گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت رئیسه كمیسیون اقتصادی مجلس: رتبه 120 ایران از نظر شاخص سهولت کسب و کار ایران در بین 190 کشور دنیا

نظری درباره وضعیت کسب و کار در ایران گفت: رتبه 120 ایران از نظر شاخص سهولت کسب و کار ایران در بین 190 کشور دنیا نشان می‌دهد که وضعیتمان در این حوزه اصلاً مناسب نیست.

1399/05/17
|
11:47
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر سید غنی نظری خانقاه عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره علاج تحریم؛ مذاکره با غرب یا قوی شدن اقتصاد مصاحبه کرد.

نظری با اظهار اینکه نفس مذاکره موضوع منفی و بدی نیست گفت: مذاکره در شرایط برابر مثل یک معامله دو طرفه است که برجام هم یک اقدام مشترک بود اما ایرادش این بود که خیلی لحظه‌ای، سریع و عجله‌ای انجام شد و ضمانت اجرایی لازم هم نداشت.

وی افزود: اگر کسی بگوید تحریم‌ها در اقتصاد کشور اثری نداشته یا علم اقتصاد را نمی‌داند یا در شرایط عمومی جامعه زندگی نمی‌کند چراکه تحریم‌ها قطعاً بر اقتصاد ایران تاثیر گذاشته است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری همان اوایل فرمودند که من به مذاکرات خوشبین نیستم حالا اگر رهبری مذاکرات را ممنوع می‌کردند یک عده داد و بیداد می‌کردند که ما می‌خواستیم تمام مشکلات کشور حل شود اما رهبری نگذاشتند. ما در حال حاضر با این اوضاع چاره‌ای جز اقتصاد درون‌زا و نگاه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشورمان نداریم.

این نماینده مجلس درباره وضعیت کسب و کار در ایران گفت: رتبه 120 ایران از نظر شاخص سهولت کسب و کار ایران در بین 190 کشور دنیا نشان می‌دهد که وضعیت اصلاً مناسب نیست، استعلام‌های بیجا از سرمایه‌گذاران و ارجاع دادن آن‌ها به ادارات مرتبط و غیرمرتبط سرمایه‌گذاران را به طور کلی از سرمایه‌گذاری منصرف می‌کند.

نظری همچنین با اشاره به فرار مالیاتی 100 هزار میلیارد تومانی گفت: فعالیت دلالان در هیچ جا ثبت نمی‌شود برعکس تولیدکننده و فعال اقتصادی شناسنامه‌دار که در این شرایط سخت اقتصادی باید مالیات بپردازند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس یازدهم گفت: رهبری در این دیدار جنگل‌ها، معادن، موقعیت جغرافیایی، تنوع اقلیمی و هویت ملی را از جمله ظرفیت‌های مهم کشور برشمردند و بر استفاده از این ظرفیت‌های مناسب داخلی تأکید فرمودند.

اگر تولید و روستانشینی در کشورمان ارزش محسوب شود و درآمدهای بدون تلاش و کار ضد ارزش، آن وقت ظرفیت‌های داخلی در حوزه تولید به کار گرفته می‌شوند.

وی با اذعان به فقدان دیلپماسی اقتصادی منظم در کشور گفت: سفارتخانه‌ها باید دفاتر کار تجار ما باشند اما متاسفانه رایزن‌های بازرگانی ما فعال نیستند.

نظری در بخش دیگر اظهارات خود مطرح کرد: با وجود ظرفیت 300 میلیارد دلاری صادرات اما هم اکنون صادرات ما کمتر از 20 میلیارد دلار است این درحالیست که ما اگر همزمان با برجام و مذاکره با غرب، مذاکره با شرق را هم شروع می‌کردیم می‌توانستیم از این ظرفیت بزرگ استفاده کنیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره برنامه مجلس برای درون زا شدن و تقویت اقتصاد کشور گفت: مجلس با تبعیت کامل از فرمایشات رهبری و به همراهی قوه مجریه و قضائیه به دنبال حل مشکلات مردم است و اولویتش هم حوزه اقتصادی و فرهنگی است.

این نمیانده مجلس با اشاره به محورهای اقتصاد مردمی گفت: اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور، نوسازی و هوشمندسازی نظام مالیاتی کشور، ساماندهی معافیت‌های مالی، رونق کسب و کار، توسعه تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی و بهبود اقشار کم درآمد از مهمترین محورهای اقتصاد مردمی مجلس یازدهم محسوب می‌شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی