تصور می کنند که کارآفرین هم هستند.

این کارشناس اقتصادی مقوله کارآفرینی را یک فرهنگ بلند مدت دانست و گفت: مفاهیم کارآفرینی باید از مقطع ابتدایی به کودکان آموزش داده شود تا آنها با کسب توانمندی های مختلف، پس از دوران مدرسه بتوانند ایده پردازی و تولید محصول را آغاز کنند اما متاسفانه در ایران این فاصله خیلی زیاد شده است.

رئیس هلدینگ کسب و کار کشور میزان پایداری مشاغل در ایران را بین 3 تا 5 درصد اعلام کرد و افزود: این درحالیست که متوسط جهانی پایداری مشاغل بالای 75 درصد و در برخی کشورهای توسعه یافته هم به حدود 93 درصد می رسد بنابراین می توان نتیجه گرفت که مجموعه برآیند فعالیت های جامعه ایران به سمت کسب و کارهای کارآفرینی پیش نرفته که این هم ناشی از نبود برنامه ریزی است.

قاسمی با بیان اینکه دوره های آموزش کارآفرینی باید 30 شاخص و خروجی داشته باشند گفت: افراد در پایان دوره آموزشی باید 30 شاخص از جمله قیمت گذاری، برندسازی، فروش، ارزیابی بازار و ارتباط با مشتری را یاد گرفته باشند که معمولاً اینطور نبوده ضمن اینکه آمارهای کارآفرینی هم در ایران هنوز بر اساس شاخص ها نیست.

وی قوانین کار و تأمین اجتماعی را از بزرگترین معضلات تولیدکنندگان و به ضرر کارگران برشمرد و گفت: دست کارفرمایان باید در انتخاب نیروی کار باز باشد اما وقتی سختگیرانه برخورد می شود قطعاً کارفرمایان هم رغبتی برای جذب نیرو ندارند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: کارآفرینی دو بال دارد؛ یک بال آن فرهنگ سازی است که وزارت کار و آموزش و پرورش به آن اعتقاد پیدا کردند اما بال دوم تولید محصول بر مبنای تحقیق بازار است که متاسفانه همه کشورهای دنیا سامانه هوشمند کسب و کار دارند به جز ایران.

در ادامه این "گفتگوی اقتصادی"، مرتضی چابکی مخترع و کارآفرین نمونه کشور گفت: کارآفرینی در ایران با وجود منابع و امکانات بسیار زیاد کار پیچیده و سختی نیست و معتقدم سریع ترین و تنهاترین راه کارآفرین شدن در ایران پیدان کردن معضلات و تبدیل آنها به فرصت است.

وی در ادامه به نمونه ای از اختراعات خود اشاره کرد و گفت: ما حدود 40 سال است که کولرهای گازی وارد ایران می کنیم که مصرف انرژی بسیار بالایی هم دارد اما من در اختراع جدیدم سرمای اسپلیت را با سفال شبیه سازی کردم.

در صنعت دام و طیور و همچنین در کشت گلخانه ای یک قطعه ای خیلی مورد نیاز است که ما آن را از ترکیه و کشورهای دیگر وارد می کنیم. این قطعه، کاغذی است که روی آن سلولز ریخته می شود و در حال حاضر قیمت هر برگه به اندازه یک متر مربع از 340 هزار تومان به 970 هزار تومان رسیده و لذا ارزبری بسیار بالایی دارد.
مثلاً برای خنک کردن مرغداری باید 30 عدد از این کاغذهای سلولزی را کنار هم بگذاریم که با این قیمت های فعلی و شرایط اقتصادی کشور اصلاً به صرفه نیست ضمن اینکه عمر کوتاهی هم دارند بنده در این اختراع جدید موفق شدم که با خاک کشورمان لوله های سفالی را بسازم و در گِل آن هم از تخم شربتی و تخم خاکشیر استفاده کردم و به این ترتیب سلولز سفالی برای اولین بار در ایران با عمر بالای 50 سال ساخته شد.

چابکی ضمن اشاره به فعالیت 12 نفر نیروی کار در این حوزه تحت نظر او به افرادی هم که قصد کارآفرینی دارند اینطور توصیه کرد: کسانی که می خواهند با شرایط فعلی کشور وارد کارآفرینی شوند حتماً از قبل معضل کشور را شناسایی و سپس به ایده پردازی و تولید محصول اقدام کنند.

این مخترع از صادرات این اختراع خود به کشور سوریه و لبنان خبرداد و گفت: این محصول با تمام شرایط اقلیمی کره زمین سازگاری دارد و با این محصول هیچ نیازی به سوزاندن گاز در محل کار و منزل نیست و در تابستان هم فقط از آب استفاده می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی